22 tydzień ciąży, drugi trymestr - 20 tydzień od zapłodnienia

Maleństwo ma już komplet neuronów w mózgu, dzięki którym poznaje własne ciało i jego otoczenie.

kalendarz ciąży dwudziesty drugi tydzień ciąży

Piąty miesiąc ciąży – 22 tydzień ciąży – 20 tydzień od zapłodnienia

W Twoim organizmie znacznie wzrosła ilość osocza, co prowadzi do rozrzedzenia krwi i powoduje fizjologiczną niedokrwistość ciężarnych (anemia), jest to zjawisko całkowicie normalne. Na podstawie wyników badań krwi lekarz zdecyduje czy będziesz musiała przyjmować preparaty z żelazem by uzupełnić jego niedobory i uniknąć anemii. W dwudziestym drugim tygodniu ciąży lekarz zapewne zleci ci również bardzo ważne badanie USG, tzw. połówkowe. Badanie to sprawdzi czy wszystkie narządy Twojego dziecka rozwijają się prawidłowo, przede wszystkim czy jego serduszko rozwija się prawidłowo.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

Choć trudno w to uwierzyć w 22 tygodniu ciąży dziecko ma już komplet neuronów w mózgu, dzięki którym poznaje własne ciało i jego otoczenie. Najszybciej rozwijającym się zmysłem jest dotyk. Dziecko dotyka swoją twarz, głaszcze nóżki, brzuszek, szarpie za pępowinę.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży paznokcie dziecka są już niemal całkowicie wykształcone i cały czas rosną. Pamiętaj by w torbie do szpitala mieć dla maluszka specjalne rękawiczki na dłonie, by się nie podrapał. Lekarze zalecają by nie obcinać noworodkowi paznokci zaraz po porodzie ze względu na ryzyko skaleczenia, które może spowodować zakażenie.

Dziecko w 22 tygodniu ciąży ma około 19 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i wazy 350 gramów

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

22 tydzień ciąży, drugi trymestr - 20 tydzień od zapłodnienia - komentarze