Suszone śliwki po 8 miesiącu

Śliwki znane są już od kilku tysięcy lat. Uprawiano je w rejonach Kaukazu, Środkowej Azji i Bliskiego Wschodu. Stamtąd przeniesione zostały do krajów śródziemnomorskich i dalej, na północ Europy.

Śliwki znane są już od kilku tysięcy lat. Uprawiano je w rejonach Kaukazu, Środkowej Azji i Bliskiego Wschodu. Stamtąd przeniesione zostały do krajów śródziemnomorskich i dalej, na północ Europy. Na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej trafiły z angielskimi kolonistami, a na zachodnie z hiszpańskimi misjonarzami.

Jednym z najważniejszych składników suszonych śliwek oprócz związków mineralnych, jest błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Stwierdzono, że jednoczesne występowanie tych związków aktywuje wiek procesów fizjologicznych odpowiedzialnych za właściwą kondycję zdrowotną organizmu. W efekcie mają one korzystny wpływ na regulację metabolizmu glukozy, zapobiegają chorobie wieńcowej i nowotworom oraz są odpowiedzialne za prawidłową budowę kości.

Suszone śliwki neutralizują nadmiar wydzielanych kwasów trawiennych, działają pobudzająco na ruchy perystaltyczne jelit - zapobiegają zaparciom, przeciwdziałają zatruciom, mogą również zapobiegać miażdżycy.

Suszonym śliwkom przypisuje się zdolność hamowania osteoporozy w okresie menopauzy, dzięki połączeniu związków pobudzających przyswajanie składników mineralnych. Kobietom w wieku przed menopauzalnym zaleca się spożywanie około 90g suszonych śliwek dziennie, bowiem pobudzają one metabolizm estrogenów oraz podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, co chroni przed zawałem, którego ryzyko drastycznie wzrasta w okresie menopauzy.

Bogate w błonnik suszone śliwki ułatwiają spalanie tłuszczu.

Na zawarte w śliwkach pektyny nasz organizm bardzo szybko reaguje uczuciem sytości. Suszone owoce idealne dla łasuchów - zamiast zajadać się czekoladkami, lepiej sięgnąć po słodkie i smaczne suszone owoce, a po kilku kęsach i tak już więcej nikt niczego w siebie nie „wciśnie".

Dzięki zawartości sorbitrolu suszone śliwki doskonale utrzymują wilgoć, dzięki czemu są nieocenionym składnikiem ciast, mięs oraz sałatek, nadając im pożądaną wilgotność i przedłużając trwałość wypieków.

Przeczytaj więcej na temat:

Suszone śliwki po 8 miesiącu - komentarze

Dieska2008-11-27 00:32:17

Sliwczki są przepyszna uwielbiam i potem szybko lece do WC wypróżnianie spoko szybki

Mania2008-11-19 22:16:29

Dlaczego niestety? :zzz

alo2008-10-31 15:50:31

ja też ale niestety w czekoladzie :sigh

ula2008-10-06 01:12:40

:zzz pycha i zdrowe

Maja2008-10-01 17:29:37

Ja tez zajadam z jogurtem probiotycznym,super :grin :grin :grin

Aleksandra2008-09-11 15:49:53

:) Są naprawdę smaczne!!!!!
Zjadam kilka dziennie.

Artykuły wybrane dla Ciebie