Licz ruchy dziecka

To niesamowite uczucie, te pierwsze ruchy dziecka niektóre kobiety określają jak by połknęły motyla.

licz ruchy dziecka

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno nie możesz się doczekać, kiedy poczujesz, że w Twoim brzuchu jest lokator. To niesamowite uczucie, te pierwsze ruchy dziecka niektóre kobiety określają jak by połknęły motyla.

Kiedy dziecko w brzuchu zacznie się ruszać?

Zarodek porusza się już ok. 7 tygodnia ciąży, ale niestety są to tak delikatne ruchy ze nie jesteśmy w stanie ich odczuć. Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, prawdopodobnie poczujesz ruchy dziecka ok. 20 tygodnia ciąży. Jeśli już wcześniej rodziłaś to możesz zacząć odczuwać ruchy ok. 18 tygodnia ciąży. Kobiety szczupłe wcześniej i wyraźniej odczuwają ruchy dziecka. Jeżeli łożysko umiejscowiło się na przedniej ścianie macicy możesz odczuwać słabiej ruchy dziecka.

Jak będę odczuwać ruchy dziecka?

Na początku ruchy dziecka są delikatne i nie sprawiają dyskomfortu, by ok. 5 miesiąca stać się mocniejsze i regularne. Pod koniec II trymestru dziecko jest najbardziej aktywne, po pierwsze jest już nieźle rozwinięte po drugie ma dużo miejsca do fikania. Pod koniec ciąży ruchy dziecka stają się mniej intensywne za to bardzie dokuczliwe, maluch ma coraz mniej miejsca wierci się, przeciąga, próbuje rozprostować raczki i nóżki.

Licz ruchy dziecka

Po 28 tygodniu ciąży ruchy dziecka pojawiają się na stałe i mają nawet swojego rodzaju regularność, dzięki której możesz określić czy dziecko bawi się czy relaksuje. Pamiętaj o codziennym kontrolowaniu aktywności dziecka i licz jego ruchy, co najmniej dwa razy dziennie o tych samych porach. Połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wyraźne ruchy dziecka, powinnaś ich naliczyć nie mniej niż 10. Jeśli ruchów było mniej zjedz lekki posiłek, który dostarczy maluchowi zastrzyk energii, połóż się i policz jeszcze raz.

Kiedy do lekarza?

  • jeśli minął 22 tydzień ciąży a ty nie czujesz ruchów dziecka
  • jeśli nagle ruchy dziecka staną się nienaturalnie gwałtowane
  • jeśli nie czujesz ruchów dziecka przez kilka godzin
Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Licz ruchy dziecka - komentarze

karola2014-07-10 04:20:02

Ciężko mówić o regularnosci ruchów dziecka, raz bedzie wykazywało większą ruchliwość innym razem mniejszą, ale chyba nie ma co dac sie zwariowac liczeniem ruchów. .a to ze dziecko nie rusza sie kilka godzin to nie powód do nagłej wizyty u lekarza -maluch też musi sie wyspać :)

Iwona2013-08-13 03:31:57

zgadzam się z Bartkiem ... nie ma co liczyć ruchów, bo maluch robi co chce i nie ma w tym żadnej regularności. Można się tylko stresu nabawić od takich artykułów. Mój maluch czasem szalał cały dzień a czasem odpoczywał nawet 2 dni. Każde dziecko jest inne. Nie piszcie takich bzdetów.

Mama2011-07-27 01:04:45

do Bartka ponizej hmmmm...., czyli mężczyzna moze wiedzieć lepiej? dobre

Bartek2010-04-14 22:10:51

Leczcie Się Ludzie. Te wliczenia to g... prawda.