Długotrwałe karmienie piersią a choroby stawów

Są to kolejne badania potwierdzające korzystny wpływ karmienia piersią na zdrowie nie tylko dziecka, ale i matki.

długotrwałe karmienie piersią

Są to kolejne badania potwierdzające korzystny wpływ karmienia piersią na zdrowie nie tylko dziecka, ale i matki, podkreślają autorzy pracy.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Malmoe zaobserwowali, że im dłużej kobieta karmi piersią dziecko, tym mniej jest w przyszłości narażona na reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą, która rozwija się w wyniku ataku komórek odporności na tkanki stawów. Towarzyszą temu bolesne procesy zapalne oraz opuchlizna. Choroba stopniowo uszkadza tkanki tworzące staw, przez co upośledza sprawność fizyczną i prowadzi do kalectwa. Jej przyczyny nie są jeszcze do końca poznane.

Jak przypomina prowadząca najnowsze badania dr Mitra Keshavarz, wcześniejsze prace wskazywały, że czynniki hormonalne mogą mieć wpływ na ryzyko RZS. Wiadomo na przykład, że w okresie ciąży, której towarzyszą zmiany hormonalne, objawy tego schorzenia mogą ulegać złagodzeniu.

Zespół dr Keshavarz skupił się na badaniu związku między długotrwałym karmieniem piersią a ryzykiem zachorowania na RZS. W czasie karmienia piersią poziom różnych hormonów w organizmie kobiety ulega zmianie, np. utrzymuje się wówczas wyższe stężenie prolaktyny.
 
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 136 kobiet, które zachorowały na RZS i porównali je z danymi zebranymi w grupie 544 pacjentek bez objawów tego schorzenia (tzw. grupa kontrolna). Dla każdej chorej dobrano 4 pacjentki zdrowe.

Uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których udzielały informacji na temat stosowania doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej, karmienia piersią oraz różnych czynników związanych ze stylem życia.

Okazało się, że matki, które karmiły dzieco piersią przez okres 13 miesięcy lub dłużej miały wyraźnie niższe ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to wskazuje, że naturalne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety mogą ją chronić przed rozwojem RZS w przyszłości. Naukowcy nie zaobserwowali natomiast, aby stosowanie doustnych pigułek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej miało jakiś wyraźny wpływ na ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów u kobiet.

Źródło: PAP Nauka w Polsce /27.06.2007
 

fot.
Fotolia