Karmienie noworodka, czyli jak prawidłowo karmić piersią?

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez WHO. Zapewnia to optymalny rozwój i zdrowie niemowlęcia. Warto wiedzieć jak prawidłowo karmić piersią

jak prawidłowo karmić piersią

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez WHO. Zapewnia to optymalny rozwój i zdrowie niemowlęcia. Warto wiedzieć jak prawidłowo karmić piersią.

Oto kilka podstawowych zasad utrzymania pokarmu:

 • Podstawowa zasada to dobre i częste pobudzanie piersi oraz dobre i systematyczne opróżnianie piersi. Pamiętaj, że zanim laktacja nie ustabilizuje się na odpowiednim poziomie, pusta pierś będzie sygnałem do produkcji pokarmu, a pierś pełna to sygnał do spowolnienia laktacji. Po kilku tygodniach pokarm będzie produkowany „na bieżąco" podczas ssania dziecka.
 • Staraj się, aby każde przystawienie do piersi było prawidłowe - aby wyrobić w dziecku prawidłowe odruchy.
 • Pilnuj, aby ssanie było aktywne, czyli odpowiednio długie (7 - 15 min) i skuteczne (powinnaś słyszeć łykanie, a nie cmokanie!).
 • Utrzymaj karmienia nocne, tak aby najdłuższa przerwa nie przekraczała 6 godzin (W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy nie powinna ona przekraczać 4 godzin). Pamiętaj o tym, że karmienia nocne są bardzo cenne ze względu na zawartość tłuszczu w pokarmie. W nocy organizm kobiety wytwarza również więcej prolaktyny, a więc piersi produkują więcej pokarmu niż w ciągu dnia.
 • W pierwszych 6-ciu miesiącach nie podawaj dziecku nic poza Twoim pokarmem.
 • Dobrze jest karmić z obu piersi w czasie jednego karmienia, pamiętając, że jedna z piersi musi być opróżniona do końca.

Prawidłowe przystawienie niemowlęcia do piersi jest wtedy, gdy:

 • Dziecko leży blisko mamy w pozycji "brzuszek do brzuszka"
 • Buzia jest szeroko otwarta, a wargi górna i dolna wywinięte
 • Mniej więcej trzy czwarte otoczki znajduje się w buzi dziecka
 • Czubek noska i broda dziecka dotykają piersi (Nie denerwuj się, że maluch się udusi. Zapobiegną temu szerokie i lekko spłaszczone płatki noska, z którymi rodzi się każdy noworodek oraz instynkt samozachowawczy dziecka).
 • Języczek dziecka jest wywinięty na dolne dziąsła, a gdy pracuje, widać go w kąciku ust dziecka

Karmienie noworodka - czego nie powinnaś robić

 • Nie podawaj dziecku butelki ze smoczkiem. Mechanizm ssania takiego smoczka jest zupełnie inny od ssania piersi, a ponieważ jest łatwiejszy, dziecko może potem nie chcieć wrócić do ssania piersi. (Jeżeli istnieje konieczność podania dziecku odciąganego pokarmu, zrób to w sposób nie zaburzający funkcji ssania - sondą, kubeczkiem, łyżeczką, systemem wspomagającym SNS).
 • Jeżeli możesz to zrezygnuj również ze smoczka „uspokajacza". Szczególnie ważne w tym przypadku jest pierwszych 7 tygodni życia dziecka.
 • Nie musisz myć piersi przed każdym karmieniem.
 • Staraj się nie przyciskać i nie ugniatać piersi w czasie karmienia. Dłoń, którą podajesz dziecku pierś powinna tylko ją podtrzymywać, każde naciskanie palcem na skórę może zablokować przewód mleczny, co z kolei może doprowadzić do zastojów.
 • Do karmienia nie ubieraj dziecka zbyt grubo. Dziecku przytulonemu do mamy jest bardzo ciepło.
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Karmienie noworodka, czyli jak prawidłowo karmić piersią? - komentarze

agata2011-04-14 01:26:12

ale słodkie dziecko

klaudia2009-06-01 18:40:11

Bardzo dobre rady fajnie że mogłam z nich skożystać.

Sylwia2009-02-10 01:54:42

fajne musze zobaczyć

Elżbieta2008-09-02 18:28:22

aha Codziennie rano leciałam do przychodni by zważyc małą. lekarka powiedziała,że jeśli tak dalej pójdzie to będzie trzeba przejśc na sztuczne karmienie. Na całe szczęście waga ruszyła do góry. Takie problemy miałam do 3 m-c

Elżbieta2008-09-02 18:16:39

Też miałam wrażenie, że moja Marysia nie najada się. Ciągle przy cyckach, w ciągu dnia pół, może godzina kiedy nie karmiłam i następne karmienie. Za to w nocy dała trochę odsapnąc, co trzy godziny się budziła. Piłam bardzo dużo wody ze 3, 4 litry dziennie, herbaty laktacyjne piłam. Z pierśi miałam flaki i myślałam, że nie mam pokarmu. Ale jej waga mówiła co innego. Gdy miała 7 m-c nie mieściła się w siatce centylowej.Nie ma nadwagi ma fajne fałdki. też nie schodziła jej żółtaczka. Na dobę odstawiłam ją od persi i bilirubina zaczęła spadac. Teraz ma 10 m-c je już wszystko to co jest w tabeli i cycka. Nie poddawaj się, ja też chciałam się poddac, ale jest ok

MagdaK2008-09-02 13:36:55

Ja karmię mojego dwumiesięcznego synka piersią+2 razy uzupełniam butlą, bo na początku nie przybierał na wadze wystarczająco i miał żółtaczkę, ale ciągle mam wyrzuty sumienia z tego powodu. Próbowałam odstawić butle ale miałam wrażenie, że mały jest ciągle głodny bo pokarm się szybciej zużywał i nie nadążał z produkcją.Czy to możliwe zebym jeszcze mogła odstawić butle i karmić wyłacznie piersią?czy moje piersi jeszcze dadzą radę zwiększyć produkcję?Proszę o radę!!

Mama Julii2008-04-05 19:38:19

Najważniejsza rada to taka by mama była spokojna i \"zrelaksowana\"!!! Karmiłam córcie 15 miesięcy więc wiem coś o tym :grin
Kiedy mama się denerwuje to nie pomoże nawet prawidłowe przystawianie do piersi.

Marta2008-03-17 17:50:46

Super porada i dokładnie opisany krok po kroku
:grin [B]null[/B][B]Super porada i dokładnie opisany krok po kroku[/B] :zzz 8)

Ela2008-03-13 03:36:27

porady są bardzo dobre, więcej takich informacji szczególnie najnowszycg o karmienu piersią:) :grin :zzz