Jakie dolegliwości mogą wystąpić u dziecka podczas karmienia?

Według wielu towarzystw i organizacji, w tym m.in. WHO, karmienie piersią jest najzdrowszym rozwiązaniem żywieniowym dla niemowląt. W praktyce oznacza to, że mleko matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. U wszystkich niemowląt, bez względu na sposób karmienia mogą pojawić się zaparcia, kolki i ulewanie.

dolegliwości karmienie niemowlaka

Kolki u niemowląt

Jednym z częstych problemów u niemowląt są kolki będące objawem skurczów jelit, którym towarzyszą uciążliwe dolegliwości bólowe. Kolki mogą być spowodowane m.in. niedojrzałością układu pokarmowego, połykaniem zbyt dużej ilości powietrza, alergiami pokarmowymi czy nawet nieodpowiednią dietą matki karmiącej. Co ważne, kolki są powszechnym problemem i mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia maleństwa. Nietrudno pomylić je z innymi dolegliwościami, dlatego warto znać ich podstawowe objawy, czyli:

  • regularny płacz dziecka o charakterze napadowym,
  • napięcie brzuszka,
  • wzdęcia i podkurczone nóżki [1].

Jako że kolki są jednym ze stosunkowo częstych problemów, warto wiedzieć, co można w takiej sytuacji zrobić. Podstawowe działanie to dobór odpowiedniej pozycji podczas karmienia dziecka– takiej, która zapobiegnie połykaniu przez nie nadmiernej ilości powietrza [1]. W przypadku, gdy mama karmi piersią, należy przyjrzeć się jej diecie , ponieważ wpływa ona na skład mleka. Rekomendowanym rozwiązaniem jest eliminowanie potencjalnych „winowajców” ze swojej diety i obserwowanie reakcji maluszka.

Problemy z wypróżnianiem u niemowląt

Kolejną dolegliwością, z którą borykają się niemowlęta, są problemy z wypróżnianiem – zarówno zaparcia, jak i biegunki. Najczęściej wynikają one z tego, że małe dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego. Szczególny niepokój powinno wzbudzić bardzo rzadkie oddawanie stolca – tj. rzadziej niż raz na tydzień [2]. Najczęstsze powody zaparć u niemowląt to: nieodpowiednio zbilansowana dieta matki (zbyt mało błonnika), niedostateczna podaż wody, czy składniki mleka modyfikowanego. Kobiety, które karmią piersią, powinny pamiętać o podstawowych zasadach rozszerzania diety dziecka (zgodnie ze schematem żywienia dziecka).

Stosunkowo częstym problemem z wypróżnianiem u niemowląt są także biegunki, które objawiają się zwiększoną częstotliwością oddawania stolca. Stwarzają one potencjalne zagrożenie dla życia dziecka, ponieważ podczas biegunek dochodzi do utraty wody i elektrolitów, co może grozić odwodnieniem [2]. Biegunki u niemowląt mogą być spowodowane zakażeniami, nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami odporności, a także chorobami przewlekłymi.

Warto pamiętać, że wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety maluszka musi być konsultowane z lekarzem pediatrą. Każdą z wyżej wymienionych dolegliwości należy konsultować z lekarzem – z pediatrą lub w razie potrzeby z alergologiem czy gastroenterologiem dziecięcym.

Bibliografia

  1. Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2016: 12 (4); 413-418.
  2. Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
fot.
materiał partnera