Informacje podstawowe o rozwoju i diecie dziecka do 6 miesiąca

W tym okresie dziecko zacznie ciekawić się otaczającym światem i spróbuje innego pokarmu niż mleko.

dieta i rozwój niemowlęcia pomiędzy 3-6 miesiącem

Pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia dziecko zacznie ciekawić się otaczającym światem i spróbuje innego pokarmu niż mleko.

ŚREDNIA MASA i DŁUGOŚĆ CIAŁA DZIECKA

Chłopcy

Waga w 4 miesiącu: 6,6 kg

Długość ciała w 4 miesiącu: 64 cm

Waga w 6 miesiącu: 7,8 kg

Długość ciała w 6 miesiącu: 68 cm
Dziewczynki

Waga w 4 miesiącu: 6,0 kg

Długość ciała w 4 miesiącu: 62 cm

Waga w 6 miesiącu: 7,2 kg

Długość ciała w 6 miesiącu: 66 cm
 

Przeciętny przyrost masy ciała wynosi 150 - 200 g na tydzień.

Prawidłowy rozwój niemowlaka

 • Trzyma główkę w górze zanim ukończy 6 miesiąc.
 • Rozpoczyna się ząbkowanie.
 • Potrafi utrzymać grzechotkę.
 • Próbuje gaworzyć.
 • Około 6 miesiąca pojawiają się ruchy żucia, nawet, jeśli nie ma jeszcze ząbków.
 • Mleko przestaje już zaspokajać potrzeby energetyczne, więc czas wprowadzić pokarmy stałe.

Odpowiednia dieta = dobra waga niemowlaka

 • Nadal dziecko jest karmione mlekiem z piersi lub mieszanką mleczną i te pokarmy stanowią główny składnik diety.
 • Dietę dziecka karmionego mieszanką rozszerzamy po ukończeniu 5 miesiąca.
 • Dietę dziecka karmionego mlekiem z piersi rozszerzamy po ukończeniu 6 miesiąca.
 • Nie ma żadnego naukowego uzasadnienia, co jako pierwsze powinno być podane dziecku. Przyjęło się, że jako pierwsze podaje się kleik ryżowy lub starte jabłko.
 • Nowe pokarmy wprowadzamy w małych ilościach, pojedynczo w kilkudniowych odstępach czasu obserwując reakcje organizmu, nieprawidłowe stolce, wysypki mogą sugerować alergię lub alergie pokarmową związaną z niedojrzałością układu trawiennego.

Jak bardzo rozdrabniać jedzenie dla dziecka

Początkowo podajemy wszystko w postaci papki. Następnie ugniecione widelcem, nawet, jeżeli dziecko nie ma ząbków. Dziecko karmimy małą łyżeczką.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Informacje podstawowe o rozwoju i diecie dziecka do 6 miesiąca - komentarze

nat2012-10-27 03:39:01

a moj synek ma 5 miesiecy i sam czyta i pisze :P widze, ze takich omnibusow tu nie ma :P

Edyta2010-06-21 17:08:02

mój synek ma 6 miesięcy a jeszcze nie próbuje sam siedzieć ? czy tak może być ! kto może niech odpisze!

ewelinas2009-10-26 18:02:57

Drogie mamy, naprawde nie spieszcie sie tak z z podawaniem dziecku pierwszego deserku. Moj synek pierwsza marchewke (oczywiscie ze sloiczka) dostał mając 4,5 msc. Teraz ma 6 miesiecy i już sam siedzi, widziałam siedmiomiesięczne dziecko które już raczkuje, a inne siedmiomiesięczne dziecko jeszcze samo nie siedzi. Jeśli macie jakieś wątpliwości co do rozwoju swojego dziecka to skonsultujcie sie z pediatra!

Kinga2009-01-06 01:56:39

Adrian! Nie słuchaj Lidki. Mój szkrab podobnie jak Twój układał w tym czasie nóżki. W tej chwili ma 7 miesięcy i samodzielnie potrafi wstać z pozycji siedzącej do stojącej i przejść się przytrzymując się jedną rączką mebli, aktualnie kombinuje jak chodzić nie przytrzymując się czegokolwiek. nie nauczył się raczkować. Nie robiliśmy nic na siłę, nie sadzaliśmy go i nie przystawialiśmy do kanapy, żeby sobie postał. nauczył się tego sam. Życzę Twojemu Szkrabowi podobnej pomysłowości!

Zuza2009-01-05 02:23:55

Moja córeczka ma sześć miesięcy i dwa tygodnie, siedzi samodzelnie ale najczęściej staram się ją sadzać w pozycji pół leżącej i nie buntuje się. A jej kręgosłup napewno z tego powodu nie cierpi, bo ma silne mięśnie pleców. Głowę sztywno trzymała już w czwartym miesiącu życia. W spacerówce jeżdzi od 6 mieisąca, więc dlaczego nie może siedzieć, skoro bardzo ją interesuje świat. A na brzuszku leżała często od urodzenia , nawet potrafiła usnąć w tej pozycj, ale zawsze pozostawała w tej pozycji pod moją kontrolą i tylko w ciągu dnia.Podobnie jest z chodzeniem jedne dzieci zaczynają chodzić jak mają 10 miesięcy a inne w 12-14 m-c życi . Jest to sprawa osobnicz i zależy od rozwoju dziecka.

Lidka2008-12-01 02:46:02

Adrian powinieneś iść z Małym do pediatry. To nie jest normalne bo proste nóżki trzymają tylko noworodki a maluch w tym okresie powinien mieć ugięte. A co do siadania to jeszcze za wcześnie!!!Nie rozwalaj dziecku kręgosłupa. Najlepiej kładź go często na brzuchu. A sadzać małego będziesz mógł tylko wtedy kiedy zgodzi się na to pediatra bo głębszych oględzinach. Moja córa ma już 6 miesięcy a dopiero od kilku dni uczymy ją siedzieć z podparciem. A co do tych nóżek to moja mała miała to samo i teraz 3 razy w tygodniu jeździmy na rehabilitacje.

ania2008-11-30 02:52:15

Moja córcia gdy skończyła 3,5 miesiąca dostawała już jabłuszko i różne soczki, a trochę później kaszkę. Oczywiście na początku wszystko w małych ilościach. Dodam, że jest karmiona piersią. No i jak narazie nic jej nie zaszkodziło.

adrian2008-11-21 16:06:49

mój mały ma 3 miesiące w pozycji pół lezącej sam siada czymany pod pachy wie jak sie układa nózki do chodzenia czy to jest normalne u tak małego nimowlaka :grin :roll :)

beata2008-01-31 03:01:37

moje dziecko nie ma jeszcze 4 m-cy[bedzie mialo 3lutego]ponieważ robi stolce co 10 a ostatnio po14 dniach[zaznaczam ze o zwyklej konsystencji]lekarka poleciła mi wprowadzić już jabłuszko.Podałam mu przez 3 dni ale odstawiłam bo boję się o jego układ trawienny.A trzeba dodać że jadł ze smakiem i domagał sie płaczem jeszcze.Jest duzy,karmiony tylko piersią i waży ponad 7 kg.Poraddzcie proszę :)

karolina2008-01-28 00:45:30

moje dziecko jest ma 3 miesioce i tydzien czy juz powinien cos brac do roczki prosze o porade :?