Kiedy zrobić test ciążowy?

Czy jest sens szybkiego testowania? Jak wybierać test ciążowy i jakie sygnały od organizmu podpowiadają nam, że coś może być na rzeczy?

kiedy zrobić test ciążowy

Zasada dotycząca wykonywania testów ciążowych jest dość prosta – robi się je wtedy, kiedy miesiączka się spóźnia. W praktyce, kiedy staramy się o dziecko, wytrzymanie do tego terminu jest naprawdę trudne. Czy jednak jest sens szybkiego testowania? Jak wybierać test ciążowy i jakie sygnały od organizmu podpowiadają nam, że coś może być na rzeczy?

Wczesne objawy ciąży

To zupełnie naturalne, że wraz z rozpoczęciem starań o dziecko kobieta zaczyna wsłuchiwać się w swoje ciało. Wszystko to, co dotąd było drobnymi dolegliwościami albo na co w ogóle nie zwracałyśmy uwagi, nagle staje się „znakiem”. Łatwo się w tym pogubić. Wyjaśnijmy zatem, które symptomy mogą rzeczywiście wskazywać na to, że w naszym brzuchu pojawił się lokator.

objawy ciąży - ból i obrzmienie piersi

Dla wielu kobiet ból i obrzmienie piersi są pierwszymi, bardzo wyraźnymi objawami ciąży. Rzeczywiście, za sprawą „rozkręcających się” hormonów ciążowych, piersi mogą dawać się we znaki. Szczególnie odczuwalne jest podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów, a także wieczornego ściągania biustonosza. Zaskakuje cię, że piersi bolą cię w takich sytuacjach? Cóż, to może być „ten” znak.

objawy ciąży - bóle w podbrzuszu

Bóle w podbrzuszu w pierwszych tygodniach ciąży nie są niczym niepokojącym ani zaskakującym. Zagnieżdżanie się zarodka oraz zmiany hormonalne mobilizują macicę do wzrostu. Podbrzusze chwilami boli niemal tak mocno, jak podczas miesiączki.

Z drugiej jednak strony, wiele kobiet odczuwa tę dolegliwość także przed zbliżającą się miesiączką. Nie jest to więc jasny i wyraźny sygnał, że w tym miesiącu się „udało”.

objawy ciąży - plamienie implantacyjne

W momencie implantacji, czyli zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka, u niektórych kobiet dochodzi do plamienia. Jako, że zdarza się, że przyszłe mamy mylą je z rozpoczynającą się miesiączką, trzeba podkreślić inny charakter tych dwóch zdarzeń. Plamienie implantacyjne jest delikatne, czasem to tylko kilka krople różowej wydzieliny na bieliźnie. Jeśli więc odkryłaś coś takiego u siebie – może to świadczyć o ciąży.

objawy ciąży - senność

Pierwsze tygodnie ciąży równoznaczne są z gwałtownym wzrostem progesteronu. To z kolei może skutkować znużeniem i sennością. Należy jednak zaznaczyć, że u wielu kobiet takie objawy pojawiają się dopiero po 9-tym czy 10-tym tygodniu odmiennego stanu. Podobnie jest w przypadku ciążowych mdłości.

Z interpretacją pierwszych ciążowych objawów należy być ostrożnym. Może się okazać, że piersi obrzmiałe są przed miesiączką, pobolewanie w brzuchu ma tę samą przyczynę, a plamienie ma powód inny, niż ciąża. I chociaż wiemy doskonale, że nabranie dystansu do obserwowanych objawów jest niezwykle trudne, to jednak przestrzegamy przed ekscytacją. Mówiąc kolokwialnie, nie „nakręcaj” się, jeśli twoje piersi są nieco bardziej obolałe. Zbyt wielkie oczekiwania mogą skutkować wielkim rozczarowaniem. I to zupełnie niepotrzebnym, bo przecież u płodnej kobiety współżyjącej z płodnym mężczyzną czas zajścia w ciążę może wynosić aż do roku.

Test ciążowy – jaki najlepszy do przeprowadzenia wczesnej próby?

Załóżmy jednak, że wcale nie jesteś „nakręcona” na ciążę. Masz świadomość, że to może jeszcze potrwać, ale zżera cię ciekawość. Do terminu jeszcze kilka dni, ale bolą cię piersi, dziwnie się czujesz, dokucza podbrzusze… a może?

Test rzeczywiście może wskazać ciążę już na kilka dni przed miesiączką (pisząc „kilka” mamy na myśli bardziej 2-3, niż 9) – zwłaszcza, jeżeli owulacja nastąpiła dość szybko. Istnieje zatem mała szansa, że jeśli jesteś w ciąży, już teraz zobaczysz bladą, drugą kreseczkę. Aby jednak zwiększyć na to szanse, powinnaś wybrać odpowiedni test ciążowy.

Rodzaje testów ciążowych

test ciążowy rodzaje

Testy ciążowe dzielą się na kilka kategorii. Wśród nich mamy:

test ciążowy strumieniowy

To wszystkie te, których końcówkę wkłada się pod strumień moczu. Równie dobrze możesz jednak pobrać próbkę moczu do pojemnika i zanurzyć w nim test.

test ciążowy płytkowy

Najbardziej popularne. Aby poznać wynik, musisz oddać próbkę moczu do pojemnika, pobrać kilka kropli dołączoną pipetką i wkroplić w odpowiednie miejsce na płytce.

test ciążowy paskowy

Zasada ich działania jest identyczna, jak dwóch poprzednich. Różnica polega na tym, że testy paskowe pozbawione są plastikowego opakowania. Masz tylko cienki, miękki pasek, który zanurzasz w próbce moczu (do określonego poziomu!).

test ciążowy cyfrowy

Czyli te z „wyższej półki”, bardziej popularne w Stanach, niż w Polsce. Podobnie, jak w poprzednich typach, zanurza się końcówkę testu w próbce moczu. Jednak wynik nie pozostawia miejsca na wątpliwości – pojawia się napis „ciąża” albo „brak ciąży” lub „+” albo „-„.

Ponadto, istnieje jeszcze jeden podział testów ciążowych – dla ciebie będzie on szczególnie istotny. Mianowicie, chodzi o czułość testu. Niektóre testy wykrywają ciążę, gdy poziom hCG (gonadotropina kosmówkowa, hormon wydzielany przez zagnieżdżający się zarodek) wynosi więcej, niż 25 mlU/ml, inne – gdy jest już więcej, niż 10 mlU/ml. Jeśli masz możliwość, wybierz drugi z wymienionych.

Uwaga!

Pamiętaj, że wykonanie testu ciążowego przed terminem miesiączki może skończyć się wynikiem fałszywie negatywnym – innymi słowy, jesteś w ciąży, ale test jeszcze tego nie wykrył. Dlatego na wszelki wypadek nie sięgaj po alkohol czy inne używki do czasu, aż rzeczywiście pojawi się miesiączka.

fot.
Fotolia