Laktator, czyli wszystko o odciąganiu mleka

Czy wiesz kiedy laktator może być Ci potrzebny?

laktator odciąganie mleka

Czynność kojarzącą się z dojeniem nie należy może do najprzyjemniejszych, ale czasem jest konieczna lub bardzo pożyteczna. Nie każda mama musi w ciągu swojej karmiącej kariery odciągać mleko i nie każda będzie potrzebować laktatora. Część z nas czasem będzie jednak od takiego wsparcia uzależniona lub po prostu będzie chciała odciągać dla wygody.

Kiedy trzeba używać laktatora i odciągać mleko?

Najczęstsze medyczne wskazania do odciągania mleka obejmują niemożność przystawienia noworodka do piersi ze względu na wcześniactwo lub wady wrodzone, konieczność separacji matki i dziecka oraz problemy z nadmiarem lub niedoborem pokarmu. Te ostatnie są zwykle przejściowe i regularne ściąganie mleka pomaga bądź zmniejszyć stan zapalny spowodowany nawałem, bądź pobudzić słabo działające gruczoły mleczne do pracy. Bywa też tak, że mama musi przejść jakiś zabieg operacyjny związany z koniecznością podania narkozy i wtedy na czas pozbycia się z ciała leku warto dla dziecka odciągnąć mleko zawczasu.

Czasami, jeśli dziecko cierpi na kolki zaleca się także przed karmieniem odciągnięcie części mleka, aby dziecko piło raczej mniej słodkie a tłustsze mleko niż ryzykowało nadmiar gazotwórczej laktozy.

Odciąganie mleka dla wygody

W dzisiejszych czasach nie każda mama chce lub może karmić na żądanie czyli przebywać z dzieckiem non-stop. Praca, dłuższe wyjścia z domu czy zostawienie maluszka na noc u babci wymagają przygotowania pokarmu w butelce – mleko z piersi jest tu zwykle zdrowszym rozwiązaniem niż sięganie po sztuczny pokarm, który może zaburzyć laktację. Wiele mam wykorzystuje też laktatory do mleka, aby napić się czasem kieliszek wina i na czas obecności alkoholu we krwi podawać zgromadzony wcześniej pokarm.

Wreszcie, odciąganie i przechowywanie mleka przydaje się także w podróżach, gdy karmienie piersią jest niewygodne lub niebezpieczne – np. podczas długiej jazdy autem, gdy dziecko powinno być cały czas przypięte do fotelika. Niektóre mamy wykorzystują także swój pokarm do przygotowywania zdrowszych kaszek czy zupek dla swoich maluszków i wtedy odciągarka także przychodzi z pomocą.

Jaki laktator wybrać?

Odciągać mleko można ręcznie lub za pomocą laktatora – ręcznego lub elektrycznego. Ten pierwszy sposób ma sens zwykle tylko dla odciągania przy nawale (np. pod ciepłym prysznicem) lub pozbywania się słodkiego mleka przed karmieniem. Dla zgromadzenia pokarmu efektywniejsze są urządzenia – te elektryczne są droższe, ale wymagają mniej wysiłku i działają szybciej od manualnych. Poszczególne modele różnią się jeśli chodzi o komfort, dlatego warto przed kupnem wybrany laktator pożyczyć i przetestować.

Odciągając mleko trzeba rygorystycznie przestrzegać zasad higieny związanych ze sterylizacją rurek i pojemniczków oraz przechowywaniem pokarmu – poza lodówką do 6 godzin, w lodówce do 24 godzin i w zamrażalniku do 6 miesięcy. Pamiętajmy też, że raz otwarty pojemniczek nie może być używany ponownie, dlatego warto porcjować mleko według dawek spożywanych przez niemowlę.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia