Krwawienie w ciąży - poznaj przyczyny

Konieczne jest by ustalić przyczynę krwawienia w ciąży. W większości przypadków szybka interwencja lekarska umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka o terminie.

przyczyny krwawienia w ciąży

Na każdym etapie ciąży może pojawić się krwisto lub krwisto - brunatna wydzielina z dróg rodnych, która może być oznaką nieprawidłowości, ale nie musi. Jeżeli zauważysz krew na swojej bieliźnie po pierwsze nie panikuj, tylko skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Każde krwawienie w ciąży nawet niewielkie wymaga natychmiastowej porady lekarskiej.

Konieczne jest by ustalić przyczynę krwawienia w ciąży i stan zdrowia maleństwa. W większości przypadków szybka interwencja lekarska umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka o terminie. Warto byś umiała określić jak dużo krwi straciłaś, jakiego koloru (czy było to brązowe plamienie czy czerwone) i czy towarzyszyły temu inne dolegliwości np. ból brzucha, wymioty, omdlenia, skurcze macicy itp.

Przyczyny krwawień mogących wystąpić w pierwszej połowie ciąży.

Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy - Może spowodować niewielkie krwawienie w ciąży. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka

Zmiany hormonalne. - Początkowa faza ciąży to w organizmie kobiety burza hormonalna w jej wyniku mogą pojawić się niewielkie krwawienia w terminach, w których miałabyś okres, gdybyś nie była w ciąży. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka

Niedobór progesteronu. - Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Zdarza się ze jest go za mało, jego niedobór może doprowadzić do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, koloru jasno czerwonego. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie, czasami konieczna jest hospitalizacja.

Problemy z szyjką macicy lub w obrębie pochwy. - krwawienia w ciąży mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony, mogą tworzyć się skrzepy.

Samoistne poronienie. - Najczęstszą ich przyczyną jest występowanie nieprawidłowości w rozwoju zarodka. Krwawienie jest obfite, któremu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.

Ciążą pozamaciczna. - Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza obszarem macicy mogą wystąpić lekkie, brunatne krwawienie w ciąży, któremu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza, uczucie „parcia" na stolec oraz nudności i omdlenia.

Przyczyny krwawień mogących wystąpić w drugiej połowie ciąży.

Łożysko przodujące. - Łożysko jest odpowiedzialne za dostarczenie dziecku tlenu i substancji odżywczych. Jeżeli jest zlokalizowane zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy lub je częściowo lub całkowicie zakrywa, mówimy o łożysku przodującym. Może powodować bezbolesne krwawienie w ciąży. Jest to nieprawidłowość groźna zarówno dla dziecka jak i dla mamy, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie terminów wizyt. Stwierdzenie przez lekarza łożyska przodującego wiąże się z koniecznością ograniczenia aktywności kobiety ciężarnej, a czasem wymaga hospitalizacji. W przypadku tej nieprawidłowości poród odbywa się przez cesarskie cięcie.

Przedwczesne odklejenie się łożyska. - W prawidłowo przebiegającej ciąży łożysko odkleja się od ścianki macicy w kilka minut po urodzeniu dziecka. Niestety czasem zdarza się, że łożysko odkleja się zbyt wcześnie. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka i mamy. Przedwczesnemu odklejeniu łożyska towarzyszy obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić inne dolegliwości: duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna - jeżeli masz takie objawy połóż się na lewym boku i wezwij karetkę.

Odejście czopu śluzowego. - Czop śluzowy powstaje na początku ciąży. Jest to takie zamknięcie kanału szyjki macicy, dzięki któremu drobnoustroje nie mogą się przedostać do macicy. Gdy zbliża się termin porodu, czasem na kilka dni wcześniej - możesz spodziewać się jego odejścia. Jest to gęsty śluz podbarwiony krwią. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka, zwiastuje jedynie, że już niedługo będziesz mogła zobaczyć swoje maleństwo.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia