Co musisz wiedzieć o Duphastonie

Czy pomaga zajść w ciążę? Czy chroni przed poronieniem? Czy należy się tego leku bać?

duphaston w ciąży

Co to jest Duphaston?

Duphaston to lek, którego substancją czynną jest dydrogesteron – syntetyczny hormon o działaniu podobnym do naturalnego żeńskiego progesteronu. Lekarze zapisują go kobietom w różnym wieku i z różnymi dolegliwościami, także w ciąży.

Wskazania do stosowania duphastonu w ciąży

Najczęstszą przyczyną przepisania pacjentce duphastonu są zaburzenia miesiączkowania związane z niedoborem progesteronu lub niezwykle dokuczliwym zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wtedy lekarz zaleca zwykle imitowanie naturalnej fazy lutealnej, a więc przyjmowanie preparatu pomiędzy 16 a 25 dniem cyklu. Wyrównanie cyklów przy pomocy leku może sprzyjać planowanemu poczęciu, dlatego duphaston bywa elementem farmakologicznego wspomagania płodności. Mimo że jest lekiem progesteronowym nie blokuje w żaden sposób owulacji.

Duphaston podawany jest także w połączeniu z preparatami estrogenowymi w ramach hormonalnej terapii zastępczej dla kobiet wchodzących w okres menopauzy oraz w przypadku endometriozy.

Ginekolodzy również bardzo często sięgają po wspomniany preparat, gdy pojawia się niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży i wzrasta obawa o poronienie. Ciężarnym, które poroniły w przeszłości, podaje się czasem duphaston profilaktycznie.

Czy przyjmowanie duphastonu w ciąży ma sens?

Faktycznie, niski poziom progesteronu u ciężarnej jest pozytywnie skorelowany z ryzykiem utraty ciąży, ponieważ brak tego hormonu utrudnia prawidłowe przygotowanie śluzówki macicy i może być związany z przedwczesnymi skurczami. Dlatego w przypadku niepokojących symptomów w ciągu pierwszego trymestru lekarze tak chętnie sięgają po bloczek z receptami. W drugim i trzecim trymestrze ciąży duphaston może zapobiegać przedwczesnemu porodowi i wtedy podaje się go w zastrzykach lub tabletkach dopochwowych.

Trzeba jednak podkreślić, że przyczyn plamień i krwawień w pierwszym oraz drugim trymestrze jest wiele i czasem nie mają one związku z progesteronem, więc przyjmowanie leku jest zbędne. Tak naprawdę lekarz powinien mieć zasadne podejrzenie o niedoborze progesteronu aby duphaston przepisać. Niektórzy eksperci przestrzegają, że niewłaściwe dawkowanie progesteronu w ciąży może mieć negatywny wpływ na układ moczowy płodu, ale brakuje jednoznacznych badań w tym zakresie.

Przyjmowanie duphastonu w ciąży a skutki uboczne

Udokumentowane skutki uboczne duphastonu nie są szczególnie poważne i obejmują najczęściej migreny, mdłości , wymioty i stany depresyjne a także krwawienia między miesiączkowe lub wtórny brak miesiączki. Dla kobiet ciężarnych dodatkowe bóle, depresje czy nudności mogą być jednak wyraźnym dyskomfortem.

Jaki lek można przyjmować zamiast duphastonu?

Alternatywnym lekiem o działaniu progesteronowym jest luteina, która dla niektórych kobiet jest lepiej tolerowana niż duphaston.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia