15 tydzień ciąży, drugi trymestr - 13 tydzień od zapłodnienia

Najwyższy czas pomyśleć o ubraniach ciążowych, bo zapewne nieźle się już zaokrągliłaś.

kalendarz ciąży piętnasty tydzień ciąży

Czwarty miesiąc ciąży – 15 tydzień ciąży – 13 tydzień od zapłodnienia

Najwyższy czas pomyśleć o ubraniach ciążowych, bo zapewne nieźle się już zaokrągliłaś. W tym tygodniu na Twoim brzuch może pojawić się ciemna linia - linea negra - biegnąca od pępka do spojenia łonowego, piegi i pieprzyki też mogą troszkę ściemnieć – nie martw się te zmiany wracają do normy po porodzie. Gdy pomacasz swój brzuch, powinnaś wyczuć dno powiększającej się macicy ok. 6-7 cm poniżej pępka.

Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży

Skóra dziecka jest cienka i przezroczysta.  Na paluszkach zaczynają kształtować się linie papilarne. Rozwinięte mięśnie pozwalają zginać ręce w łokciach i nadgarstkach, zaciskać dłonie w piąstki. Dziecko jest ruchliwe.

Włosy na głowie i brwiach ciemnieją, jeśli dziecko w genach ma zapisane ciemne włosy to mieszki włosowe właśnie zaczynają wytwarzać ciemny barwnik.

Szpik rozpoczyna produkcje krwinek. To ty dostarczasz tlen dziecku, poprzez łożysko, do którego krew dopływa tętnicami a odpływa pępowiną.

Dziecko w 15 tygodniu ciąży mierzy ok. 93-103 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 50 gramów.

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

15 tydzień ciąży, drugi trymestr - 13 tydzień od zapłodnienia - komentarze