1 tydzień ciąży, pierwszy trymestr

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, możesz bez recepty w aptece kupić test owulacyjny, który pomoże określić, kiedy masz największą szanse na zajście w ciążę.

kalendarz ciąży pierwszy tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży – Pierwszy tydzień ciąży

Jeszcze nie jesteś w ciąży, właśnie masz okres. Wiek płodu liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, kiedy mówi się ze jesteś w czwartym tygodniu ciąży twoje maleństwo tak naprawdę ma dopiero ok. 2 tygodni.

Przygotowanie organizmu do ciąży

Macica, w cyklu menstruacyjnym, co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Pierwszy dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu. Krwawienie ma miejsce, gdy endometrium – wyściółka macicy się złuszcza. W jednym z dwóch jajników około 5 dnia cyklu komórka jajowa zaczyna dojrzewać w wypełnionym płynem woreczku zwanym pęcherzykiem Graafa. Mniej więcej w 14 dniu, przy cyklach regularnych 28-dniowych, pęcherzyk jest dojrzały, pęka i uwalnia jajeczko. Pozostałość po pęcherzyku staje się ciąłem żółtym, które jest odpowiedzialne za wytwarzanie progesteronu, hormonu, który będzie odgrywał bardzo ważną rolę w przystosowaniu Twojego organizmu do ciąży, jeśli nastąpi zapłodnienie.

Jeśli planujesz ciążę, pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego i prowadź zdrowy tryb życia. Jak przygotować się do ciąży sprawdź tu >>

Jak obliczyć dni płodne

Kalendarz dni płodnych pomoże sprawdzić w jakim okresie cyklu jesteś i kiedy masz największe szanse aby zajść w ciążę. Oblicz dni płodne tu >>

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, możesz bez recepty w aptece kupić test owulacyjny, który pomoże określić, kiedy masz największą szanse na zajście w ciążę. Gdy komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika, żyje przez ok. 17 godzin Na szczęście plemniki mają dłuższą żywotność: do 3 dni. Dlatego do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po zbliżeniu.

Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia. Sprawdź jakie są objawy ciąży tu >>

Pierwszy tydzień ciąży - warto przeczytać

Więcej seksu to lepsze plemniki

Jak zaplanować płeć dziecka

Jak przygotować się do ciąży

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Kwas foliowy dlaczego jest taki ważny 

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

1 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - komentarze

zosia2014-03-22 19:16:33

ja mam 7 lat i jestem w ciąży i mam okres i bardzo boli mnie brzuh i głowa

zosia2014-03-22 19:13:00

ja mam 7 lat i jestem w ciąży

Kasia2013-09-09 00:35:29

to dzieci są cudowne