14 tydzień ciąży, drugi trymestr - 12 tydzień od zapłodnienia

Właśnie rozpoczął się drugi trymestr ciąży, potrwa on do 27 tygodnia ciąży. Większość kobiet w tym trymestrze bardzo dobrze się czuje.

kalendarz ciąży czternasty tydzień ciąży

Czwarty miesiąc ciąży – 14 tydzień ciąży – 12 tydzień od zapłodnienia

Właśnie rozpoczął się drugi trymestr ciąży, potrwa ona do 27 tygodnia ciąży. Większość kobiet w tym trymestrze bardzo dobrze się czuje. Zazwyczaj dolegliwości pierwszego trymestru ustępują lub nie są już tak dokuczliwe. Możesz nawet poczuć przypływ energii i dobrego nastroju.

Rozwój dziecka w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży rysy twarzy dziecka nabierają wyrazu, widać ładnie zarysowane policzki, nos, usta i oczy, które są coraz bliżej siebie. Uszy powoli zajmują właściwe miejsce, po bokach głowy. Tarczyca dziecka jest już w pełni dojrzała i zaczyna wydzielać hormony. Postępuje dalszy rozwój narządów płciowych, u dziewczynek jajniki zaczynają zstępować do miednicy, a u chłopców pojawia się prostata.

W 14 tygodniu ciąży prawie na całym ciele dziecka pojawia się lanugo – meszek płodowy. Lanugo to bardzo drobne włoski, układające się w skomplikowane spiralne wzory. Pełni ono funkcję ochronną, przytrzymując na swoich włoskach maź płodową i zanika prawie całkowicie przed porodem.

Dziecko w 14 tygodniu ciąży ma ok. 80-90 mm długości (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży ok. 35 gramów.

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

14 tydzień ciąży, drugi trymestr - 12 tydzień od zapłodnienia - komentarze