Jeśli będziesz przestrzegać tych 3 zasad unikniesz rozstępów

Skąd biorą się rozstępy i jak postępować, by zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia i jak się ich pozbyć

rozstępy w ciąży

Słuchając reklam telewizyjnych można odnieść wrażenie, że rozstępom w ciąży bardzo łatwo jest zapobiec – wystarczy tylko chcieć (i używać odpowiedniego kosmetyku). A jeśli już są, to bez problemu można je pokonać – oczywiście również preparatem z drogerii. Czy to jednak rzeczywiście prawda? 

Jak powstają rozstępy?

„Wszystko byłoby pięknie po ciąży, gdyby nie te obrzydliwe rozstępy!” – nie da się ukryć, że te małe, szpecące skórę kreski są zmorą wielu kobiet. Dlaczego jednak się pojawiają?

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej organizm produkuje spore ilości kortyzolu. Pod jego wpływem słabną włókna kolagenu – odpowiadającego m.in. za rozciągliwość naszej skóry. To niestety nie wszystko. Przez kortyzol osłabione są także nowe włókna kolagenu, które nie radzą sobie z tak dużym wyzwaniem, jakim jest ciążowy brzuch. W efekcie włókna tę pękają, a skóra rozchodzi się. Powstają z początku czerwone, a potem blade kreseczki. Czasem są delikatne, czasem grube, liczne i mocno szpecące.

Jaki kosmetyk  zapobiega powstawaniu rozstępów w 100%?

Absolutnie żaden . Nie wierz reklamom. I nie wierz kobietom na forach, która z pełnym zaangażowaniem biorą udział w dyskusjach typu: „Na pewno się nie smarowałaś! Gdybyś się smarowała, jak ja, rozstępów by nie było!”. Warto smarować skórę (o tym za chwilę), ale to jeszcze nie przesądza sprawy.

O tym, czy dana kobieta będzie miała rozstępy w ciąży, w dużej mierze decyduje wielkość jej brzucha. Nie jest tajemnicą, że niektóre kobiety w 9 miesiącu odmiennego stanu mają brzuszek, który śmiało mógłby wskazywać na połowę ciąży. Inne panie z kolei tuż przed porodem mają brzuch olbrzymiej wielkości, czasem aż zaskakujący. Porównywanie takich dwóch przypadków jest po prostu… nieuczciwe. A najlepszym dowodem na to jest fakt, że większości kobiet, które były w ciąży mnogiej, rozstępów nie udaje się uniknąć. Skóra brzucha rozciąga się wówczas bardzo mocno.

Jak zapobiegać rozstępom

Chociaż nie istnieje środek gwarantujący uniknięcie rozstępów, to i tak warto podejmować wszystkie działania, które zmniejszą prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Czasem bowiem skóra potrzebuje tylko niewielkiej pomocy (w postaci doraźnej porcji kolagenu), aby poradzić sobie z rozciąganiem. Poza tym – nawet, jeśli i tak nie uda nam się uchronić przed pęknięciami skóry, to będzie ich mniej i będą delikatniejsze.

Co zatem robić? Oto garść wskazówek:

Nawilżanie skóry

Chociaż oczywiście polecamy kosmetyki dla kobiet w ciąży, to tak naprawdę o wiele ważniejsze niż „czym” jest „jak często”. Innymi słowy – musisz smarować się regularnie, nie dopuszczać do przesuszania się skóry. Rano, wieczorem, rano, wieczorem – tubka w dłoń i do dzieła.

Zdrowa dieta

Sprawa jest prosta – im więcej przytyjesz w ciąży, tym większe jest ryzyko pojawienia się rozstępów. Oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza to, że masz się odchudzać (może to zagrozić zdrowiu dziecka). Chodzi tylko o to, abyś nie popełniła błędu i nie przybierała na wadze zbyt wiele. W okresie ciąży dzienne zapotrzebowanie kaloryczne rośnie tylko o 300 kcal – to tyle, co owocowy jogurt. Zamiast słodyczy jedz owoce i warzywa, zrezygnuj całkowicie z fast foodów, odstaw gazowane napoje. Jedz zdrowo – także dla zdrowia dziecka.

Regularne masaże skóry

Udowodniono, że regularne masaże skóry brzucha bardzo skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia rozstępów. Kup szorstką gąbkę, a potem delikatnie masuj nią brzuch oraz, bardziej intensywnie – uda i pośladki. Kolejny etap masażu to polewanie skóry na przemian ciepłą i chłodną wodą. Nie może być ona jednak gorąca i lodowato zimna!

Jak pozbyć się rozstępów?

Mimo twoich zabiegów pielęgnacyjnych rozstępy oszpeciły twoje ciało? Możesz poratować się kremami na rozstępy, ale tylko pod jednym warunkiem – rozstępy muszą być świeże. Takie, które są czerwone i swędzące. Tylko na tego typu pęknięcia skóry krem ma szansę zadziałać. „Stare” rozstępy to już po prostu trwałe blizny, na które żaden kosmetyk niestety nie pomoże.

Oczywiście jest rozwiązanie – bardzo skuteczną metodą usuwania lub zmniejszania rozstępów jest zabieg laserowy. Usunięcie rozstępów z brzucha to koszt około 1000 złotych. Niemało, ale zabieg można wykonać w każdym momencie – nie musisz decydować się na niego od razu. Warto więc odkładać – chociaż te pieniądze, które wydane zostałyby na nieskuteczne kosmetyki.  

fot.
Fotolia