5 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 3 tydzień od zapłodnienia

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na co wskazuje min brak miesiączki koniecznie umów się do lekarza by to potwierdzić.

kalendarz ciąży piąty tydzień ciąży

Drugi miesiąc ciąży – 5 tydzień ciąży – 3 tydzień od zapłodnienia

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na co wskazuje min brak miesiączki koniecznie umów się do lekarza by to potwierdzić. Twoja ciąża będzie liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ta data na karcie ciąży oznaczona jest symbolem OM.

Jak obliczyć termin porodu?

Planowany termin porodu ustala się na koniec 40 tygodnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pamiętaj, że data porodu jest przybliżona i tylko do 10 %kobiet rodzi w tym dniu. Dziecko możesz urodzić każdego dnia pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Okres ten uznaje się za poród w terminie. Oblicz termin porodu tu

Twoja ciąża znajduje się w tak zwanym pierwszym trymestrze ciąży, który trwa do 13 tygodnia. Jest to okres, w którym zarodek rozwija się niezwykle szybko. Jest to też czas, w który istnieje najwyższe ryzyko poronienia w trakcie trwania całej ciąży.

Piąty tydzień ciąży - sprawdź teraz

Badania w ciąży 

Krwawienie w ciąży - przyczyny 

Seks w ciąży

Jakie czynniki sprzyjają przedwczesnym porodom?

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

Zarodek przybiera kształt litery C, dlatego bywa pieszczotliwie nazywany fasolką. Pojawiają się zawiązki kończyn oraz narządów wewnętrznych: płuc, tchawicy, nerek oraz trzustki. Tworzy się cewa nerwowa przypominająca swoim kształtem rurkę, z której rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy. Utworzyły się już pęcherzyki mózgowe. Tworzą się pierwsze podstawowe naczynia krwionośne. Tam gdzie będą nogi w chwili obecnej widoczne jest ogon, który niedługo zniknie. Pojawiają się zawiązki narządów słuchu i wzroku.

 
Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

5 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 3 tydzień od zapłodnienia - komentarze