Zmienny skład i ilość kobiecego mleka

Skład kobiecego mleka stale się zmienia dostosowują się do potrzeb dziecka.

karmienie piersią zalety mleka

Skład kobiecego mleka stale się zmienia dostosowują się do potrzeb dziecka. Skład mleka zmienia się w ciągu karmienia, ze względu na porę dnia a nawet zależy od tego czy dziecko jest zdrowe czy chore.

Siara (młodziwo)

Siara to gęsty żółtawy płyn wytwarzany już w III trymestrze ciąży i przez kilka dni po porodzie. Jest to bardzo wartościowy pokarm, zawierający duże ilości białych krwinek i przeciwciał, które chronią dziecko przed infekcją i alergią. Siara nie jest wydzielana w dużych ilościach, ponieważ w tym okresie noworodek na niewielkie potrzeby żywieniowe, wystarcza zaledwie kilka kropli. Nie rezygnuj z karmienia w pierwszych dobach po porodzie i nie ulegaj sugestii, że masz mało pokarmu.

Mleko przejściowe

Mleko przejściowe wydzielane jest po 3-7 dniach od porodu w zależności od tempa dojrzewania noworodka. Jest ono rzadsze od siary i zabarwione na biało. Twoje piersi zaczynają być napełnione pokarmem, a Twoje maleństwo zaczyna mieć większy apetyt.

Mleko dojrzałe

Mleko dojrzałe wytwarzane jest po ok. 7-10 dniach. Jest ono jeszcze bardziej wodniste niż mleko przejściowe prześwitujące i ma kolor niebieskawy, a jego skład zmienia się w trakcie karmienia. Mleko początkowe - wydzielane w ciągu 5-10 min karmienia, można by je porównać do zupy. Mleko środkowe - wydzielane przez kolejne 5-8 min karmienia. Zawiera duże ilości białka, można by je porównać z drugim daniem. Mleko końcowe - wydzielane przez kolejne 15-18 min karmienia jest gęste i zwiera cenne dla organizmu dziecka tłuszcze,     to jakby deser.

Pozwalaj by dziecko opróżniło przy jednym karmieniu całkowicie jedną pierś, masz wtedy pewność, że niemowlę zjadło porządny posiłek. Opróżnienie jednej piersi może trwać od 15 do 40 min.

 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zmienny skład i ilość kobiecego mleka - komentarze

Magda2014-05-05 14:41:43

ja uważam, że kobieta powinna słuchać własnego instynktu i DOBRYCH DORADCÓW (np doradca laktacyjny, doświadczona położna- warto zainwestować i zapłacić za taką usługę gdy pojawią się jakieś problemy bądź wątpliwości, gdy nie ma się możliwości z korzystać za darmo z takich usług. Te pieniądze szybko się zwrócą przeliczając koszty jakie trzeba wydać na MM na miesiąc). Będąc w ciąży naczytałam się przeróżnych "mądrości" które nie koniecznie mają odzwierciedlenie w życiu. Każdej mamie która zaczyna karmić radzę nie słuchać rad że "mleko jest za chude" "mleko przezroczyste to woda- dziecko się nim nie naje" itd bo to nie prawda, a przez takie gadanie wiele mam bez wsparcia najbliższych z powodu takich bzdur rezygnuję mimo, że chce karmić piersią. Ja miałam pełno takich "dobrych doradców" i te rady ignorowałam. Po około 6 tygodniach mogę powiedzieć że karmienie zaczęło być bez problemowe i bez obaw- wtedy też zaczęło mi sprawiać dużo radości i satysfakcji. Duże wsparcie uzyskałam od doradcy laktacyjnego, który mnie wspierał również kiedy trafiłam do szpitala z komplikacjami poporodowymi (syn został na 5 dni w domu, który w tym czasie był karmiony tylko butelką). Dzięki radom i wskazówką utrzymałam laktację na wysokim poziomie i nie miałam problemów żeby syna znów karmić piersią. Teraz Kuba ma 7 miesięcy i nadal karmie.

Monia2010-12-24 03:23:27

Miałam cesarkę i gdyby moja dzidzia dostała pierwszego cyca a nie butle to by jadła bez problemów, a tak mała płakała w trakcie karmienia, bo za szybko leciało,karmiłam tylko 2 tyg, ale później ściągałam mleczko sama i maleńka kruszyna szybko przybierała :) Moim zdaniem każda może karmić piersią i każda dzidzia się najada takim mlekiem tylko trzeba to odpowiednio robić i gdyby była w szpitalu osoba która by odpowiednio pokierowała jak to robić to nie było by żadnych problemów w tym kierunku!!!!!

olka2010-12-15 18:31:22

ja karmiłam córę 14miesięcy, obecnie karmię syna który ma 4m. o ile mi się uda chcę karmić min do roku

Aneta2008-12-05 02:49:35

Ale nie każda może, niestety :(

Elzbieta2008-12-04 05:18:43

Wszystkie matki powinny karmić swoje pociechy piersią nie powinno być innej możliwości!!!!! :)

Elzbieta2008-11-26 22:16:31

Niesamowite, to cud natury!!!