10 ważnych cech idealnego biustonosza, czyli jak wybrać dobry i wygodny biustonosz do karmienia?

Zakup dobrego biustonosza do karmienia może wydawać się błahą sprawą. W rzeczywistości dla własnej wygody oraz kondycji biustu po okresie karmienia, warto poświęcić tej kwestii nieco więcej uwagi. Wyjaśniamy, czym kierować się podczas zakupów oraz co nosić oprócz stanika podczas okresu karmienia piersią.

biustonosz do karmienia

Biustonosz do karmienia – dlaczego warto kupować go z rozmysłem?

Wiele kobiet kupuje biustonosze do karmienia okazyjnie, często bez mierzenia. To bardzo duży błąd. Źle dobrany biustonosz dla karmiących może nie uchronić naszych piersi przed zniekształceniami i utratą jędrności, będzie też drażniący i niewygodny. Dlatego – mając na uwadze fakt, że przez pierwszych kilka tygodni po porodzie dziecko będzie karmione bardzo często, dobrze sprawdźmy bieliznę, którą mamy zamiar kupić.

Odpowiedni rozmiar biustonosza do karmienia to podstawa

Odpowiedni rozmiar stanika do karmienia ma ogromne znaczenie – nie tylko dla matek karmiących, ale w ogóle. Niestety, wiele kobiet nosi biustonosze niedobrane rozmiarowo, przez co biust, zamiast być utrzymywany przez obwód, podciągany jest przez ramiączka. W przypadku młodej mamy dobranie właściwego rozmiaru jest szczególnie istotne – twoje piersi w okresie karmienia potrzebują solidnego wsparcia.

Rozmiar biustonosza do karmienia sprawdzamy jeszcze w ciąży, ale uwaga – najwcześniej w ósmym, a najlepiej dopiero w dziewiątym miesiącu ciąży. Mierzymy się miarą krawiecką, na wydechu, nie należy ściskać miary zbyt mocno. Mierzymy obwód pod biustem, następnie odejmujemy 5 i zaokrąglamy do najbliższej „piątki”, Przykład: z mierzenia „wychodzi” 87, odejmujemy 5, więc mamy 82. Po zaokrągleniu do najbliższej piątki uzyskujemy rozmiar – 80. Rozmiar miseczki (jeżeli kupujemy stanik w ciąży) powinien być o rozmiar większy od aktualnego.

Przymiarka biustonosza do karmienia. Jaki powinien być dobry stanik?

Po pierwsze – nigdy nie kupuj biustonosza bez mierzenia (chyba, że możesz go bez problemu zwrócić). Przymiarka jest bardzo ważna, bo staniki, choć w jednym rozmiarze, mogą się bardzo różnić. Oto cechy dobrego biustonosza do karmienia:

  • Zbiera całe piersi – nic nie „wypływa” w okolicach pach.
  • Nie przesuwa się podczas twoich ruchów. Sprawdzisz to, podnosząc ręce i swobodnie nimi poruszając. Biustonosz powinien zostać na swoim miejscu.
  • Obwód jest wystarczająco ciasny – możesz wsunąć pod niego tylko dwa palce.
  • Fiszbiny, jeśli są w danym modelu, powinny sięgać aż w okolice pach – w innym razie mogą się przesuwać i uciskach kanaliki mleczne.
  • Biustonosz jest wygodny – czujesz, że mogłabyś w nim zostać tu i teraz. Nic nie drapie, nie uwiera.

Wykończenia i detale biustonosza dla karmiącej

Zanim podejdziesz do kasy z wybranym modelem biustonosza, sprawdź jeszcze detale.

  • Po pierwsze (bardzo ważne!) – czy możesz bez problemu odpiąć klamerkę używając tylko jednej ręki. W drugiej zwykle będziesz trzymała głodne dziecko.
  • Po drugie – sprawdź, czy w danym modelu są kieszonki na wkładki laktacyjne. Biustonosz nie musi ich mieć, ale poprawia to komfort użytkowania.
  • Po trzecie – upewnij się, że szew nie przechodzi w miejscu, w którym znajdują się sutki. To może nie drażnić podczas pierwszego mierzenia, ale na dłuższą metę będzie bardzo uciążliwe.

O czym jeszcze pamiętać kupując biustonosz do karmienia?

  • Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czy biustonosz do karmienia powinien mieć fiszbiny. Podpowiadamy zatem, że jeżeli planujesz często karmić w pozycji leżącej, to lepiej jest wybrać biustonosz bez usztywnień.
  • Warto też pamiętać, aby kupić przynajmniej dwa biustonosze, najlepiej w dwóch kolorach (np. cielisty oraz czarny).

Mama karmiąca, w co się ubrać gdy karmię piersią?

Dobry biustonosz to jedno, ale łatwy dostęp do piersi to także kwestia odpowiedniego ubrania. Co masz do wyboru?

  • bluzy i sukienki z suwakami

Obecnie to prawdziwy hit – bluzy oraz sukienki z pionowymi, kontrastowymi albo krytymi zamkami błyskawicznymi, znajdującymi się przy obu piersiach. Takie rozwiązanie jest szalenie wygodne i umożliwia różnorodność garderoby.

  • bluzki i sukienki kopertowe

Czyli klasyka – odzież szyta „na zakładkę”, co umożliwia błyskawiczny dostęp do piersi

  • koszule

Jeśli cenisz sobie elegancję, to postaw na koszule. Rozpinanie kilku guzików nie jest wyjątkowo uciążliwe.

  • góra „z gumką”

Obecnie pięknie marszczone bluzeczki są wyjątkowo modne, dodatkowo pomagają ukryć pociążowe kilogramy. W razie potrzeby tylko zsuwasz górną część bluzki, nie ryzykując zniekształcenia jej fasonu. To rozwiązanie jest najwygodniejsze także w nocy.

fot.
Fotolia