Nauka zdalna – jakie będą jej konsekwencje w przyszłości?

Od ponad roku dzieci uczą się w domu, a kontakt z nauczycielami i rówieśnikami odbywa się wyłącznie przez internet. Psychologowie biją na alarm – izolacja i nauka online prowadzą do trwałych zmian w psychice dzieci. Spędzają czas „uwięzione” w swoich pokojach, zatem kondycja fizyczna również drastycznie spada.

nauka zdalna i jej konsekwencje

Nauka zdalna – szkodliwe lekarstwo na koronawirusa?

Większość z nas zgodzi się, że koronawirus wywołuje groźną, często tragiczną w skutkach chorobę. Wciąż niezbadane niebezpieczeństwo zmusiło nas do ogromnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Pracujemy i uczymy się we własnych domach za pośrednictwem internetu. Czy to jeszcze inteligentna izolacja, czy już regularne odcięcie się od świata zewnętrznego?

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują kontaktu z rówieśnikami, ruchu na świeżym powietrzu i możliwości rozładowania nagromadzonej energii. Tak jak dorośli, czują zagrożenie i rozumieją powody, dla których ich życie się zmieniło. Jednak jak mówią specjaliści – rodzi to coraz więcej problemów z psychiką u dzieci. Ograniczenie możliwości normalnego rozwoju i zmiana trybu nauki negatywnie wpływają na ich samoocenę i relacje z otoczeniem.

Badania przeprowadzane przez niezależne fundacje potwierdzają obawy pedagogów – dzieci są zmęczone, znudzone i mają ogromne problemy z koncentracją. Z drugiej strony poziom ich wiedzy drastycznie spadł. Nauczyciele nie mają możliwości sprawdzenia, czy uczeń słucha na lekcji, robi notatki oraz czy uczciwie postępuje podczas testów i odpytywania. Pedagodzy przyznają również, że mają poczucie, że nie są w stanie przekazać wiedzy tak skutecznie, jak mogli zrobić to podczas lekcji w szkole. Stanęliśmy zatem przed drastycznym spadkiem poziomu wiedzy oraz pogorszenia psychicznego i fizycznego stanu zdrowia dzieci. Wielu rodziców zgłasza się z nimi do poradni psychologicznych, które ujawniają niepokojące objawy uzależnienia od elektroniki i internetu.

Nauka zdalna rodzi również wiele problemów formalnych. Utrudnione jest przygotowanie do egzaminów. Kontakt rodziców ze szkołą również nie jest utrzymywany tak, jak to miało miejsce przed epidemią. Ponadto wielu rodziców zastanawia się, czy wykupione we wrześniu ubezpieczenie szkolne działa podczas nauki zdalnej. Problematyczne jest również pozostawianie dzieci samych w domu, podczas gdy rodzice muszą udać się do pracy.

Jak zniwelować negatywne skutki nauki zdalnej?

Pierwszą i podstawową zasadą jest obserwacja zachowania dziecka – jeśli dostrzeżesz niepokojące zmiany w jego zachowaniu, np. obniżenie nastroju, wówczas wskazany jest kontakt z psychologiem dziecięcym. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której maluch pozostanie sam z własnymi lękami i problemami – musisz z nim rozmawiać jak najwięcej. Warto, abyś odciągnął dziecko od monitora i zapewnił mu codzienny spacer i porcję ruchu na świeżym powietrzu. To bardzo ważne dla higieny psychicznej młodego człowieka. W okresach gdy można uczestniczyć w zajęciach sportowych, zapisz dziecko na takowe. Zapewni mu to nie tylko ruch, ale również kontakt z rówieśnikami. Dodatkowo zrównoważona dieta i wsparcie rodziców to działania, które pomogą uporać się ze skutkami zamknięcia.

fot.
materiały partnera