28 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 26 tydzień od zapłodnienia

Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś kompletowania wyprawki dla dziecka, to najwyższa pora by zgromadzić najpotrzebniejsze rzeczy.

kalendarz ciąży dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Siódmy miesiąc ciąży – 28 tydzień ciąży – 26 tydzień od zapłodnienia

Od dwudziestego ósmego tygodnia lekarz zaleci ci zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co dwa tygodnie. Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś kompletowania wyprawki dla dziecka, to najwyższa pora by zgromadzić najpotrzebniejsze rzeczy. Po porodzie, kiedy maleństwo będzie już na świecie zwyczajnie nie będziesz miała na to czasu. Kobiety po porodzie częsta są całe obolałe a pielęgnacja potomka pochłania cały ich czas.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży

Od 28 tygodnia ciąży ruchy dziecka mają swojego rodzaju regularność, lekarze czasami zalecają by właśnie od teraz rozpocząć codzienne liczenie ruchów dziecka. Pamiętaj o codziennym kontrolowaniu aktywności dziecka i licz jego ruchy, co najmniej dwa razy dziennie o tych samych porach. Połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wyraźne ruchy dziecka, powinnaś ich naliczyć nie mniej niż 10. Jeśli ruchów było mniej zjedz lekki posiłek, który dostarczy maluchowi zastrzyk energii, połóż się i policz jeszcze raz.

W tym okresie dziecko ma jeszcze pewną swobodę ruchów, dlatego jego pozycja może się zmieniać.

Dziecko w 28 tygodniu ciąży waży 1100g i ma ok. 25 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

28 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

28 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 26 tydzień od zapłodnienia - komentarze