Drugie dziecko, kiedy się na nie zdecydować?

Co lepsze, mała czy większa różnica wieku, pomiędzy dziećmi, a może to bez znaczenia

kiedy zdecydować się na drugie dziecko

Planowanie drugiej ciąży 

Większość par od początku zakłada, że w pokoju dziecinnym zamieszka rodzeństwo. Różnice pojawiają się jeśli chodzi o perspektywę czasową… Aby zdecydować się na drugie dziecko trzeba przede wszystkim czuć się gotowym i osiągnąć w tym względzie konsensus z partnerem. Bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy…

Najlepszy czas na drugie dziecko? 

Im szybciej zafundujemy pierwszej pociesze braciszka lub siostrzyczkę, tym mniejszy problem z zazdrością. Niewielka różnica wieku zwykle pozwala także na lepszy kontakt między rodzeństwem i wspólne zabawy już od najmłodszych lat. Dla rodziców to szansa na czas dla siebie. Niektórzy argumentują także, że jak się już jest „w pieluchach”, to łatwiej jest połączyć dwa w jednym, ograniczając koszty związane z niemowlęcą wyprawką i mogąc po kilku latach cieszyć się dwójką odrośniętych od podłogi dzieciaków.

Z drugiej jednak strony, opieka nad dwojgiem malutkich dzieci, a wcześniej ciąża w towarzystwie absorbującego i wymagającego noszenia brzdąca, mogą sprawić dużo problemów i na jakiś czas skrajnie wyczerpać rodziców. To może odbić się negatywnie i na zdrowiu psychicznym, i na fizycznym, jak również na związku.

W dzisiejszych realiach ekonomicznych przebywanie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w jednym ciągu z dwójką dzieci może poważnie zaciążyć na późniejszym powrocie do pracy. Pracodawcy nieprzychylnie patrzą na kilkuletnie przerwy w CV.

Drugie dziecko i większa różnica wieku 

Odczekanie przynajmniej 3 lat przed drugą ciążą niesie ze sobą sporo plusów. Po pierwsze, starsza latorośl dużo już rozumie i łatwiej zaakceptuje zmiany, a może nawet współpracować podczas ciąży i w okresie niemowlęcym. Dla matki zaś taka pauza między jednym okresem niespania a drugim bywa stabilizująca i pozwala lepiej cieszyć się ponownym macierzyństwem. Rodzice zwykle więcej czasu skupiają na każdym z dzieci, gdy oddzielnie przechodzą one przez okres przedszkola czy szkoły.

Niestety, biorąc pod uwagę fakt, że rodzimy dzieci coraz później, w przypadku mam po 30-tce każdy rok zwłoki z drugą ciążą oznacza zmniejszone szanse na zapłodnienie przy jednoczesnym wzroście prawdopodobieństwa komplikacji i wad wrodzonych płodu. Różnica ponad czterech lat może również bardzo ograniczyć kontakt i zrozumienie między dziećmi, praktycznie uniemożliwiając wspólne zabawy. Bywa tak, że rodzeństwo zaczyna „dogadywać się” ze sobą dopiero po osiągnięciu dojrzałości.

Przygotowanie do drugiej ciąży – aspekt zdrowotny 

Badania naukowe wskazują, że z punktu widzenia zdrowia drugiego dziecka najlepiej jest zajść w ciążę 2-3 lata po pierwszym porodzie – wcześniejsze ciąże częściej kończą się przedwcześnie lub owocują małym płodem. Czekanie ponad pięć lat ze statycznego punktu widzenia zwiększa ryzyko patologicznej drugiej ciąży.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie