Poród naturalny - etapy porodu

Wiedza o kolejnych etapach porodu i tego, co może Cię czekać na pewno ułatwi ci jego trudy.

etapy porodu

Szykujesz się na powitanie najmłodszego członka rodziny, przed Tobą jeszcze jeden wysiłek i będziecie mogli spojrzeć sobie w oczy. Prawidłowo przebiegający naturalny poród dzieli się na trzy okresy. Nie ma reguły dotyczącej długości porodu, czy trwania poszczególnych jego okresów. Jedne kobiety rodzą w kilka godzin, u innych trwa to nawet ponad dwadzieścia. Wiedza o kolejnych etapach porodu i tego, co może Cię czekać na pewno ułatwi ci jego trudy.

Poród naturalny - I okres porodu. Rozwieranie szyjki.

Pierwszy okres porodu, to czas, w którym szyjka macicy zostanie skrócona, następnie zgładzona aż do pełnego rozwarcia, czyli 10 cm. To najdłuższy okres porodu naturalnego - podzielony na fazę początkową, aktywną i przejściową.

W początkowej fazie porodu skurcze są rzadkie i niezbyt bolesne, występują, co 7-10 min i trwają ok. 10 -30 s. Możesz wymiotować lub mieć biegunkę - Twój organizm w naturalny sposób oczyszcza się. Pod koniec tej fazy rozwarcie szyjki dochodzi do 4-5 cm. Warto byś w tej fazie porodu znajdowała się w cichym, ciepłym i zaciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań spaceruj, bujaj się na piłce lub worku sako. Unikaj pozycji leżącej, dziecko siłą ciążenia pomaga w rozwieraniu szyjki.

W fazie aktywnej porodu naturalnego skurcze stają się bardziej bolesne i częstsze, występują, co 3-4 minuty i trwają ok. 60s. Szyjka rozwiera się na ok. 7 cm.

Kiedy nadchodzi faza przejściowa skurcze stają się jeszcze bardziej bolesne i częstsze. Występują, co 2-3 min. i trwają ok. 90 s. Może Ci się wydawać, że nie ma miedzy nimi przerwy. W tej fazie szyjka rozwiera się do 10 cm. Możesz poczuć, że masz już dość, że jesteś zmęczona, a poród trwa w nieskończoność, może Ci nawet przebiec myśl, że już starczy i Ty wychodzisz, to znak, że nadchodzi II okres porodu.

Poród naturalny - II okres porodu. Skurcze parte

Skurcze parte pojawią się czy tego chcesz czy nie, wywołuje je obniżona główka dziecka, która drażni zakończenia nerwowe w kanale rodnym odpowiedzialne za odruch parcia. Możesz poczuć bardzo duże parcie na stolec. Jeśli nie miałaś biegunki może się zdarzyć, że w czasie porodu wypróżnisz się. Współpracuj z położną, słuchaj jej rad, to przyspieszy poród. Kiedy urodzi się główka, a za nią reszta dziecka, można powiedzieć, że już jest po wszystkim. Dotarłaś prawie do końca naturalnego porodu.

Poród naturalny - III okres porodu. Urodzenie łożyska

W czasie, kiedy dziecko jest ważone, mierzone i badane przez neonatologa- lekarza, specjalistę zajmującego się noworodkami i niemowlętami, czeka cię ostatnie zadanie, urodzenie łożyska. Będziesz odczuwać delikatne parcie, nie powinno to trwać dłużej jak 30 min. Położna sprawdzi czy łożysko urodziło się całe. Jeśli miałaś nacinane krocze lub po prostu pękło, po urodzeniu łożyska, Twoje krocze zostanie opatrzone i zszyte. Uszkodzone tkanki są znieczulane, dlatego nie powinnaś odczuwać w trakcie tych zabiegów żadnego bólu.

Kiedy zostaniesz opatrzona , Twoje maleństwo zbadane, przez ok. 2h pozostaniesz pod obserwacją położnych na sali poporodowej. Pamiętaj by jak najszybciej jak to możliwe przystawić dziecko do piersi.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia