Krwawienie w ciąży - poznaj przyczyny

Konieczne jest by ustalić przyczynę krwawienia w ciąży. W większości przypadków szybka interwencja lekarska umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka o terminie.

przyczyny krwawienia w ciąży

Na każdym etapie ciąży może pojawić się krwisto lub krwisto - brunatna wydzielina z dróg rodnych, która może być oznaką nieprawidłowości, ale nie musi. Jeżeli zauważysz krew na swojej bieliźnie po pierwsze nie panikuj, tylko skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Każde krwawienie w ciąży nawet niewielkie wymaga natychmiastowej porady lekarskiej.

Konieczne jest by ustalić przyczynę krwawienia w ciąży i stan zdrowia maleństwa. W większości przypadków szybka interwencja lekarska umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka o terminie. Warto byś umiała określić jak dużo krwi straciłaś, jakiego koloru (czy było to brązowe plamienie czy czerwone) i czy towarzyszyły temu inne dolegliwości np. ból brzucha, wymioty, omdlenia, skurcze macicy itp.

Przyczyny krwawień mogących wystąpić w pierwszej połowie ciąży.

Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy - Może spowodować niewielkie krwawienie w ciąży. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka

Zmiany hormonalne. - Początkowa faza ciąży to w organizmie kobiety burza hormonalna w jej wyniku mogą pojawić się niewielkie krwawienia w terminach, w których miałabyś okres, gdybyś nie była w ciąży. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka

Niedobór progesteronu. - Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Zdarza się ze jest go za mało, jego niedobór może doprowadzić do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, koloru jasno czerwonego. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie, czasami konieczna jest hospitalizacja.

Problemy z szyjką macicy lub w obrębie pochwy. - krwawienia w ciąży mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony, mogą tworzyć się skrzepy.

Samoistne poronienie. - Najczęstszą ich przyczyną jest występowanie nieprawidłowości w rozwoju zarodka. Krwawienie jest obfite, któremu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.

Ciążą pozamaciczna. - Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza obszarem macicy mogą wystąpić lekkie, brunatne krwawienie w ciąży, któremu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza, uczucie „parcia" na stolec oraz nudności i omdlenia.

Przyczyny krwawień mogących wystąpić w drugiej połowie ciąży.

Łożysko przodujące. - Łożysko jest odpowiedzialne za dostarczenie dziecku tlenu i substancji odżywczych. Jeżeli jest zlokalizowane zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy lub je częściowo lub całkowicie zakrywa, mówimy o łożysku przodującym. Może powodować bezbolesne krwawienie w ciąży. Jest to nieprawidłowość groźna zarówno dla dziecka jak i dla mamy, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie terminów wizyt. Stwierdzenie przez lekarza łożyska przodującego wiąże się z koniecznością ograniczenia aktywności kobiety ciężarnej, a czasem wymaga hospitalizacji. W przypadku tej nieprawidłowości poród odbywa się przez cesarskie cięcie.

Przedwczesne odklejenie się łożyska. - W prawidłowo przebiegającej ciąży łożysko odkleja się od ścianki macicy w kilka minut po urodzeniu dziecka. Niestety czasem zdarza się, że łożysko odkleja się zbyt wcześnie. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka i mamy. Przedwczesnemu odklejeniu łożyska towarzyszy obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić inne dolegliwości: duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna - jeżeli masz takie objawy połóż się na lewym boku i wezwij karetkę.

Odejście czopu śluzowego. - Czop śluzowy powstaje na początku ciąży. Jest to takie zamknięcie kanału szyjki macicy, dzięki któremu drobnoustroje nie mogą się przedostać do macicy. Gdy zbliża się termin porodu, czasem na kilka dni wcześniej - możesz spodziewać się jego odejścia. Jest to gęsty śluz podbarwiony krwią. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka, zwiastuje jedynie, że już niedługo będziesz mogła zobaczyć swoje maleństwo.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Krwawienie w ciąży - poznaj przyczyny - komentarze

Mandragora2014-08-01 17:52:29

Witam wszystkich. W niedzielę - to jest 27 lipca odbyłam stosunek z chłopakiem (mam nadzieję, że z przyszłym mężem) nie planujemy jeszcze dziecka, gdyż jeseteśmy jeszcze na to za młodzi i słabo ustatokwani finansowo. Jak już wspomniałam uprawialiśmy stosunek bez zabezpieczenia. Był to stosunek przerywany. Tak jakoś wyszło. Czytałam też o objawach ciąży tutaj http://www.biomedical.pl/ciaza... i niby wszystko się zgadza. Bolą mnie piersi, wczoraj wieczorme i dziś rano wymiotowałam. Boli mnie teraz brzuch i jestem troche osłabiona ale nie wiem czy to wynikiem pogody która jest duszna i pochmurna czy to kolejn objaw. Po niedzieli dopiero zrobię test, nie mineło jeszcze 7 dni. Nie mam żadnych jeszcze plamień, okres dostałam przed stosunkiem kilka dni więc teraz na jego brak nie mogę narzekać... nie wiem co mam myśleć, normlanie się pogubiłam. Jak myślicie, jakie są szanse? Jeszcze nie teraz :(

Ania2014-07-08 19:14:15

Tydzień temu (7 tyg. ciąży) zaczęłam krwawić. Dostałam duphaston i 50% szans, czyli albo albo. Dziś się dowiedziałam, że niestety nic z tego. Poroniłam. Jest mi bardzo przykro i dziewczyny DO LEKARZA NATYCHMIAST jak zobaczycie choćby najmniejszą plameczkę. Ja poszłam dopiero następnego dnia i teraz mam wyrzuty, że to moja wina :(

Gosia952014-01-28 18:47:38

Witam! Jestem w ok 9tyg ciazy, dziś pierwsza wizyta u lekarza, od 3 dni mam brązowe plamienia które nie są obfite. Martwię się:'( obecnie uczę się w technikum i juz drugi tydzień siedzę w domku. Pomóżcie.

Ewelina2013-12-07 20:16:30

Od lipca 2012r.zaczelismy z mezem starac sie o malenstwo ale bez skutku , az w koncu po zrobionym tescie zobaczylam 2 kteski . Szczescie jednak nie trwalo dlugo ... Dostrzeglam plamienia ma bieliznie ...wizyta U ginekologa nie byla Mila . Zrobil badanie USG do maciczne I nie wykryl ciazy . Zlecil mi badanie hcg co sie Okazaki ze jestem w 4 tyg.ciazy . USG nadal Nic nie wskazywalo ,ze zostane mama . Prawdopodobie zarodek pestal sie rozwijac albo jestem w ciazy pozamacicznej . Dzis powturzylam badania hcg . Strasznie sie boje , nie zycze nikomu tego co mnie spotkalo.

Nata2012-09-21 18:07:16

Ja miałam najpierw krwawienie w 14 tyg, panika jak nic okazało się że to zagnieżdżenie zarodka, potem w 19 tyg i od tego czasu już na podtrzymaniu, następne w 30tyg doszło do rozwarcia 1,5cm założyli mi klamrę, żeby szyjka dalej się nie rozwierała, potem 40 tydzień kolejne krwawienie i rozwarcie, w tym samym dniu urodziłam mojego synka:) Dziewczyny bez paniki, owszem musimy być ostrożne, ale nie wpadajmy w obłęd:)

ela2011-11-09 17:43:38

hej mam pytanie czy to normalne jest wczoraj miałam plamienie koloru czerwonego a dzisiaj juz nic co yo oznacza

Ewa2011-09-13 14:16:48

Witajcie, byłam w 6 t.c gdy dostałam krwawień,gin zalecił mi przyjmować Duphaston i leżenie plackiem.5 miesięcy leżałam i urodziłam zdrową córkę w terminie.Nie martwcie sie kobity, trzeba się oszczędzać.

beata2011-03-10 18:43:10

hej jestem w 9 tygodniu ciazy i mam problemy