6 typowych objawów ciąży

Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety zachodzą burzliwe zmiany mające na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu.

objawy ciąży

Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety zachodzą burzliwe zmiany mające na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Większość objawów ciąży występujących do końca czwartego miesiąca jest wynikiem oddziaływania hormonów na organizm kobiety wytwarzanych przez łożysko - gonadotropina kosmówkowa oraz jajniki - progesteron i estrogeny.

Jakie są objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia.

Brak miesiączki i podwyższona temperatura ciała.

Jeśli miesiączka spóźnia się o kilka dni, a Wy nie stosowaliście żadnych środków antykoncepcyjnych, możesz zacząć przypuszczać, ze zostaniesz mamą. Jeśli doszło do zapłodnienia to temperatura twojego ciała w czasie spodziewanego terminu miesiączki może wzrosnąć o 6 do 10 kresek.

Zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Możesz czuć się zmęczona i senna. Organizm szykując jak najlepsze warunki dla rozwoju dzidziusia, skupia na tym całą swoją energię. Większość ciężarnych odczuwa duże zmęczenie w pierwszym trymestrze i potrzebuje o wiele więcej snu niż przed ciążą. Rozdrażnienie i huśtawka nastroju to wynik szalejących w organizmie hormonów.

Nudności, wymioty, wrażliwość na zapachy.

Bardzo częstym i charakterystycznym objawem ciąży są nudności, które mogą nawet doprowadzać do wymiotów. Dokuczają one ponad połowie ciężarnych. Nudności i wymioty mogą rozpocząć się między 2 a 8 tygodniem po zapłodnieniu, ustępują zwykle po 14-16 tygodniu. Nudnościom często towarzyszy nadwrażliwość na zapachy.

Częstsze oddawanie moczu.

Macica rozpulchnia się i powiększa robiąc miejsce dla dziecka, uciska przy tym na pęcherz moczowy, dlatego też częściej odwiedzasz toaletę.

Piersi staja się bardziej wrażliwe na dotyk.

Już od pierwszych dni ciąży piersi są bardziej czułe na dotyk, bywają możesz odczuwać mrowienie i napięcie gruczołów sutkowych.

Powiększenie brzucha.

Już w 8 tygodniu ciąży może powiększyć się brzuch jest to związane ze zmianą wielkości macicy, dlatego noszone do tej pory ubrania mogą okazać się ciut za ciasne.

Zrób test ciążowy

Jeśli zauważyłaś u siebie część z opisanych symptomów możesz kupić w aptece test ciążowy. Test daje ok. 98% pewności. Badanie wykonuje się z próbki moczu - powinien to być mocz poranny. Test najlepiej wykonać po ok 10 dniach po terminie spodziewanej miesiączki. Wynik zwykle otrzymasz po 5 -10 minutach.

Rodzaje testów ciążowych

  • paskowy - zanurzasz pasek testowy w moczu - najtańszy,
  • płytkowy - nanosisz mocz kroplomierzem na płytkę - najczęściej stosowany,
  • strumieniowy - nie wymaga zbierania moczu w pojemniku - najwygodniejszy.

Zwykle dwie kreseczki na teście oznaczają, że jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarze ginekologiem. Ginekolog w czasie wizyty wykluczy lub potwierdzi ciążę, oceni budowę, rozmiar i kształt macicy oraz wiek zarodka i przewidywany termin porodu.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

6 typowych objawów ciąży - komentarze

Monika2014-05-30 17:43:38

Ostatnio znalazłam bardzo fajny i szybki testu online czy jestem w ciąży na stronie http://testy4you.pl/test/test-.... Wyszło że jestem i faktycznie kilka dni później jak poszłam do ginekologa to potwierdziło się... Jakby co to polecam, bez wychodzenia z domu można łatwo sprawdzić czy jest się w ciąży..

wpadka?2014-05-05 18:29:05

Od tygodnia zastanawiam się czy nie jestem w ciąży i trochę się tym nakręcam. Poczytałam trochę na forach co do objawów. Wiem że umysł potrafi płatać niezłe figle (tzw. ciąża urojona), ale fakty są takie, że:
1) odbyłam stosunek przerywany 2 tygodnie temu w okresie owulacji (wiem że to prawie żadne zabezpieczenie);
2) mam podwyższoną temperaturę (może to być także lekkie przeziębienie którego nabawiłam się w trakcie majówki);
3) dwa razy mnie zemdliło (może z przejedzenia - bo miałam dwie uroczyste obfite kolacje);
4) czuje dziwne uczucie w okolicach brzucha;
5) oddaje częściej mocz (może to być także efekt przejścia na dietę, zwiększonego wysiłku i picia większych ilości wody).
Kupiłam już test, ale nie wiem kiedy go zrobić... Miesiączkę powinnam mieć za 6 dni. Wstrzymać się do tego czasu czy może zrobić ten test już teraz (czyt. jutro z rana)? Czuję podekscytowanie połączone z przerażeniem...

Olimpia2014-01-06 01:46:58

Ja miałam dość mnogo występujące objawy, gdyby nie chęć zajścia w ciąże może bym ich nie zauważyła i je zbagatelizowała.
Jak ktoś chce przeczytać: http://aroundourlife.blogspot....
Pzdr :)

agaaaa2014-01-02 22:05:33

Witam pomożecie mi odczytać wyniki

157 823,00 mlU/ml

kobieta w ciąży
3 tydz- 5,8 - 71,2 mlU/ml
4 tydz- 9,5 - 750
5 tydz- 217 - 7138
6 tydz- 158 - 31795
7 tydz- 3697 - 163563
8 tydz- 32065 - 149571
9 tydz- 63803 - 151410
10 tydz- 46509 - 186977

Zaneta2013-02-06 02:36:02

hej mam pytanko po ilu mozna zrobic test wiarygodny?

dinoworld2012-09-11 01:32:42

witam, bardzo się denerwuję, że jestem w ciąży, chociaż nie mam ku temu powodów, bo nigdy nie współżyłam. wiem, że moje obawy mogą być absurdalne, ale popadam już w lekką paranoję, bo mam wiele objawów ciąży: okres spóźnia mi się już o 9 dni (ale jednak jestem w takim wieku, że miesiączka jeszcze nie jest do końca regularna, aczkolwiek powoli zaczęła mi się regulować), od kilku dni jak wstaję rano mam takie jakby mdłości(czuję jakbym coś miała w gardle), pobolewało mnie podbrzusze, cały czas bardzo bolą mnie piersi, na brodawkach (na otoczkach) pojawiły się niewielkie grudki/wypustki, od niedługiego czasu mam stan podgorączkowy. wiem, że wiele z tego występuje także przed okresem, ale ja po prostu nie mogę przestać myśleć o tej ciąży. co do śluzu właśnie kończę mieć przejrzysty i dość ciągnący się (czyli chyba płodny). Mam prawie 15 lat i miesiączkuję już trochę ponad 2 lata. Czy mogę być w ciąży?

Agata2012-08-30 01:19:25

Czy ja jestem w ciąży ?
Bo bym chciała wiedzieć
Czy jestem czy nie..

Jola2012-08-16 15:57:56

A czy rodzaje testów ciążowych różnią się tylko obudową? Jeżeli tak, to po co przepłacać? Lepiej zamówić np. na www.testy-ciazowe.pl za 6 zl paskowy albo gdzieś indziej

Paulinkaa2012-07-18 16:46:46

Mam takie pytanko staramy sie z Partnerem o dziecko od jakiegos czasu mam delikatne mdłości boli mnie bardzo często podbrzusze i mam częste gazy czy mogę być w ciąży? prosze o pomoc

dziecko2012-04-08 17:26:06

O objawach ciąży można również przeczytać na
http://wczesneobjawyciazy.pl

Ania2012-03-01 18:51:52

Hej dziewczynki , ja mam taki problem kochałam się z mężczyzna przed miesiączka bez zabezpieczenia, i on skończył we mnie, i od tej pory po bolewa mnie podbrzusze i jajniki tak jak przed okresem. Odbija mi się wymiecinami. Czy mogę być w ciąży?

aneta2012-01-22 20:47:17

zawsze można sprawdzić testem tak wstępnie oczywiście, są na necie i jest teżna komórke np.
https://market.android.com/det...

"test ciążowy" wpisz na google market jak masz androida

Kasia2011-08-17 18:21:48

Ja mój płytkowy z 2 kreskami mam do teraz :) Oprócz tego trzymam jeszcze w szafce tester Afrodyta, który mi pomógł w zajściu :) Byłam senna i rozdrażniona, oprócz tego powiększyły się piersi :)