20 tydzień ciąży, drugi trymestr - 18 tydzień od zapłodnienia

Wyraźnie widać, że jesteś w ciąży. Talia rozciągnęła się, a macica wypchnęła brzuszek do przodu.

kalendarz ciąży dwudziesty tydzień ciąży

Piąty miesiąc ciąży – 20 tydzień ciąży – 18 tydzień od zapłodnienia

W dwudziestym tygodniu ciąży wyraźnie widać, że jesteś w ciąży. Talia rozciągnęła się, a macica wypchnęła brzuszek do przodu. Twój pępek się uwypuklił. Niestety mogą pojawić się brązowe lub czerwone linie na skórze brzucha, to rozstępy.  Powiększająca się macica uciska płuca, żołądek i nerki, co powoduje niestrawność i potrzebę częstego oddawania moczu. Na skutek ucisku macicy na odbytnicę mogą pojawić się hemoroidy.

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy mogą swędzieć i krwawić podczas wypróżniania. Pojawiają się na skutek ucisku macicy na odbytnicę. Dobre rady by ich uniknąć i zminimalizować dolegliwości jeśli się pojawią:

  • Spaceruj
  • Unikaj stania i siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas.
  • Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry
  • Nie zakładaj nogi na nogę, i nie podkurczaj nóg.
  • Kontroluj przybieranie na wadze w ciąży.
  • Unikaj zaparć, jedz dużo warzyw i owoców. Dużo pij nie mniej niż 2l dziennie niegazowanych płynów najlepiej by była to woda.
  • Nie napinaj się w czasie wypróżniania

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

Skóra dziecka nie jest już taka cieniutka, składa się z czterech warstw a gruczoły łojowe rozpoczynają wydzielać maź płodową. Jest to tłusta substancja stanowiąca ochronę dla delikatnej skóry płodu przed zmacerowaniem. Maź przyczepia się do lanugo (meszka płodowego).

W 20 tygodniu ciąży twojemu dziecku rosną włosy na głowie i paznokcie u nóg. Twoje maleństwo ma już działające wszystkie zmysły. Jego ciałko jest wrażliwe na dotyk, poza czubkiem głowy i bocznymi powierzchniami ciała, co chroni je przed bólem podczas przeciskania się przez kanał rodny podczas porodu.

Dziecko reaguje na światło docierające przez powłoki brzuszne. Słyszy twój głos, bicie twojego serca, dźwięki dochodzące z zewnątrz jego wygodnego mieszkanka.

Dziecko w 20 tygodniu ciąży ma 15-17 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży ok. 260 gramów.

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

20 tydzień ciąży, drugi trymestr - 18 tydzień od zapłodnienia - komentarze