21 tydzień ciąży, drugi trymestr - 19 tydzień od zapłodnienia

W najbliższym okresie zauważysz szybki przyrost wagi, związane jest to z tym, że twój maluszek rozpoczyna intensywne gromadzenie podskórnej tkanki tłuszczowej.

kalendarz ciąży dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

Piąty miesiąc ciąży – 21 tydzień ciąży – 19 tydzień od zapłodnienia

W najbliższym okresie ciąży zauważysz szybki przyrost wagi, związane jest to z tym, że twój maluszek rozpoczyna intensywne gromadzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. W ciągu najbliższych 10 tygodni przytyjesz połowę tego, co w całej ciąży. Zwiększony metabolizm wpływa na zaostrzenie apetytu. Pamiętaj by jeść dla dwojga, nie za dwoje. Jedz często małe, pożywne posiłki bogate w warzywa i owoce. Możesz tez mieć ochotę na niezwykłe połączenia lub potrawy, których normalnie nie jadasz.

Rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

Organizm dziecka rozpoczyna produkcję białych krwinek tak ważnych dla odporności dziecka.

Na języku pojawiają się kubki smakowe. Przewód pokarmowy jest na tyle dojrzały, by wchłaniać wodę i cukier z połykanego płynu owodniowego oraz przesuwać nieznaczne ilości zbitej materii do jelita grubego. Resztki organiczne są gromadzone w jelicie grubym i zostaną wydalone tuż po porodzie w postaci smółki.

Dziecko w 21 tygodniu ciąży ma około 18-19 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 300 gram.

21 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

21 tydzień ciąży, drugi trymestr - 19 tydzień od zapłodnienia - komentarze

pella2013-10-16 02:26:45

Bardzo fajny artykół