13 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 11 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu kończy się pierwszy trymestr ciąży wraz z nim większość ciężarnych żegna się z nudnościami a rozdrażnienie ulega złagodzeniu.

kalendarz ciąży trzynasty tydzień ciąży

Trzeci miesiąc ciąży – 13 tydzień ciąży – 11 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu kończy się pierwszy trymestr ciąży wraz z nim większość ciężarnych żegna się z nudnościami a rozdrażnienie ulega złagodzeniu. Można powiedzieć że Twój organizm przyzwyczaił się do podwyższonego poziomu szalejących hormonów. Niestety możesz mieć kłopoty z napiętą i suchą skórą na brzuchu i piersiach. Stosuj kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży.

13 tydzień ciąży - badania

W tym tygodniu lekarz zleci Ci wykonanie USG, gdzie zostanie zmierzony tzw. fałd karkowy (przezierność karkowa) - NT oraz zostanie uwidoczniona kość nosowa u Twojego dziecka - NB, czyli zostanie wykluczona wada genetyczna zespół Downa. Możesz również wykonać tzw. test PAPPA, czyli badanie Twojej krwi wykluczające wady układu nerwowego Twojego dzidziusia.

Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

Wykształcone dolne i górne powieki zrastają się ze sobą, przez najbliższe cztery miesiące pozostaną zamknięte. Ramiona i rączki dziecka są dobrze rozwinięte i na tyle długie ze maleństwo może wkładać kciuk do ust. Jednak dziecko jeszcze nie umie ssać.

W tym tygodniu w obrębie głowy i kończyn dziecka zaczynają gromadzić się sole wapnia, rozpoczyna się proces tworzenia kośćca.

Płód może połykać niewielkie ilości płynu owodniowego i wydalać go z moczem.

W tym tygodniu zaczynają być widoczne zewnętrzne narządy płciowe.

Twoje maleństwo ma ok. 65-78 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży 14-29 gramów.

13 tydzień ciąży - rozwój łożyska

Łożysko jest już dobrze rozwinięte i gotowe do wytwarzania hormonów - progesteronu i estriolu, tak ważnych w utrzymaniu ciąży. Drugim zadaniem łożyska jest dostarczanie dziecku składników odżywczych i tlenu oraz odbieranie zbędnych produktów przemiany materii.

Trzynasty tydzień ciąży - sprawdź teraz

Co to jest łożysko

Badania w ciąży

Ile mogę przytyć w ciąży ?

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

13 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 11 tydzień od zapłodnienia - komentarze

Mariusz2014-07-01 02:57:45

kiedy właściwie kończy się I trymestr znalazłem sprzeczne informacje, jedne strony podają że I trymestr ma 12 tygodniu a inne że 13??????