Nikotyna w mleku matki zakłóca sen dziecka

Czy nikotyna przedostaje się do mleka matki i zaburza sen dziecka?

karmienie piersią nikotyna w mleku mamy

Nikotyna obecna w mleku palących matek zaburza rytm snu niemowlęcia, zaobserwowali naukowcy z USA. Gdy matka pali przed karmieniem, dzieci śpią krócej i wcześniej budzą się z drzemek, napisali autorzy pracy na łamach pisma "Pediatrics".

"Wiele kobiet, które rzucają palenie po zajściu w ciążę, wraca do nałogu po urodzeniu dziecka" - zauważa prowadząca najnowsze badania dr Julie A. Mennella z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii (stan Pensylwania). Ponieważ brak informacji o przeciwwskazaniach do palenia w czasie laktacji, matki często uważają, że nie zaszkodzą dziecku paląc, jeśli nie narażą je na bierne wdychanie dymu papierosowego.

Tymczasem nikotyna to psychostymulant, który wpływa na rozwijający się mózg dziecka i może powodować długotrwałe problemy w nauce i zaburzenia zachowania.

Niestety, niewielu naukowców bada wpływ nikotyny z mleka matki na dziecko.

W najnowszym doświadczeniu dr Mennella i jej współpracownicy analizowali nawyki jedzeniowe oraz rytm snu 15 niemowląt karmionych piersią. Obserwacje prowadzono przez 3,5 godziny dwa dni z rzędu. Dzieci miały od 2 do 7 miesięcy.

Matki wszystkich niemowląt były palaczkami. Poproszono je, by powstrzymały się od palenia przez 12 godzin poprzedzających czas obserwacji dziecka. Pierwszego dnia, bezpośrednio przed obserwacją, kobiety wypalały od 1 do 3 papierosów, natomiast drugiego dnia odmawiały sobie papierosa. Za każdym razem mogły karmić dziecko na żądanie. Po posiłku odkładały je natomiast do łóżeczka. Aktygrafy przypięte do kostek dzieci pozwalały mierzyć ich aktywność ruchową i na tej podstawie oceniać, kiedy spały.
 
Badacze sprawdzili też poziom nikotyny oraz jej metabolitu - kotyniny, w próbkach mleka pobranych od matek bezpośrednio przed karmieniem. To pozwoliło im oszacować dawkę nikotyny, na którą narażone było karmione dziecko.

Okazało się, że w ciągu 3,5 godziny obserwacji całkowity czas snu niemowlaka ulegał skróceniu o 37% - z 84 minut (przeciętnie), gdy matka powstrzymywała się od palenia, do 53 minut, gdy sięgała po papierosa. Co więcej, im wyższa była dawka nikotyny, na którą narażone było dziecko, tym bardziej skracał się jego sen.

Jak wykazały wcześniejsze doświadczenia dr Mennelli, ilość nikotyny w mleku jest najwyższa w 30-60 minucie po wypaleniu papierosa lub dwóch, a spada do zera mniej więcej w trzy godziny po nim. Dlatego badaczka zachęca kobiety sięgające po papierosa w okresie laktacji, by przynajmniej porę palenia dobierały pod kątem zdrowia dziecka.

Autorzy pracy odnotowali również, że podczas każdej obserwacji dzieci piły porównywalne ilości mleka, bez względu obecność w nim nikotyny. Oznacza to, że akceptują jej zapach w pokarmie matki, podkreśla dr Mennella. Jest to o tyle niepokojące, że - jak wykazały badania - zapachy związane z mlekiem matki sprawiają dzieciom większą przyjemność. Dlatego wczesny kontakt z nikotyną obecną w matczynym pokarmie może zwiększać predyspozycje dziecka do nałogu nikotynowego, uważa Mennella. (aka)

źódło: PAP Nauka w Polsce / 18.09.2007

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Nikotyna w mleku matki zakłóca sen dziecka - komentarze

Agniezka2012-01-05 19:22:13

Wszystkim matkom palącym radzę rzucić to świństwo.wiem że nie jest łatwo,ale czego się nie robi dla zdrowia dziecka?!powodzenia!

oburzona mama2009-01-30 04:06:02

Kasieńka, tak się akurat składa ze to ja jestem żoną "oburzonego tatusia" i zamiast mnie żałować to możesz mi tylko pozazdrościć, bo "burzony tatuś" wstaje co noc do dziecka i podaje mi go do karmienia, to cóż że wychodzi rano do pracy skoro całe popołudnia spędza na zabawie z dzieckiem, i nie tylko wrzuca ubranka do kosza na bieliznę ale także kąpie się razem z synkiem a jak trzeba to i ciuszki mu upierze. A co do palenia przez kobiety w ciąży i karmiące to zgadzam się z nim w 100 procentach i nie rozumiem matek które świadomie narażają swoje dzieci na utratę zdrowia.

Ela2009-01-29 19:07:05

Strasznie tutaj wszyscy nawzajem się obrażają.A prawda jest taka że palenie w ciąży czy podczas karmienia jest SZKODLIWE ale to wybór każdej kobiety.Rzucenie palenia nie jest pewnie łatwe ale trzeba w tym wszystkim pomyślec o tym maluszku które jest narażone na to "świństwo".Trzeba pomyślec jakie mogą byc następstwa palenia.Według mnie wybór jest prosty:DZIECKO JEST NAJWAŻNIEJSZE!Więc tym kobietom co palą w ciąży życzę wytrwałości.Może mi łatwo pisac bo sama nie palę i nie paliłam ale większośc czasu w ciąży musiałam przeleżec,też nie zawsze było łatwo ale dla tej małej fasoli co się rozwija w brzuszku naprawdę można ,a nawet trzeba zrobic wiele!

kasieńka2009-01-29 17:13:32

mój opis jest również do oburxzonego tatusia który nie wstaje do dziecka w nocy bo cycka mu nie da wiec matka wstaje do tego samego który rano wychodzi do przcy i nie siedzi z dzieckiem przez cały dzień tylko matka tego samego który ja wraca to rozbiera dziecko do kąpieli i nawet ciuszków do kosza na bielizne nie wyniesie. Jeśli tak piszesz do kobiet to żal mi Twojej żony, musi mieć on ciężkie życie z takim ojcem. Człowieku wojskowym jesteś? Wszystko po Twojemu w domu jest?

kasieńka2009-01-29 17:06:55

do monita: szkoda to słów na Ciebie. Dlaczego tak piszesz? Być może palenie papierosów mając dziecko to coś złego, nie wiem nie jestem naukowcem ale to nie sprawiedliwe tak pisać dlaczego potępiasz kobiety palące to tak jakbyś się złaściła na krzesło w które się uderzyłaś. To fakt, że jeśli dziecko będzie chciała się truć nikotyną to dorośnie i sięgnie po papierosa. Narazie nie może i nie ma wyboru więc nie powinno się decydować za nie. Dla jednych jest łatwo rzucić a dla innych trudno. Ty też pewnie masz jakiś naług?! Pewnie nie funkcjonujesz bez porannej kawy? A spróbuj przestać ją pić wogóle przestać pić kawe. Da rady? Pewnie nie więc nie potępiaj osób które mają problem z rzuceniem papierosów. Najpierw postaw się na miejscu tej drugiej osoby a potem pomyśl co chcesz napisać. Ja mam dziecko i nie pale odkąd zaszłam w ciąże a mały ma już 12 miesięcy i do dnia dzisiejszego karmie piersią.

oburzony tatuś2009-01-14 21:59:48

OLka ty jawnie swoja wypowiedzią popierasz palenie papierochow przez kobiety ciężarne i matki karmiące. Większość kobiet jest dorosła i rzeczywiście odpowiada za swoje czyny ale najwyraźniej nie dorosły jeszcze do macierzyństwa skoro jawnie trują swoje malutkie niewinne i bezbronne dzieci.

mama M.2009-01-14 21:27:05

aha i dodam że tam gdzie ja rodziłam nie było mowy o paleniu przez pacjentki, tym bardziej ciężarne. ZGROZA, w XXI wieku.... Współczuję ci ze rodziłaś tam gdzie rodziłaś

mama M.2009-01-14 21:23:42

no właśnie, jest dorosła i odpowiada za to co robi, więc niech weźmie odpowiedzialność za swoje dzieci i ich zdrowie. I nie broń jej tak, bo to oznacza tylko to, że popierasz palenie w ciąży i podczas karmienia, w ogóle przy dzieciach!!!!!

OLka2009-01-14 19:05:36

Aga nie jest pierwszą i nie ostatnią mamą która pali.Na patologii ciąży w toalecie wieczorem jest szaro od dymu papierosowego podobnie jest na oddziale poporodowym :( Ja nikogo nie będę tępić ani wyzywać od \"durnych\" każdy ma swoje sumienie, jest dorosłą i odpowiada za to co robi.

Aniula2009-01-14 18:01:22

Aga to że jedno dziecko jest śpioszkiem, a drugie stawia wszystkich na nogi 24h nie jest uzależnione od tego że palisz. Jestem mamą dwóch dziewczynek i każda z nich jest inna, a nie paliłam ani w ciąży ani przy nich, jak tylko dowiedziałam się że jestem w ciąży rzuciłam to świństo, na początku nie było łatwo ale byłam wytrwała bo dobro moich dzieci stawiam nade wszystko i dziś mogę stwierdzić że warto, dlatego polecam spróbuj poszukaj sobie wsparcia i do dzieła , tylko trzeba chcieć!!!

oburzony tatuś2009-01-14 15:29:23

Aga i ty myślisz ze przez to ze więcej paliłaś to twoje dziecko jest zdrowsze, to chyba postradałaś wszystkie zmysły. Ja paliłem papierochy przez kilka lat i nie było problemu żeby rzucić trzeba tylko chcieć i trochę silnej woli i wsparcia rodziny. Nawet jeśli teraz palisz twoje dzieci są BIERNYMI PALACZAMI (biedne dzieci)

oburzony tatuś2009-01-14 14:55:24

Ty głupia babo, musisz swoich dzieci nie kochać jesli paliłaś w czasie ciąży i podczas karmienia. Współczuje im że mają taką matkę i mam nadzieję że będą zdrowe bo rodziców sie nie wybiera.

aga2009-01-14 13:04:08

nie wiesz bo pewnie nie palilas nigdy,trudno jest rzucic to paskudztwo ja pale i karmilam do 5 miesiaca i moja Amelcia spala i spi super dobrze i jest slicznym zdrowym bobaskiem oby tak dalej/przy pierwszej corce palilam bardzo malo bo wiadomo pierwsza ciaza balam sie i co noce zarwane,zero spania mala miala tragedia i chorowala duzo,a tutaj odpukac jest narazie okPOZDRO

monita2009-01-13 20:04:21

Wszystkie matki z papierosem to nie matki szkoda słów!!!

monita2009-01-13 20:02:07

Wszystkie matki z papierosem to nie matki szkoda słów!!!

mama2009-01-13 04:03:07

oj kobieto durna!!!

Elżbieta2008-11-26 22:07:11

No też coś!!!! Palic papierosy i jednocześnie karmic????!!!???? To po co w ogóle karmic???? Co za bzdura