10 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 8 tydzień od zapłodnienia

Dolegliwości ciążowe mogą przybierać na sile. Wszystko przez hormony, które buzują w twoim organizmie przystosowując go do trudów ciąży.

kalendarz ciąży dziesiąty tydzień ciąży

Trzeci miesiąc ciąży – 10 tydzień ciąży – 8 tydzień od zapłodnienia

Dolegliwości ciążowe mogą przybierać na sile. Wszystko przez hormony, które buzują w twoim organizmie przystosowując go do trudów ciąży. Masz nudności, czasem nawet wymioty jesteś rozdrażniona i rozkojarzona. Podczas ciąży organizm kobiety to fabryka hormonów, ich wysoki poziom może powodować nagłe wybuchy gniewu, euforii i lęku.

Jeśli w pierwszych tygodniach ciąży straciłaś kilka kilogramów teraz zaczynasz przybierać na wadze. Prawidłowa waga w ciąży ma wpływ na Twoje zdrowie jak również na zdrowie i rozwój Twojego maleństwa. Dbaj o to by Twoje posiłki były różnorodne i bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj w ciąży należy jeść dla dwojga a nie jeść za dwoje. Waga w ciąży >>

Rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

W dziesiątym tygodniu ciąży możecie obchodzić małą uroczystość, zakończył się okres tworzenia narządów. Od tej chwili przez ponad 6 miesięcy będą się one rozwijać. Z końcem okresu tworzenia się narządów mija ryzyko wystąpienia wrodzonych anomalii.

Dziecko ma długość, mierząc od czubka głowy do krzyża ok. 31-42 mm i waży około 5 gramów a swoim wyglądem zaczyna przypominać człowieka. Paluszki u rąk i u nóg powinny już być rozdzielone, zniknął ogon, pojawiły się zawiązki zębów mlecznych.

Najszybciej rozwijającym się organem jest mózg, formuje się kora mózgowa, z każdą minutą przybywa około 250 milionów nowych neuronów.

Pomimo iż jeszcze nie widać czy w brzuszku mieszka chłopiec czy dziewczynka, to jądra chłopców produkują już testosteron.

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

10 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 8 tydzień od zapłodnienia - komentarze

mania2014-04-30 00:14:29

Ale to chyba nie jest martwe dziecko, tylko zdjecie zrobione jakas rozwinieta aparatura. Ale rzeczywiscie wyglada niesmacznie.

Marta2014-04-12 05:07:08

Dokladnie to samo pomyslam,wyglada to makabrycznie....nie mam ochoty ogladac zdjec martwych dzieci! Ostatnio wpisalam w google 9 tydzien i wyskoczyly mi zdjecia wyskrobanych dzieci....myslalam ze zwymiotuje na komputer.

kasia2013-01-20 22:39:29

jak można przyszłym mamom i tak pełnym obaw pokazywać zdj martwych dzieci w "rozmiarze" ich własnych... przecież maleństwo ze zdj miało rodziców i uszło z niego życie nie wygląda mi to na grafikę....

margola2013-01-06 03:52:11

ciekawie nikt iiny nie pisze