3 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 1 tydzień od zapłodnienia

Jeśli doszło do zapłodnienia to właśnie jesteś w ciąży. Po siedmiu dniach od zapłodnienia morula zagnieżdża się w wyściółce macicy.

kalendarz ciąży trzeci tydzień ciąży

Jeśli doszło do zapłodnienia to właśnie jesteś w ciąży.

Pierwszy miesiąc ciąży – 3 tydzień ciąży – 1 tydzień od zapłodnienia

Po siedmiu dniach od zapłodnienia morula zagnieżdża się w wyściółce macicy, gdzie przekształca się w blastocystę i wydziela substancje, które min. powodują zatrzymanie miesiączki.

Czym jest blastocysta i łożysko?

Blastocysta to wypełniona płynem kilkuset komórkowa kula. Komórki, z których jest zbudowana grupują się w określony sposób, niektóre z nich staną się zarodkiem a inne utworzą struktury podtrzymujące i umożliwiające odżywianie.

Blastocysta zwykle zagnieżdża się w górnej części macicy po tej samej stronie, co jajnik, z którego została uwolniona komórka jajowa. Komórki zewnętrznej warstwy blastocysty wysuwają w głąb wyściółki macicy wypustki podobne do korzeni zwane kosmkami. To połączenie rozwinie się w łożysko, narząd, który będzie odżywiać i chronić maleństwo przez kolejne miesiące ciąży. W tym samym czasie wyściółka macicy rozrasta się ponad blastocystą zamykając ją wewnątrz.

Ciąża bliźniacza

Bliźnięta jednojajowe, rozwijają się z pojedynczego jajeczka, zapłodnionego jednym plemnikiem. Jajeczko dzieli się na komórki, które tworzą dwie zygoty. Ich rozwój w Twoim brzuszku przebiega identycznie jak w ciąży pojedynczej, z tym, że powstają dwa płody o identycznym zestawie genów.

Bliźnięta dwujajowe, rozwijają się, gdy powstaną dwie komórki jajowe i obie zostaną zapłodnione, ale prze różne plemniki. Bliźnięta dwujajowe mają indywidualny zestaw genów.

Objawy ciąży trzeci tydzień

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia. Sprawdź jakie są objawy ciąży tu >>

Trzeci tydzień ciąży - warto przeczytać

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Test ciążowy - czy może się mylić?

Dieta przyszłej mamy - czego nie jeść?

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

3 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 1 tydzień od zapłodnienia - komentarze

Fabian2011-12-23 19:16:57

Witam właśnie dowiedziałem się że moja dziewczyna jest w ciąży jestem bardzo szczęśliwy;Ale jestem kompletnie zielony w tym temacie.Chciałbym wiedzieć np jak moja dziewczyna powinna się odżywiać i czego unikać