19 tydzień ciąży, drugi trymestr - 17 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu możesz mieć wykonane badanie USG. Na badaniu USG na monitorze zobaczysz ja ruchliwe jest twoje maleństwo.

kalendarz ciąży dziewiętnasty tydzień ciąży

Piąty miesiąc ciąży – 19 tydzień ciąży – 17 tydzień od zapłodnienia

Jeśli nie poczułaś jeszcze ruchów dziecka spokojnie poczekaj 2-3 tygodnie. Zaczynasz się zaokrąglać na pośladkach, biodrach i na brzuchu.

W 19 tygodniu ciąży możesz mieć wykonane badanie USG. Na badaniu USG na monitorze zobaczysz jak ruchliwe jest twoje maleństwo, cały czas rusza nóżkami i rączkami trenując w ten sposób mięśnie. Jeśli się dobrze ustawi, być może poznacie płeć dzidziusia, pamiętaj jednak o marginesie błędu w ustalaniu płci.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

W ostatnich tygodniach neurony motoryczne - nerwy łączące mięśnie z mózgiem - zajęły właściwe miejsce, dzięki czemu dziecko może z pełną, świadomością kierować swoimi ruchami.

Obok istniejących zawiązków zębów mlecznych tworzą się zawiązki zębów stałych.

Kończyny osiągnęły właściwe sobie proporcje. Choć stopa dziecka jest malusieńka, to w przyszłości proporcja długości stopy do podudzia i uda nie ulegnie zmianie.

Dziecko w dziewiętnastym tygodniu ma około 13-15 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 200 gramów.

19 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

19 tydzień ciąży, drugi trymestr - 17 tydzień od zapłodnienia - komentarze