Sposoby na niejadka – jak poprawić apetyt u dziecka

Uważasz, że twoje dziecko to niejadek? Przekonaj się jak skutecznie poprawić jego apetyt.

zasady na dobry apetyt u dziecka

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jeśli chcemy, aby dziecko zjadało posiłki główne, nie należy mu nic podawać między posiłkami. Racjonalne żywienie dziecka jest możliwe tylko wtedy, kiedy ma ono prawidłowe łaknienie. Chęć i potrzeba spożywania posiłków powinny występować u dziecka samoistnie, muszą być następstwem uczucia głodu. Można to osiągnąć, gdy przerwy między posiłkami będą dostatecznie długie ok 3-4 godzin, a między posiłkami dziecko nie będzie otrzymywało żadnych przekąsek.

Małe dzieci powinny jeść 4 - 6 posiłków dziennie: 3 posiłki główne i dwa posiłki dodatkowe. Najbardziej wartościowym posiłkiem powinno być śniadanie i obiad, a najmniej II śniadanie i podwieczorek.

Porcje powinny być niewielkie, lepiej, gdy dziecko będzie chciało dokładkę, niż jeśli będzie zmuszane do jedzenia. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia posiłków o dużej objętości, wmuszanie jedzenia spowoduje, że pora posiłku będzie się maluchowi nieprzyjemnie kojarzyła. Lepiej raz, czy dwa razy pozwolić dziecku nie zjeść posiłku, czy zostawić jedzenie na talerzu niż stale przełamywać naturalną u dzieci regulację przyjmowania pożywienia i uczucia głodu i sytości.

Dzieci systematycznie przekarmiane przez nadgorliwych opiekunów często mają nadwagę. Jeśli dziecko odkręca główkę, odpycha rękę osoby karmiącej, zaciska usta, to zwykle oznacza, że nie jest już głodne, choć czasem może się tak zachowywać również wtedy, gdy jest karmione zbyt szybko.

Nie zmuszajmy dzieci do jedzenia. Jeśli dziecko daje nam wyraźnie do zrozumienia, że nie ma ochoty jeść w tej chwili lub przygotowana potrawa mu nie smakuje, uszanujmy jego decyzję.

Zmuszanie do jedzenia może powodować powstanie nieprzyjemnych skojarzeń związanych z jedzeniem i prowadzić nawet do jadłowstrętu. Człowiek nawet taki mały na naturalną regulację łaknienia i pragnienia. Jak ty byś się czuła, gdyby ktoś wpychał w ciebie kolejną łyżkę zupy, a ty byś czuła się najedzona do syta lub koniecznie chciał nakarmić cię znienawidzonym szpinakiem?

Spożywanie posiłków powinno być przyjemnością.

W okresie wczesnego dzieciństwa obserwuje się zdolność zapamiętywania smaku, zapachu, rozpoczyna się kształtowanie preferencji smakowych. Dzieci, które są odżywiane monotonnie we wczesnym dzieciństwie, później mogą niechętnie odnosić się do nowych, nieznanych im produktów i potraw. W przypadku niechęci do próbowania nowości powinno się podawać nowe produkty w małej ilości i wraz z produktami, które dziecko już zna i lubi. Rodzice nie powinni jednak zmuszać dziecka do jedzenia pomimo jego wyraźnej niechęci. Ty też nie lubisz wszystkiego

  • Przed jedzeniem należy unikać męczących, dalekich spacerów, a po zabawie umożliwić dziecku 10-15 minutowy odpoczynek.
  • Należy również zwracać uwagę, aby dziecko nie oczekiwało zbyt długo przy stole na posiłek.
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Sposoby na niejadka – jak poprawić apetyt u dziecka - komentarze

Aga2013-10-10 14:38:18

3-4 godziny przerwy 4-6 posiłków to daje 12-24 godziny. Jestem ciekawa jak to w praktyce wygląda. Coraz częściej mam wrażenie, że artykuły są pisane przez kogoś kto nie ma pojęcia o wychowaniu i karmieniu dzieci. Teoria wspaniała ale jak się nad tym zastanowić to w praktyce wychodzi wielkie G.

Renata2011-06-27 17:51:59

Moja corcia od 7 miesiąca zaczeła sama jadać warzywa. Robiłam
jej w garnku na parze - kalafior,brukselka, faslka szparagowa, zielony groszek, brokuły - wybierała co chciała - jadła sama,
to nic, że wiele spadło pod stolik, że był bałagan. Teraz Ola
z uwielbieniem zjada wszystkie warzywa. Rano pije kaszkę z butelki. Na drugie śniadanie układam na talerzu - po troszku
żółty ser, biały ser, wędlinkę, zielony groszek, żodkiewka, pomidorek, ogórek, ot po prostu to co mam, no i oczywiście pieczywo. Ola wybiera co chce, teraz ma 14 m-cy i nie mam z jedzeniem problemu. Nigdy nie dawajcie na siłę jedzenia.Co
zostanie na talerzu zjadam sama. Powodzenia życzę.

sylwia2010-04-28 16:06:34

a moja córcia ma 11 mies i waży 13 kg. nie można przy niej nic jeść bo woła "niam Niam" i nie popuści... skończy swoje jedzonko i dobiera się do talerza innych..

ES2010-04-23 04:54:19

I ja mam podobny problem z moją córeczką. Ma 11 miesięcy i waży zaledwie 7 kg (poniżej 3 centyla). Największym wyzwaniem dla mnie jest pora obiadowa, bo w ostatnim czasie odkryła że to co jej wpadnie do buzi (podczas zagadywania jej, pokazywania reklam w TV czy skakania pajacyków) łatwo można wypluć i w ten sposób cały posiłek zamiast do brzuszka trafia na jej ubranko. Jedyne co zje to Danonek i chleb z pastą jajeczną albo masłem. O soczkach czy herbatkach też nie ma mowy- jedynie woda niegazowana. I proszę wierzyć że nie jeden raz podczas pory karmienia musiałam wyjść do drugiego pokoju i policzyć do 10 albo 20. Czy może ktoś mi pomóc?

Beata2008-05-27 01:07:53

Ładne piszecie ale co zrobić gdy 2 telnie dziecko nie chce nic jeść.Moja córka nie jadła nigdy warzyw, owoce je tylko w formie soków typu \"Leon\".Nie je chleba wędlin miesa ziemnaków poprostu nie je nic.Potrafi nie jeść nawet 2 dni jej podstawowym posiłkiem jest picie,i nie mówcie mi że powinna duzo pić bo nie da się żyć samym piciem.Prosze o pomoc.

Eliza2008-05-06 01:58:27

Mój synek skończył 6 miesięcy.Karmię cały czas piersią i zaczęłam podawać mu zupki,deserki,kaszki.Budzi się w nocy co 2-3godz.Je mało,nie chce zupełnie mleka ani kaszki z butelki.Wszystko muszę podawać mu łyżeczką,a i to nie zawsze chce jeść.Jest to męczące bo cięzko jest podać ok200ml mleka łyżeczką.Próbowałam też kubeczków ale też nic.Może macie jakąś radę?

Magda2007-10-11 19:23:53

Ja też proszę o pomoc, mój synek wkrótce skończy 7 m-cy i cały czas tylko pierś mu w głowie. Nic mu nie smakuje, obojętnie czy sama mu przygotuję czy kupię gotowce. Dodaję własnego mleka, ale bez efektu, zaczęłam lekko doprawiać, ale też nic. Na chwilę obecną zjada tylko i to jak ma dzień, kleik ryżowy smakowy oraz banana z jabłkiem. Z piciem też jest problem herbatki mu nie smakują, soczki są zakwaśne. Dobrze, że chociaż woda min. mu odpowiada. Błagam o pomoc

hanka2007-09-15 17:24:32

wszystko pieknie, ale jak pomoc dziecku, co do ktorego popełniono już błedy i nie chce za nic jesc samo, nawet przez kilka dni, co zagraza jego zdrowiu/zyciu?? (córeczka dwulatka 10kg, 88cm). Wszyscy pisza jak powinno sie postepowac, a nikt nie pisze jak postepowac, gdy popełniono wiele błedów wczesniej, by dziecko zaczelo lubic pory posilkow. Urozmaicanie i kolory nie przynosza skutku, nawet nie chce wziac do buzi zeby sprobowac.
Mam tez synka 7mcy, ten ładnie przybiera i rozwija sie, ale woli piers niz inne jedzenie, a ja musze niedługo do pracy. Papki zjada tylko jak pokazuję mu zabawki. Boje się ze to wstęp z mojej strony do wrobienia go w niejadkostwo, tak samo było z coreczka, tylko ze ona zawsze miała niedowage poniżej 3 centyla i w jej wypadku zabawianie zeby jadla wydawało mi sie uzasadnione. please HELP!