Dieta bogata w soję obniża liczebność plemników

Mężczyźni, którzy codziennie spożywają produkty sojowe produkują mniej plemników, niż mężczyźni, którzy nie jedzą ich wcale.

soja a płodność

Mężczyźni, którzy codziennie spożywają produkty sojowe produkują mniej plemników, niż mężczyźni, którzy nie jedzą ich wcale - informuje pismo "Human Reproduction". Zależność ta była szczególnie wyraźna w przypadku mężczyzn z nadwagą lub otyłością, podkreślają autorzy pracy.

Soja jest bogatym źródłem fitoestrogenów (jak daidzeina, genisteina i glyciteina), tj. związków, które naśladują działanie żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. Naukowcy zaczęli więc podejrzewać, że dieta bogata w produkty sojowe może źle wpływać na zdolności rozrodcze mężczyzn. Ale dotychczas najwięcej dowodów na potwierdzenie tej hipotezy uzyskano w doświadczeniach na zwierzętach. Wykazały one np., że duże spożycie soi zwiększa ryzyko bezpłodności u samców.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie przeprowadzili badania w grupie 99 mężczyzn, którzy w latach 2000-2006 trafili do klinik zajmujących się leczeniem problemów z płodnością. Zebrano dane na temat spożycia 15 różnych potraw z soi - jak tofu, tempeh, kotlety lub kiełbaski sojowe, mleko sojowe, sos sojowy i inne - w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

A analizie naukowcy uwzględnili częstość sięgania po pokarmy sojowe, rozmiary porcji oraz fakt, że zawierają one różne ilości fitoestrogenów. Brano też pod uwagę wiek i masę ciała pacjentów oraz spożycie alkoholu, kawy i palenie papierosów.

Okazało się, że mężczyźni, których dieta była najbogatsza w soję produkowali średnio o 41 mln plemników na mililitr nasienia mniej niż panowie nie gustujący w soi. Za prawidłową uważa się liczbę plemników w granicach 80-120 mln/ml.

Jak wyjaśnia prowadzący badania Dr Jorge Chavarro, mężczyźni z tej grupy jedli średnio raz dziennie porcję produktów sojowych, jak np. tofu czy filiżanka mleka sojowego. Ale niektórzy z nich spożywali nawet cztery porcje tych pokarmów dziennie.

Związek między spożyciem soi i niższą liczebnością plemników był szczególnie widoczny w przypadku mężczyzn z nadwagą i otyłością.

Jak spekuluje dr Chavarro, obecne w soi związki o aktywności estrogenów mogą zakłócać inne sygnały hormonalne i na tej drodze hamować produkcję plemników. Wpływ ten jest silniejszy u mężczyzn z nadwagą i otyłością, gdyż ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej ich organizm produkuje dodatkowo więcej estrogenów.

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki ich badań wymagają przyszłej weryfikacji. Nie uwzględniono w nich bowiem fitoestrogenów, które mogły pochodzić z produktów wypiekanych z mąki sojowej. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-07-29

fot.
Fotolia