Autyzm zaczyna się w ciąży

Kolejne naukowe badania potwierdzają jak ważny dla dziecka jest okres 40 tygodni w łonie matki.

autyzm zaczyna się w ciąży

Kolejne naukowe badania potwierdzają jak ważny dla dziecka jest okres 40 tygodni w łonie matki. Czy autyzmowi można zapobiec?

Najnowsze genetyczne studia dowodzą, że za autyzm odpowiadają zaburzenia rozwoju kory mózgowej, który przebiega jeszcze we wczesnym życiu płodowym. Defekt ten, choć zwykle pojawia się miejscowo w poszczególnych warstwach kory, ma wpływ na szereg systemów funkcjonowania mózgu – stąd kłopoty ze społeczną komunikacją, rozumieniem, owładaniem języka.

Z drugiej strony, badacze wskazują, że odkrycie lokalnego charakteru genetycznych zmian daje nadzieje na nowe terapie i leczenie.  Już dziś wiemy, że przy odpowiedniej edukacji maluszka jest szansa na wyraźną poprawę jego stanu.

Skąd te zaburzenia?

Naukowcy odkryli już, że to abnormalny poziom komórek tłuszczowych wpływa negatywnie na rozwój połączeń neurologicznych we wczesnej fazie prenatalnej i może powodować autyzm. Co ciekawe, owe zaburzenia tłuszczowe mogą być wynikiem ekspozycji matki na substancje chemiczne obecne w niektórych lekach wydawanych bez recepty oraz kosmetykach.

Amerykańskie dane z 2010 roku wskazują, że autyzm występuje cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek i dotyka średnio 1 na 68 urodzonych dzieci. Niestety, liczba autystycznych dzieci alarmująco rośnie, co wydaje się potwierdzać wpływ coraz bardziej toksycznego środowiska na zmiany genetyczne zachodzące w okresie ciąży.

Czy można zapobiegać?

Wiemy na pewno, że niewystarczająca zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie kobiety ciężarnej bywa przyczyną autyzmu u dziecka. Dlatego lekarze nawołują, aby przyszłe mamy jadły odpowiednio dużo żywności zawierającej kwasu linolowego, obecnego w olejach roślinnych, nasionach i orzechach, jak również kwasu omega 3, w który bogaty są tłuste ryby takie jak śledź czy łosoś.

Ponadto, infekcje bakteryjne pęcherza i organów płciowych w czasie ciąży również w udokumentowany sposób podnoszą ryzyko urodzenie autystycznego dziecka, choć mechanizm ten nie jest jeszcze w pełni wyjaśniony. Wydaje się jednak, że ostrożność i higiena są zdecydowanie dobrymi zaleceniami prewencyjnymi.

Wreszcie, wspomniana już toksyczność środowiska wydaje się mieć dominujący wpływ na rozwój autyzmu u dzieci. I choć środowisko często trudno jest zmienić, przyszłe mamy powinny zdecydowanie wystrzegać się spalin samochodowych i przebywania w miejscach o przemysłowo zanieczyszczonym powietrzu. Wysoce szkodliwe chemicznie mogą być także perfumy oraz mocno pachnące kosmetyki – stąd apel, aby w ciąży ograniczyć pielęgnację do naturalnego minimum. Autyzm powodować mogą także leki antydepresyjne, przeciwwrzodowe i antykonwulsyjne. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia