Jak sprawdzić czy niemowlę się najada?

Pierwszy miesiąc po porodzie, to dla dziecka też jest duży stres i często zdarza się, że noworodek je na okrągło. Przytulenie do maminej piersi daj ukojenie i poczucie bezpieczeństwa.

czy dziecko się najada

Pierwszy miesiąc po porodzie, to dla dziecka też jest duży stres i często zdarza się, że noworodek je na okrągło. Przytulenie do maminej piersi daj ukojenie i poczucie bezpieczeństwa a i czasem coś do buzi skapnie. Żeby mieć całkowitą pewność, że dziecko najada się z piersi, należałoby je zważyć np. w przychodni i sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze. Przez pierwsze trzy miesiące waga dziecka powinna wzrosnąć od 600-700 g na miesiąc do 1000g (i czasem więcej), potem od 4 do 6 miesiąca tempo wzrostu maleje do 400-500 g miesięcznie.

Jak sprawdzić czy dziecko karmione piersią najada się?

Nie ma powodu do niepokoju, gdy:

  • dziecko karmione jest na żądanie, nie rzadziej jednak niż 8 razy na dobę (najdłuższa przerwa w dzień nie powinna przekraczać 3 godzin, a w nocy 4 godzin)
  • przystawienie do piersi jest prawidłowe, a po przystawieniu do piersi dziecko ssie aktywnie (czyli słychać łykanie - w sumie przez 5-10 minut)
  • dziecko samo budzi się na karmienie, a po karmieniu jest wyraźnie zadowolone i uspokojone, zdarzają się okresy czuwania i oglądania świata
  • dziecko moczy 6-7 pieluszek na dobę, 2-3 razy dziennie robi kupę (czasem nawet każda pielucha może mieć "kleksa" ). Po jakimś czasie to się zmieni i stolców nie będzie tak dużo.
  • piersi przed karmieniem są wyraźnie pełniejsze niż po karmieniu i czuje Pani wypływ pokarmu (mrowienie, delikatne ukłucia, ucisk)
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Jak sprawdzić czy niemowlę się najada? - komentarze

Bas2011-02-22 14:18:34

Oraz jedno najwazniejsze wyglada dobrze, a nie jak kiedys zobaczylam corcie kolezanki blada, mala wrecz wychudzona i ciagle placze a ona sie zastanawia co malej jest...hmhm trzeba byc geniuszem zeby sie domyslic...