Owulacja, co to jest i jakie są jej objawy

W okresie starań o dziecko warto dowiedzieć się o owulacji jak najwięcej – nie tylko po to, aby skrócić okres starań, ale też odpowiednio wcześniej zareagować, gdy coś wskazuje na nieprawidłowości.

owulacja

Owulacja, potocznie zwana jajeczkowaniem, jest wydarzeniem niezbędnym do poczęcia dziecka. W okresie starań o dziecko warto dowiedzieć się o owulacji jak najwięcej – nie tylko po to, aby skrócić okres starań, ale też odpowiednio wcześniej zareagować, gdy coś wskazuje na nieprawidłowości.

Oczywiście mały zastrzyk wiedzy przyda się również i tym kobietom, które nie planują dziecka. Świadomość własnego ciała, to – wraz z dobrą metodą antykoncepcyjną, niemal 100 zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą.

Co to jest owulacja

Owulacja to uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa (znajdującego się w jajniku). Gdy dochodzi do tego wydarzenia, kobieta osiąga szczyt płodności, ponieważ uwolnione jajeczko jest gotowe do zapłodnienia.

Za prawidłowy przebieg owulacji odpowiadają hormony. Dzięki hormonowi folikulotropowemu komórka jajowa i pęcherzyk Graffa dojrzewają, a z kolei hormon luteinizujący odpowiada za samo uwolnienie jajeczka. Wydzielanie odpowiedniej ilości tych hormonów to z kolei funkcja estrogenów.

Z tego też powodu, gdy brakuje objawów owulacji, a kobieta długo nie zachodzi w ciążę, jednym z podstawowych badań jest to kontrolujące poziom wytwarzanych hormonów w organizmie.

Objawy owulacji

Objawy owulacji są niełatwe do zaobserwowania – po pierwsze dlatego, że ich intensywność różni się u różnych kobiet i po drugie – ponieważ same w sobie są dość dyskretne. Jednak już kilkumiesięczna obserwacja swojego ciała może sprawić, że zaczniemy objawy owulacji dostrzegać. Konkretyzując, symptomami uwalnianego jajeczka są:

  • pojawienie się śluzu płodnego

Śluz płodny pojawia się po to, aby plemniki mogły się szybko i bez trudu przemieszczać. To jedna z najbardziej wyraźnych oznak płodności u większości kobiet. Wydzielina z pochwy staje się wtedy bezbarwna, rozciągliwa, bardzo mocno przypomina w wyglądzie i dotyku białko kurzego jajka. Wiele kobiet odczuwa wówczas wilgoć na bieliźnie, co może być związane z uczuciem dyskomfortu. Owulacja pojawia się w momencie, gdy tego śluzu jest zdecydowanie najwięcej.

  • otwieranie się szyjki macicy

Jedną z metod kontrolowania fazy cyklu jest ręczne badanie szyjki macicy. W okresie owulacji staje się ona bardzo miękka, rozchylona, można do niej wprowadzić czubek palca.

Warto jednak dodać, że badanie szyjki macicy powinno być wykonywane bardzo delikatnie, niezbyt często i tylko dokładnie umytymi rękoma. W przeciwnym razie można doprowadzić do stanu zapalnego tego delikatnego organu.

  • podwyższenie temperatury ciała

Poprzez działanie hormonu o nazwie progesteron, w trakcie owulacji temperatura ciała kobiety zwiększa się o kilka dziesiątych stopnia. Wzrost ten utrzymuje się przez około trzy dni albo znacznie dłużej – jeśli dojdzie do zapłodnienia.

Aby dobrze mierzyć temperaturę, należy spełnić trzy warunki. Po pierwsze – należy robić to zawsze w tych samych warunkach, najlepiej od razu po przebudzeniu. Po drugie – potrzebujemy odpowiedniego termometru, idealny będzie termometr owulacyjny, uwzględniający nawet najmniejsze zmiany temperatury. W końcu, po trzecie, konieczne jest zapisywanie wyników na odpowiednim wykresie.

  • ból podbrzusza

Niektóre kobiety czują, kiedy dochodzi do owulacji z powodu bólu w podbrzuszu – po lewej lub prawej stronie. Ból ten związany jest z samym uwalnianiem jajeczka, jest kłujący, ale niezbyt intensywny.

Owulacja a zajście w ciążę – jak długo jajeczko jest „gotowe”?

Uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia tylko przez około 18 godzin, czyli niepełną dobę. Dlaczego zatem mówi się o kilku dniach płodnych?

Przyczyną jest fakt długiej żywotności plemników. Mogą one „poczekać” na komórkę jajową nawet do pięciu – siedmiu dni. Jeśli zatem do stosunku doszło na dzień przez owulacją, to szanse za zapłodnienie są całkiem spore.

Dni płodne możesz obliczyć przy pomocy oseskowego kalendarza dni płodnych

Ciekawostki o owulacji

  • cykle bezowulacyjne

Nawet u zdrowej kobiety zdarzają się cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Jeśli takie zjawisko zdarza się rzadko, np. raz na rok, nie ma powodu do niepokoju.

  • przesunięcie owulacji

Termin owulacji różni się w zależności od długości cyklu (cykl 28-dniowy: owulacja w 14 dniu, cykl 32-dniowy: owulacja w 18 dniu, cykl 25-dniowy: owulacja w 11 dniu). Niemniej zdarza się, że owulacja się przesuwa – powodem może być przeziębienie, stres albo choćby zmęczenie.

  • podwójna owulacja

Czasem zdarza się, że dochodzi do uwolnienia dwóch komórek jajowych – z jednego albo z dwóch jajników. Jeśli dojdzie w tym czasie do stosunku bez zabezpieczenia, efekt jest łatwy do przewidzenia i oznacza podwójne szczęście w postaci bliźniąt.

Gdy nie ma ani objawów owulacji, ani ciąży

Jeśli nie widzisz u siebie żadnych objawów owulacji, a dodatkowo twoje cykle są nieregularne i masz problemy z zajściem w ciążę – nie ma na co czekać. Konieczna jest wizyta u ginekologa i dokładna ocena sytuacji pod kątem przyczyn niepłodności.

fot.
Fotolia