Kiwi po 8 miesiącu

Nazwę "kiwi" roślina otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku - puszek skórki owocu, bowiem przypominał im ptaka kiwi. Obecnie roślina jest uprawiana nie tylko w Nowej Zelandii, ale też w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym.

Pochodzi z Chin, w końcu XIX wieku rozpowszechniła się też w innych krajach, ale jako roślina ozdobna. Nazwę "kiwi" roślina otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku - puszek skórki owocu, bowiem przypominał im ptaka kiwi.

Obecnie roślina jest uprawiana nie tylko w Nowej Zelandii, ale też w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym. 

Owocem są owalne jagody o wielkości kurzego jajka. Pod jasnobrązową, pokrytą włoskami skórką znajduje się zielony, soczysty miąższ, a w nim liczne drobne czarne nasiona, które otaczają białe jądro osnówki. Miąższ owocu ma słodko - kwaskowaty smak. 

Miąższ owocu jest bogaty cukry - głownie glukozę i fruktozę, w witaminy: C, D, z grupy B, kwas cytrynowy i karoteny. Zaletą kiwi jest, iż nawet po 6 miesiącach przechowywania  pozostaje w nim 90% witaminy C. 100 g owocu dostarcza 40 kalorie.

Miąższ zawiera także aktynidynę - enzym rozkładający białka. Z tego powodu nie należy przygotowywać  koktajli mlecznych z kiwi, bo owoc spowoduje, iż będzie on gorzki.

Owoc kiwi spożywa się na surowo, jest dodawany do sałatek lub wykorzystywany do produkcji marmolady lub napojów.

Artykuły wybrane dla Ciebie

Kiwi po 8 miesiącu - komentarze

Ania2010-09-21 21:14:29

Moja córcia też ma 8 miesięcy tzn skonczy za 4 dni ;). Ja rozgniatam kiwi widelce i podaje jej. Troche się pokrzywi, pokrzywi, ale lubi i je :)

TIMUREK2010-03-16 17:19:14

Mam 8 miesiecznego synka i nie wiem w jakiej postaci moge podac mu kiwi.Po zmiksowaniu moj synek nie chce jesc tego owocu i sie tylko krzywi.Moze ktos mi podpowie jak mam przygotowac cos z kiwi.

A2008-11-26 02:39:06

Kiwi - rewelacja na trawienie, zwlaszcza dla dzieci. Ale ponoć nie poleca się go spożywać na wieczór.