Anemia (niedokrwistość) w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia i zapobieganie

Niedokrwistość w ciąży dotyka ok. 40% ciężarnych, dlatego lekarz będzie Ci zlecał morfologię w ciąży bardzo często - przeciętnie raz w miesiącu.

anemia w ciąży porady

Przyczyny anemii w ciąży

Niedokrwistość w ciąży dotyka ok. 40% ciężarnych, dlatego lekarz będzie Ci zlecał morfologię w ciąży bardzo często - przeciętnie raz w miesiącu. W II trymestrze ciąży, w wyniku rozrzedzenia krwi wyniki morfologii mogą być nieco gorsze niż przedtem, jest to zjawisko normalne zwane fizjologiczną anemią i nie jest ono niebezpieczne ani dla Ciebie ani dla Twojego maluszka. Aż 40% ciężarnych cierpi na anemię w ciąży, Jej przyczyną są najczęściej: niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania, uporczywe wymioty.

Zagrożenia płynące z anemii (niedokrwistości w ciąży)  

Anemia w ciąży spowodowana niedoborem żelaza może być niebezpieczna dla rozwoju dziecka i przebiegu ciąży. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do poronienia, zaburzenia w rozwoju dziecka - hipotrofii, niedokrwistości - anemii u noworodka czy nieprawidłowego rozwoju łożyska

Objawy anemii w ciąży

  • bladość skóry
  • osłabienie
  • szybkie meczenie się
  • uczucie zmęczenia
  • duszność
  • trudność w koncentracji
  • senność
  • suchość skóry
  • łamliwość włosów
  • zmniejszenie odporności

Większość objawów anemii w ciąży jest powiązana z objawami, jakie dokuczają ciężarnym kobietom, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań kontrolnych morfologii w ciąży.

Jak zapobiec anemii w ciąży?

Najważniejsza jest dieta bogata w produkty zawierające żelazo spożywane w produktami zawierającymi wit. C, która pomaga w lepszym jego wchłanianiu. Unikaj łączenia produktów bogatych w żelazo z produktami zawierającymi szczawiany, taniny i wapno, bo utrudniają jego wchłanianie.

Jeżeli lekarz przepisze Ci tabletki z żelazem koniecznie je przyjmuj. Zażywając taki preparat, Twoje stolce będą ciemniejsze i możesz mieć kłopoty z zaparciami - są to naturalne reakcje organizmu na ten pierwiastek.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Anemia (niedokrwistość) w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia i zapobieganie - komentarze

annex12012-12-08 02:44:18

Warto pamiętać, że przyczyny anemii w ciąży nie są zawsze jasne, zaś dodatkowe przyjmowanie żelaza nie wystarcza. Ten problem dość ciekawie traktuje http://anemia-w-ciazy.blogspot... Niestety wielu lekarzy podchodzi do sprawy rutynowo - przepisując jedynie spore dawki żelaza - a to nie zawsze wpływa pozytywnie na nasz organizm.

nin2011-11-18 17:21:41

Przede wszystkim zdrowe i naturalne odżywianie. Nie skupiajmy się także na samym żelazie, bo to tylko jeden z wielu składników potrzebnych w zwalczaniu anemii. Na niemal wszystkich stronach poświęconych anemii jest napisane tylko o żelazie. Głupota! Polecam artykuł na http://www.niedokrwistosc.blog... mi naprawdę pomógł!

Sara2011-03-19 14:20:53

a ja biore femibion natal 2 wczesniej jedynke. Też prawie kończe 30 tydz a hemoglobine mam tylko 10.1 więc mam anemie zastanawiam się czy nie kupić zwyklego żelaza bo w feminibionie go brak

Ania2011-03-19 01:20:05

ja jeszcze przed ciążą zaczełam łykać femibion natal - wcześniej nazywał się feminatal. zawiera kwas foliowy (który się łatwiej przyswaja niż folik) i podstawowe witaminy. zaczęłam ten preparat brać za zaleceniem lekarza i przez całą ciążę nie mam żadnych problemów - obecnie kończe 30 tydzień :)