Jazda samochodem w ciąży - o czym musisz wiedzieć?

W ciąży za kierownicą albo w ogóle w aucie? Oczywiście! Fakt, że oczekujesz dziecka, wcale nie wyklucza cię z grona kierowców czy pasażerów. Musisz jednak – dla bezpieczeństwa swojego i swojego dziecka, pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli będziesz ostrożna, to pozostaje tylko życzyć ci… szerokiej drogi!

jazda samochodem w ciąży

Prowadzenie samochodu w ciąży

Jak już wspomnieliśmy, bycie w ciąży nie oznacza bynajmniej, że nie możesz prowadzić auta. Nie należy jednak zapominać, że jest to stan wyjątkowy, dlatego powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Raczej unikaj prowadzenia auta, jeśli cierpisz na intensywne mdłości. Na pewno tego nie rób, gdy do pokonania masz spory odcinek autostrady. Jazda może pogorszyć twoje samopoczucie, a w takim miejscu trudno będzie ci znaleźć miejsce na zatrzymanie się.
  • Zanim ruszysz, upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. To ważne nie tylko z racji ich bezpieczeństwa – w przypadku ostrego hamowania czy wypadku osoby niezapięte mogą uderzyć w ciebie i stanowić zagrożenie także dla dziecka.
  • Jesteś na początku ciąży i nieustannie męczy cię ogromna senność? Unikaj nużących tras – zaśnięcie za kółkiem naprawdę jest możliwe. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie udawaj, że jest inaczej i nie próbuj pokazać całemu światu, że ciąża to nie choroba. Poproś kogoś, by cię zmienił albo zrezygnuj z podróży.
  • Zadbaj o prawidłową pozycję za kierownicą  – w przeciwnym razie kręgosłup, już znacznie obciążony, szybko da ci popalić. Trzymaj obie ręce na kierownicy, prowadź w wygodnej dla siebie pozycji i skup się na jeździe.
  • Oczywiście nie korzystaj z telefonu komórkowego. Ta zasada odnosi się do wszystkich kierowców, ale pamiętaj – ty odpowiadasz nie tylko za siebie. Cokolwiek by się nie działo, niech dzwoniący poczeka. Jeśli cię kusi, by odebrać albo zadzwonić, wyobraź sobie najgorszy scenariusz wynikający z twojego zachowania. Nawet, jeśli przyczyna wypadku nie byłaby po twojej stronie, to i tak do końca życia nie wybaczyłabyś sobie, że nie byłaś bardziej uważna.

Ciężarna w aucie

Jeżeli to nie ty prowadzisz, będzie ci już wygodniej – możesz wybrać dowolną pozycję i trochę się zdrzemnąć. Pamiętaj jednak, aby zawsze wymagać od pasażerów zapięcia pasów i – jeżeli męczą cię mdłości, zabieraj ze sobą foliową torebkę. Pod koniec ciąży nie wyjeżdżaj daleko, a na siedzisko fotela na wszelki wypadek podłóż foliowy podkład.

czy w ciąży trzeba zapinać pasy

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Zgodnie z polskimi przepisami ciężarna nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa – wystarczy zaświadczenie od lekarza, potwierdzające ciążę. Prawo jednak w tym przypadku nie końca pokrywa się z tym, co dobre dla ciężarnej i jej dziecka.

Udowodniono, że w przypadku wypadku samochodowego przyszła mama i jej dziecko mają o wiele większe szanse przeżycia/uniknięcia urazów, gdy ciężarna zapięta jest pasami. Należy przy tym zwrócić uwagę na sposób zapięcia – dolny pas powinien przechodzić pod brzuchem, górny nad nim.

Idealnym rozwiązaniem, które gorąco polecają wszyscy specjaliści, jest stosowanie adaptera pasów dla ciężarnych. Możesz go używać zarówno, gdy jesteś kierowcą, jak i na każdym innym fotelu w aucie. W przypadku uderzenia, skupia on nacisk pasów na biodrach, a nie na brzuchu ciężarnej.

Ciężarna w  podróży

W trakcie twojej długiej, ciążowej przygody na pewno zdarzy się, że będziesz musiała wybrać się w dłuższą podróż autem. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą czy też nie, mamy dla ciebie kilka wskazówek:

  • Załóż wygodne ubranie dla ciężarnych – jeśli okazja będzie wymagała eleganckiego stroju, przebierzesz się na miejscu.
  • Weź ze sobą coś do picia.
  • Jeśli to początek ciąży, zabierz ze sobą coś, co pomaga ci zwalczać mdłości – migdały, sucharki bądź inne przekąski.
  • Rób sobie przerwy albo proś o nie kierowcę. Chwila wytchnienia i rozprostowanie się znacznie ułatwi ci zniesienie trudności podróży.
  • Jeśli jesteś już w okolicach terminu porodu, nie wybieraj się sama w daleką podróż. Przypadki, w których dziecko rodzi się niemal błyskawicznie naprawdę się zdarzają i lepiej, abyś miała w takiej sytuacji wsparcie.
fot.
Fotolia