8 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 6 tydzień od zapłodnienia

Możesz już powoli kupować luźniejsze ubrania, macica właśnie w tym tygodniu znacznie się powiększać a ubrania mogą stać się bardziej obcisłe w tali.

kalendarz ciąży ósmy tydzień ciąży

Drugi miesiąc ciąży – 8 tydzień ciąży – 6 tydzień od zapłodnienia

Możesz już powoli kupować luźniejsze ubrania, macica właśnie w tym tygodniu znacznie się powiększać a ubrania mogą stać się bardziej obcisłe w tali, choć brzuszka jeszcze nie widać. Zaczynasz powoli przybierać na wadze, choć w pierwszych tygodniach ciąży zdarza się, że tracisz kilka kilogramów.

Prawidłowa waga w ciąży ma wpływ na Twoje zdrowie jak również na zdrowie i rozwój Twojego maleństwa. Dbaj o to by Twoje posiłki były różnorodne i bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj w ciąży należy jeść dla dwojga a nie jeść za dwoje - to znacząca różnica. Zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wzrasta jedynie o ok. 300-500 kcal dziennie. W ciąży nie da się nie przytyć, warto jednak byś kontrolowała przyrost masy ciała. Więcej na temat wagi w ciąży >>

Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży

Na rozwijających się kończynach dziecka zaczynają różnicować się malusieńkie paluszki. Malutkie ręce zginają się już w łokciach i nadgarstkach.

Twarz zaczyna nabierać wyrazu. Rozwijają się zewnętrzne części uszu pojawia się czubek nosa i górna warga. Nad szeroko rozstawionymi oczami zaczynają rosnąć powieki.

Układ pokarmowy dziecka rozwija się w szalonym tempie, jelita są tak długie, że nie mieszczą się w maleńkim brzuszku dziecka i część z nich wsuwa się do pępowiny.

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

8 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 6 tydzień od zapłodnienia - komentarze