Alternatywne metody znieczulenia przy porodzie

Poród boli i nie każda z nas chce się tym pogodzić. Ale zanim zdecydujemy się na farmakologiczne znieczulenie, warto pomyśleć o naturalnych alternatywach.

alternatywne metody znieczulenia przy porodzie

Nowoczesne ośrodki naturalnego rodzicielstwa oferują dziś kursy i asystę u porodu z wykorzystaniem technik psychologicznych, fizjologicznych, zielarskich a nawet elektrycznych. Wybór zależy od osobowości i przekonań matki…

Hipnoporód

Cieszy się wielką popularnością zwłaszcza za oceanem, gdzie nie brakuje instruktorów przygotowujących ciężarne do autohipnozy w czasie porodu. Kobieta musi nauczyć się zawczasu podstawowych kroków wprawiania się w trans, który ma znacząco redukować strach, napięcie oraz ból. Idea polega na tak doskonałym skupieniu się na danym obrazie czy odczuciu, aby zagłuszyć negatywne emocje i doświadczenia. Skuteczność tej metody zależy od stopnia podatności na sugestię.

TENS

Ta metoda wiąże się z użyciem prądu o niskim napięciu podłączonym do ciała za pomocą dwóch elektrod. Elektryczne pulsowanie w strategicznych miejscach stymuluje połączenia nerwowe do macicy i szyjki blokując odczuwanie bólu. Maszyna jest przenośna i kobieta może sama zaaplikować sobie elektrody, gdy tylko zaczną się skurcze – czy to w domu, czy w szpitalu. TENS jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka, ale jego efektywność drastycznie różni się od przypadku do przypadku.

Zastrzyki z wody

Podskórne ostrzykiwanie dolnej części pleców sterylizowaną wodą powoduje lokalne podrażnienie skóry, które okazuje się mieć działanie neutralizujące dla bólu pleców związanego z porodem. Działanie przeciwbólowe trwa trzy godziny, a potem zastrzyki powinny być ponowione. 90% kobiet poddanych tej terapii w trakcie porodu odnotowało wyraźną ulgę – niestety, same zastrzyki też są ponoć bolesne i nieprzyjemne. Metoda jest stosunkowo nowa i mało jeszcze dostępna.

Hydroterapia

To metoda nieco starsza, ale z każdym rokiem zbierająca coraz więcej entuzjastek, które twierdzą, że ciepła kąpiel znacząco zmniejsza nasilenie bólu i pozwala urodzić szybciej! Nawet, jeśli wody już odeszły poród w wodzie nie stwarza zagrożenia infekcji i jest całkowicie bezpieczny dla dziecka. Nowoczesne szpitale oferują już wanny typu jacuzzi, gdzie bąbelki dodatkowo przynoszą ulgę dokuczającym plecom.

Aromaterapia i masaż

Czy olejki aromatyczne mogą wskórać coś wobec silnych skurczy macicy? Okazuje się, że profesjonalny masaż krzyża podczas porodu wykonany z użyciem odprężających aromatów jaśminu, rumianku, geranium, róży, bergamotki czy lawendy są subiektywnie odbierane przez ciężarne jako wielka pomoc w bólu. Olejki pobudzają wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak oksytocyna, i redukują stres, zaś nawet niewprawiony partner naciskając silnie na spięte mięśnie dolnej części pleców może przynieść ulgę przyszłej mamie.

Muzykoterapia

Terapeuci muzyczni asystują rodzącym mamom, aby za pomocą harmonijnych melodii ułatwić im relaksację, miarowe oddychanie i przywołać pozytywne myśli. To wszystko skutkuje często wygłuszeniem części bólu i zwiększeniem energii u rodzącej. Zwolenniczki tej metody relacjonują, że skupienie na muzyce pozwoliło im zapomnieć o dolegliwościach porodu i cieszyć się wspaniałą chwilą. Przygotowanie do takiego porodu należy rozpocząć na kilkanaście tygodni do przodu we współpracy z przeszkolonym terapeutą. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia