Czereśnie po 8 miesiącu

Drzewa czereśni są długowieczne, potrafią dożyć nawet 100 lat! Owoce pojawiają się z końcem maja i można cieszyć się nimi do połowy lipca.

Istnieją dowody na to, że czereśnie rosły w Europie już w czasach prehistorycznych - a potwierdzają to znaleziska z okolic jeziora Constanca. Dość szybko ludzie docenili ich walory smakowe oraz lecznicze, a o zaletach tego owocu pisali autorzy starożytni. Natomiast Pliniusz (ok. 50 r. n.e.) w swoich dziełach twierdził, że czereśnie trafiły do Europy dzięki rzymskiemu wojownikowi, Lukullusowi, który przywiózł je do Rzymu z sadów, które mieściły się na terenach Kapadocji - Pontu - Persji - Iranie, a było to  po zwycięstwie nad Mitrydatem, królem Pontu. Jaki by nie był początek historii czereśni, to od momentu pojawienia się tego owocu, wyhodowano wiele nowych odmian, które modyfikuje się do dnia dzisiejszego wszędzie tam, gdzie czereśnie rosną - a należy wiedzieć, że drzewa czereśni można spotkać od Azji Mniejszej aż po Norwegię.

Drzewa czereśni są długowieczne, potrafią dożyć nawet 100 lat! Owoce pojawiają się z końcem maja i można cieszyć się nimi do połowy lipca. Z jednego drzewa można uzyskać nawet do 300 kg. Owocu, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej szpak, czy wróbel nie dobiorą się do tego smakołyku. Nie dość, że owoc jest niezwykle smaczny i posiada właściwości lecznicze, to również drzewo czereśni jest wysoko cenione jako materiał do wyrobu mebli czy fajek.

Czereśnia dla zdrowia

Czereśnie są owocami niskokalorycznymi - 100g to ok. 50 kalorii. Ze względu na właściwości moczopędne zalecane przy chorobach reumatycznych i schorzeniach układu moczowego.

Zjadanie świeżych czereśni sprawi, że osoby wyczerpane i słabe poczują się znacznie lepiej, warto też zwrócić uwagę na fakt, że ludzie mający wrażliwy żołądek powinny raczej jeść owoce gotowane, gdyż takie czereśnie są łatwiej strawne.

Świeży sok jest bardzo dobrym lekiem na serce i naczynia krwionośne, a z kolei nalewka z czereśni (czereśniówka) jest znakomitym środkiem dla ludzi, którzy mają kłopoty żołądkowe.


Bogactwo witamin i minerałów

Czereśnie zawierają około 80% wody, ale za to pozostałe 20%, to bogactwo wielu cennych składników: 10% to łatwo przyswajalne węglowodany, głównie cukry. Czereśnia przede wszystkim bogata jest w potas, posiada go aż 225 mg% i dlatego właśnie tak bardzo polecana jest reumatykom, nerkowcom czy nawet sercowcom (usuwa złoża soli z tkanek). Ale nie należy zapominać o fakcie, że prócz potasu, czereśnia ma wiele innych związków mineralnych takich jak: fosfor, wapń, magnez, siarka, chlor, sod, cynk, żelazo, miedź, czy jod.
Jest ponadto bogata w  witaminy C, A, PP, czy wreszcie z grupy B (B1,B2,B5,B6 i 12), które są bardzo wskazane dla dzieci, czy jak twierdzą Francuzi - „dla kokietek", gdyż mają właściwości antytoksyczne, odtruwające, a tym samym działają upiększająco na skórę.

Pamiętać należy także, że czereśni nie powinno się nigdy popijać wodą, bo można doprowadzić do „rewolucji żołądkowej". Należy także ustrzegać się od jedzenia ich tuż przed posiłkiem, a w szczególności, gdy mamy ochotę na danie mięsne, gdyż czereśnia utrudnia strawienie takiego posiłku. Za to śmiało można je jeść między posiłkami, lub nawet zjedzenie czereśni zamiast posiłku, gdyż są sycące i nietuczące.