Pionowa pozycja skraca czas porodu

Zdaniem badaczy pierwsza faza porodu może się znacznie skrócić, kiedy kobieta, zamiast leżeć na plecach, klęczy, stoi, chodzi w kółko lub siedzi z wyprostowanymi plecami.

pionowa pozycja skraca czas porodu

Kiedy rodząca kobieta leży, czas porodu może się wydłużyć - informują naukowcy australijscy. Ich artykuł zamieszcza internetowy serwis "Database of Systematic Reviews". Zdaniem badaczy pierwsza faza porodu może się znacznie skrócić, kiedy kobieta, zamiast leżeć na plecach, klęczy, stoi, chodzi w kółko lub siedzi z wyprostowanymi plecami.

Naukowcy porównali przypadki 3706 kobiet opracowane w 21 wcześniejszych badaniach, prowadzonych w krajach rozwiniętych, począwszy od lat 60. Jak informują badacze, pierwsza faza porodu u kobiet, które przyjmowały pionową pozycje, skracała się średnio o około godzinę.

"W większości krajów rozwijających się, podczas wczesnych faz porodu, kobiety stoją lub chodzą w kółko, zgodnie z tym, co same chcą robić - mówi Lawrence z Institute of Women's and Children's Health w Queensland w Australii. - Nasze przeglądowe badania pokazują, że jest pewna korzyść, przy zerowym ryzyku, kiedy kobieta przyjmuje postawę pionową i rusza się".

"Opierając się na tych wynikach, zachęcamy kobiety do stosowania takich pozycji, jakie uważają za najbardziej wygodne. Przede wszystkim jednak doradzalibyśmy unikania leżenia płasko" - dodaje Lawrence.

Jak podkreślają naukowcy, ciągle za mało wiemy, jak pozycja porodowa związana jest z poziomem bólu. Trzeba tę wiedzę pilnie uzupełnić. KRX

PAP - Nauka w Polsce / 2009-04-16

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Pionowa pozycja skraca czas porodu - komentarze

jagoda2009-06-06 22:16:53

no niestety tak jest chyba jeszcze w wielu szpitalach w Polsce:( mój mąż tez nie mógł byc ze mna na porodówce od początku. a było mi bez niego bardzo cięzko. A co do pozycji przy porodzie-to mnie położna tez nie pozwoliła sie nawet na chwile połozyc, chociaż byłam strasznie zmęczona, bo poród bardzo się przedłużał, ale wiem, ze miala racje

Ela2009-06-05 20:49:53

Właśnie mieszkam we Włoszech i przy pierwszej fazie położna doradziła mi stanie i lekkie kucanie po tym do drugiej fazy był zaledwie jeden krok bo za chwilke poczułam ze dziecko sie obniża .Kiedy to doradziłam mojej siostrze przy porodzie połozne kazały jej leżeć i czekac chociaz niebyło przeciwskazań do tego żeby chodziła .Wręcz zabraniały kobietom wstawać .Dodam jeszcze że przy mnie mąż mógł byc od samego początku na porodówce ,a szwagier u siostry dopiero przy drugiej fazie porodu i to musiał czekac na telefon od połoznej .Uważam że to jest karygodne .