Czy mogę to dać do jedzenia dziecku?

Często zadajesz sobie pytanie czy dany produkt nadaje się dla twojego dziecka. Oto odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań. 

czy mogę dać dziecku do jedzenia

Często zadajesz sobie pytanie czy dany produkt nadaje się dla twojego dziecka. Oto odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań czy mogę dziecku podawać: czarne lub zielone oliwki, suszi, tatara, grzyby w tym pieczarki, sery typu feta czy sery pleśniowe, parówki, aktimel, dannonki, szprotki z puszki, biszkopty.

Sprawdź, z co o tym myślą dietetycy.

Sushi i tatar

Zgodnie z nowymi zaleceniami ryby można podawać niemowlętom już po ukończeniu 6 m.ż. Jednak sushi ma w składzie rybę surową, która nie jest mikrobiologicznie czysta, więc nie polecamy podawać wcześniej niż po ukończeniu 3 roku życia. Ta sama sytuacja jest z tatarem, a związane jest to z możliwością zakażenia bakteryjnego i pasożytniczego.

Oliwki czarne i zielone

Z oliwkami należy uważać. Te czarne, które można spotkać w Polsce są barwione, na dodatek barwnik zawiera związki żelaza. Jeśli decydujemy się podać oliwki dziecku to wybierajmy zielone, które nie są barwione. Ze względu na zalewę solankową, w której są oliwki zaleca się wprowadzanie oliwek nie wcześniej niż po ukończeniu 12 miesiąca życia. Jak z każdym nowo wprowadzanym produktem obserwujmy reakcję dziecka (na ew. wystąpienie alergii).

Grzyby i pieczarki

Grzyby są ciężkostrawne, nie powinno się ich podawać dzieciom przed ukończeniem 3 roku życia, natomiast pieczarki można podać już powyżej 12 miesiąca życia, oczywiście nie surowe, a po obróbce termicznej.

Sery pleśniowe, camembert, feta

Sery pleśniowe, camembert, możemy podać dziecku po ukończeniu 3 r.ż. Wcześniejsze ich wprowadzanie może spowodować zakażenie bakteryjne, gdyż sery te zawierają bakterie z rodzaju Listeria, na które dzieci do 3 r.ż. są bardziej podatne (mają nie w pełni wykształcony przewód pokarmowy). Ser typu feta wprowadzamy również dopiero po ukończeniu 3 roku życia, gdyż zawiera duże ilości soli, a sól obciąża nieukształtowane jeszcze nerki dziecka.

Ryby wędzone

Ryby wędzone podajemy po ukończeniu 3 r.ż., gdyż są silnie alergizujące.

Parówki

Przyjrzyjmy się teraz parówkom. Zwykłe parówki dostępne w sklepie zawierają w swoim składzie dużo tłuszczu, soli, najgorszej jakości mięso i z tego względu nie są polecane dla nikogo. Parówki (te specjalne dla dzieci), faktycznie mają lepszy skład: większą zawartość mięsa, niewielką zawartość soli. Ale tu uwaga! Jako dietetyk nie polecam podawania parówek w ogóle ze względu na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli dzieci w dzieciństwie spożywają parówki, będą po nie sięgać również jako osoby dorosłe, a wtedy będą spożywać już zwykłe parówki, których skład daleki jest od zalecanego. Jeśli ktoś jednak chce się uprzeć i dawać parówki (te przeznaczone dla dzieci) wprowadzajmy nie wcześniej niż po ukończeniu roku.

Desery mleczne

Co do popularnych deserów mlecznych najpierw należy przeanalizować ich skład. Są one reklamowane jako bogate źródło wapnia, natomiast pierwiastek ten będzie się źle wchłaniał, bo produkty te są dosładzane cukrem, a wapń trudniej się wchłania w obecności sacharozy. Dlatego też deserki te traktujmy jako podwieczorek dla naszych najmłodszych i podajemy je nie częściej niż raz dziennie.

Biszkopty

Popularne w menu małych dzieci są biszkopty. Niewielkie ilości biszkoptów można wprowadzić w 10 miesiącu życia, jeśli dziecko jest karmione piersią lub w 9 jeśli jest karmione sztucznie. Biszkopty należy raczej ograniczać i traktować je jako niewielki dodatek do deserów.

tekst dla osesek.pl: Magdalena Wojciechowska, dietetyk
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Czy mogę to dać do jedzenia dziecku? - komentarze

mama2014-08-11 20:33:05

parowki Sokolow i tarczynski maja po 93-97% miesa... ja i moje dzieci je lubimy

Malgosia2012-01-13 03:55:58

Witajcie!PRZY ZATWARDZENIU MOZNA POMOC DZIECKU PARZAC JABLKO I SUSZONA SLIWKE,TAK ZE POWSTANIE KONFITURKA,BARDZO POMAGA,MOJE BLIZNIACZKI PRZYNAJMIEJ MIALY LZEJ,JEZELI CHODZI O ZAPARCIA TO SAMA BYM CHCIALA WIEDZIEC BO JEDNA Z NICH MA CZESTO Z TYM PROBLEM...

w.2011-11-21 16:17:44

Sprzedam mięso z królika, Chowane naturalnie (siano,owies, marchew, woda) Kraków-Liszki 608 500 909 możliwy dowóz do krakowa

Patka2010-03-16 14:59:26

Parówki są bleee, smakują papierem toaletowym... Sama ich nie lubię, dziecku na pewno nie dam. Wolę dać kiełbaski, np. pyszne.
Natomiast zastanawiają mnie pieczarki. W słoiczkach typu Gerber są już w potrawach od 8 miesiąca.

aztecs2010-02-28 18:46:20

o jezu... pisze czarno na bialym, ze parowki moze nie tyle szkodza co wprowadzaja zle nawyki zywieniowe... no ale jesli sami spozywacie smieci to niestety wasze dzieci skazane sa na to samo... przeczytajcie sobie ile miesa jest w parowkach a ile innych dodatkow

Agula2009-02-20 06:05:49

Moja Karolka ma 16 miesiecy i od miesiaca zajada parowki za ktorymi wprost przepada,nie ma zaparc ani alergii wiec mysle ze nie sa az tak ''trujace'' dla maluchow.Mamy nie bojcie sie probowac wprowadzac wszystko po troszeczku do jadlospisu waszych maluchow, oczywiscie jak najmniej slodyczy ;))Pozdrawiam wszystkie mamy.

agnieszka2008-10-15 00:46:49

Ratunku , pomocy! Jak sobie radzić z dzieckiem które jest niejadkiem, ma często bolesne zaparcia a ostatnio lekarz stwierdził u niego słabe mięśnie brzucha ?

agnieszka2008-10-13 01:19:48

a jak sobie radzić przy zatwardzeniach wrodzonych u dzieci?

wow2008-09-20 17:16:58

nic sie nowego nie dowiedzialam.a jesli chodzi o parowki dla dzieci to na wszystkich jest napisane,ze mozna je wprowadzac od 4 r. życia wiec dlazego piszecie ze mozna je wprowadzac juz po roku? :(

iza2008-08-13 16:17:49

Krótko, zwięźle i na temat. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Dzięki