31 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 29 tydzień od zapłodnienia

Od tego tygodnia powinnaś mieć często mierzone ciśnienie krwi, ma to na celu uchwycenie objawów ewentualnego zatrucia ciążowego.

kalendarz ciąży trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

Siódmy miesiąc ciąży – 31 tydzień ciąży – 29 tydzień od zapłodnienia

Od trzydziestego pierwszego tygodnia powinnaś mieć często mierzone ciśnienie krwi, ma to na celu uchwycenie objawów ewentualnego zatrucia ciążowego. Jesteś w ciąży, kup ciśnieniomierz i mierz regularnie ciśnienie. Dlaczego? Dzięki samokontroli szybko ustalisz początki nadciśnienia, które może być groźne dla Ciebie i Twojego dziecka. Ruchliwość twojego maleństwa może sprawiać ci ból.

Poród rodzinny to niezwykłe przeżycie dla obojga rodziców, ale tylko wtedy, gdy oboje jesteście na to zdecydowani. Jeśli którekolwiek z was ma wątpliwości, co do rodzinnego porodu, nie przekonujcie się na siłę, uszanujcie uczucia drugiej strony. Pamiętaj, że o obecność w czasie porodu możesz poprosić mamę, ciocię lub przyjaciółkę.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

Płuca dziecka są już właściwie gotowe do samodzielnego oddychania. A to, dlatego, że w rozwiniętych pęcherzykach płucnych rozwijają się komórki nabłonkowe, które wydzielają surfaktant, substancję, która chroni pęcherzyki płucne przed zapadaniem, co umożliwi prawidłowe oddychanie dziecka po porodzie.

Dziecko w 31 ptygodniu ciąży waży ok. 1600g i ma ok. 28 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

31 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

31 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 29 tydzień od zapłodnienia - komentarze