Dobre rady na początek mlecznej drogi.

Na pewno wiesz, że najbardziej prawidłowym i najbardziej naturalnym sposobem karmienia noworodka jest karmienie piersią. Oto kilka podstawowych rad na początek Waszej mlecznej drogi.

karmienie piersią dobre rady

Na pewno wiesz, że najbardziej prawidłowym i najbardziej naturalnym sposobem karmienia noworodka jest karmienie piersią. Oto kilka podstawowych rad na początek Waszej mlecznej drogi.
  • Zadbaj, aby Twoje maleństwo było prawidłowo powitane na tym świecie i upewnij się czy szpital, który wybrałaś może Ci w tym pomóc. Dziecko powinno urodzić się w pomieszczeniu ciepłym (temperatura powyżej 24C), wypełnionym delikatnym, przytłumionym światłem. Tuż po urodzeniu dziecko powinno być położone na Twoim brzuchu bądź w ramionach, gdzie powinno spędzić pierwsze dwie godziny swojego życia „na zewnątrz". W tym czasie pojawi się u niego odruch szukania piersi, gdy to zauważysz delikatnie pomóż mu odnaleźć właściwą drogę. Pierwsze odruchy ssania mają ogromne znaczenie, szczególnie dla skutecznego późniejszego karmienia piersią.
  • Zdrowe dziecko nie powinno być niczym dokarmiane ani dopajane na terenie szpitala. Przez dokarmianie butelką można zaburzyć odruch ssania, a poprzez fakt nasycenia, dziecko nie będzie chętnie i efektywnie ssało Twojej piersi. Pierwszym zewnętrznym pokarmem, jaki otrzyma Twoje dziecko powinna być pierwsza siara. Dopiero po 4-5 dobach pojawia się dojrzały pokarm kobiecy, którego skład jest zmienny, dostosowany do rosnących potrzeb dziecka. Jeżeli widzisz, że dziecko ma potrzebę ssania przystaw je do piersi tak często jak tego potrzebuje, jednak nie rzadziej, niż co 2,5 - 3 godziny.
  • W czasie pobytu w szpitalu poproś położne opiekujące się Tobą, aby pokazały Ci, jak w prawidłowy sposób należy przystawiać dziecko do piersi.
  • Jeżeli zdarzy się, że nie będziesz mogła być ze swoim dzieckiem w pierwszych dniach jego życia lub, jeżeli nie będziesz mogła przystawiać go do piersi, to rozpocznij (w przeciągu dwóch godzin po porodzie) regularne, (co 2 - 3 godziny) odciąganie pokarmu, używając do tego najlepiej laktatora elektrycznego. Dzięki temu utrzymasz laktację do momentu, kiedy bez przeszkód będziesz mogła tulić do siebie swoje maleństwo i karmić je najlepszym z najlepszych pokarmów - własnym mlekiem.
  • Karmienie piersią jest niepowtarzalnym sposobem komunikacji pomiędzy Tobą, a Twoim maleństwem. Międzynarodowa organizacja WHO zaleca utrzymanie wyłącznego karmienia piersią do 6 miesiąca życia dziecka, a karmienia piersią, jako uzupełnienie pokarmu stałego, do 18 miesiąca jego życia. Łatwiej Ci będzie przyjąć tę informację nie jako zalecenie WHO, ale jako ogromną prośbę Twojego maleństwa.

 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Dobre rady na początek mlecznej drogi. - komentarze

przszla polozna2010-04-25 01:10:40

Moja odpowiedz to: w wielu.
Jako kształcąca się jeszcze położna musze odbyć praktyki w szpitalu i nie jest to jeden szpital tylko kilka. i w każdym którym byłam ja lub moje koleżanki dziecko po porodzie bylo zabierane jedynie ne chwile aby zmierzyc i zwarzyc je. widocznie trafila Pani do zlego szpitala.

Mama Julii2008-04-05 19:33:51

Chciałabym wiedzieć w którym szpitalu pozwalają na to by dziecko było z mamą do dwóch godzin po porodzie???
U mnie to trwało zaledwie kilka minut. Po zbadaniu i zważeniu jeszcze musiałam sama się upomnieć o to by położyli mi córeczkę na brzuchu, ale to też była zaledwie chwila. :cry