Niemowlęta jedzące rękami żywią się zdrowiej

Czy dzieci, którym przy rozszerzaniu diety pozwala się swobodnie jeść rękami, żywią się zdrowiej niż dzieci karmione papkami za pomocą sztućców?

niemowlę je rękami

BLW w praktyce, przebadane przez naukowców z University of Nottingham. Dzieci, którym przy rozszerzaniu diety pozwala się swobodnie jeść rękami, żywią się zdrowiej i są później szczuplejsze niż dzieci karmione papkami za pomocą sztućców.

Są to wnioski z analiz danych na temat żywienia 155 dzieci w wieku od 20 miesięcy do 6,5 lat. Informacje te naukowcy z University of Nottingham uzyskali z kwestionariuszy wypełnianych przez rodziców. Wśród badanych maluchów 92 dzieciom (w momencie przechodzenia z karmienia piersią na pokarm stały), rodzice pozwalali swobodnie jeść rękami, reszta była karmiona łyżką, głównie papkami.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że dzieci, które mogły jeść swobodnie, wśród różnych rodzajów pokarmów preferowały węglowodanowe. Autorzy badania sugerują, że takie właśnie jedzenie (np. kawałki pieczywa), są dla maluchów atrakcyjne ze względu na konsystencję, której nie zapewni im żadna papka. Jest je też łatwiej żuć niż mięso.

Wysoki poziom węglowodanów w diecie w przeciwieństwie do diety wysokotłuszczowej i wysokobiałkowej nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Dieta bogata w węglowodany redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia min.: otyłości, cukrzycy i miażdżycy. Źródłem węglowodanów są min.: produkty zbożowe, rośliny okopowe, trzcina cukrowa i buraki cukrowe, nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, produkty mleczne.

Dzieci jedzące rękami sięgały po pokarmy węglowodanowe o wiele chętniej, niż ich rówieśnicy karmieni łyżką, którzy spośród różnych rodzajów pokarmów ponad wszystko przedkładali słodycze.

Dzieci z grupy „karmionych łyżeczką" częściej niż jedzące rękami miały nadwagę lub były otyłe. Waga maluchów jedzących rękami znacznie częściej była odpowiednia dla ich wieku, wzrostu i płci.

Pozostawienie dzieciom swobody przy rozszerzaniu diety o nowe pokarmy sprzyja zdrowym wyborom żywieniowym we wczesnym dzieciństwie i może chronić przed otyłością" – podkreśla jedna z autorek badania, dr Nicola Pitchford.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Niemowlęta jedzące rękami żywią się zdrowiej - komentarze

Beata782014-09-30 18:47:22

Bzdura kompletna ja karmiłam od 6 miesiaca łyzeczką jak za czasów PRL i moja córeczka je wszystko i nie marudzi przy jedzeniu i nie wprowadza bakterii do buzi. Ciekawa jestem co za kilka lat wymyślą. Moja koleżanka tez idzie za modą i tez swoje dziecko uczyła tak jeść dziecko jest grube i wszystko jej zjada z podłogi. Dają mu smażony boczek żeberka a jak czegoś nie glamie w buzi to płacze rzuca się na jedzenie jakby nigdy nie jadł jest obleśne i nie smaczne. Jego centyl wynosi 95%.

Mariola2013-06-21 19:00:41

Pozwalam mojemu synkowi jeśćrękami odkąd potrafił usiąść w foteiku. Wiadomo, że początkowo z jedzeniem nie ma to za wiele wspólnego, dlatego jedliśmy na dwie miski, ja miałam drugąi go karmiłam łyżeczką, on jak sam trafił do buzi to było dobrze :) Zawsze jest bałagan i pranie po jedzeniu, ale mam fartuszki dla niego :) A przecież eksperymenty z jedzeniem są takie fascynujące! Wszystko się inaczej zgniata! ;)

Aśka2012-02-17 02:35:55

latem nie pozwolisz córce samodzielnie jeść - "bo osy":]

Ania2012-02-17 02:28:23

A ja dałam synkowi od 7 miesiąca jeść rękami i to była świetna decyzja, ponieważ bardzo szybko nauczył się najadać do syta, mówi kiedy jest głodny i kiedy już się najadł. Je to co my, więc nie robię dwóch obiadów. Plusów jest dużo. Zjada warzywa sam i z ochotą. Widzę jak jest szczęśliwy jak je z nami w tym samym czasie obiad. Bałagan robi tylko kiedy już nie chce jeść, więc wtedy szybko wyjmuję go z krzesełka, bo wiem, że jasno daje znać, że skończył. Sam pokazuje co chciałby zjeść na obiad, bo od małego (ma 13 miesięcy)widzi co zjada (warzywa, makaron, kasze), nie dostaje papek. Jestem pozytywnie nastawiona do BLW i polecam tą metodę wszystkim rodzicom. Ciesze się, że także badania naukowe upewniają mnie w słuszności mojej decyzji.

Justyna2012-02-16 21:44:43

Niestety, gdybym pozwolila mojej 8 miesiecznej corce jesc rekoma, raczej nic nie trafialo by do brzuszka tylko pod krzeselko. Chlebek podaje, oczywiscie, ale na samodzielne jedzenie przyjdzie czas, np latem. Bedzie na tyle duza, by jesc kawalki jedzenia, no i, co mnie cieszy, bedzie mogla jesc bez koszulki i swobodnie sie brudzic.