Suszone morele

Ojczyzną moreli jest obszar rozciągający się od Turcji poprzez Środkową Azję do wschodnich Chin.

Ojczyzną moreli jest obszar rozciągający się od Turcji poprzez Środkową Azję do wschodnich Chin. Podczas wojen rzymskich i perskich, w I w p.n.e. trafiły na tereny Włoch i Grecji, skąd dopiero w XIII w. rozpowszechniły się w innych krajach europejskich. Francja i Stany Zjednoczone poznały morele w XVII wieku. Obecnie morele znane są na całym świecie, ale głównym miejscem uprawy pozostają kraje śródziemnomorskie, Europa i Ameryka Północna.

Największym producentem moreli suszonych jest Turcja (65-80% upraw światowych), za nią plasują się Iran, Pakistan, Hiszpania i USA. Różnice geograficzne i klimatyczne sprawiają, że każdy kraj wyselekcjonował właściwe sobie odmiany moreli, a co za tym idzie sposób ich uprawy i termin zbioru.

Najodpowiedniejszym dla moreli jest zbiór ręczny, co zapobiega ich uszkodzeniom i zabrudzeniom. Do suszenia są przeznaczane owoce w takim stadium dojrzałości, kiedy są jeszcze twarde, ale już słodkie. Najsmaczniejsze i najzdrowsze, gdy suszenie odbywa się na słońcu, wówczas morele uzyskują najbardziej pożądaną barwę.

Wartości odżywcze
 
  • Morele posiadają największe ilości podstawowych witamin w tym znaczne ilości witamin z grupy B i witaminę C oraz składników mineralnych, w porównaniu do innych suszonych owoców.
  • Na uwagę zasługuje obecność ogromnej ilości betakarotenu silnego przeciwutleniacza, zwalczającego rakotwórcze wolne rodniki, zamienianego w organizmie w witaminę A.
  • Morelom przypisuje się też szczególną rolę we wspomaganiu funkcji narządów rozrodczych, z uwagi na dużą zawartość witaminy E.
  • Suszone morele zawierają potas, przyczyniający się do wydalania wody z organizmu, regulacji ciśnienia osmotycznego tkanek oraz zapobieganiu powstawaniu kamieni nerkowych. Z tego względu są znakomitą przekąską dla nadciśnieniowców.
  • Z uwagi na dużą ilość pierwiastków zasadotwórczych zalecane są przy nadkwaśności żołądka oraz w stanach zakwaszenia organizmu, np. po wysiłku fizycznym.
  • Morele, jako jedyne wśród owoców suszonych, mogą być jedzone przez cukrzyków, dzięki odpowiedniej strukturze zawartych w nich cukrów.
  • Morele są wyjątkowo korzystnym zamiennikiem słodyczy dla niemalże wszystkich łasuchów.

Przeczytaj więcej na temat:

Suszone morele - komentarze

aneta2009-05-28 03:11:05

we wszystkim COS jest, jakby sie tak doszukiwal to niczego by nie bylo warto jesc. daje mojemu prawie rocznemu synkowi od jakichs dwoch miesiecy i zajada sie nimi, mysle ze to o niebo lepsze niz slodycze, oprocz tego dostaje jeszcze inne "cukiereczki" w postaci suszonych zurawin, polecam!

michał2008-10-14 16:28:14

niestety w wiekszosci dostepnych kupnych suszonych moreli jest wysoka zawartosc siarki.Siarka biere sie z tad ze producenci przyspieszaja proces suszenia tym że właśnie składnikiem, niepolecam :sigh

ula2008-09-14 20:50:54

:zzz pycha

HALINA2008-07-27 01:26:42

Morele są wyjątkowe! Potwierdzam. Od lat mam morele w swoim ogrodzie. To piękne drzewo, cudownie kwitnie i wygląda bajecznie. Niestety czasami przemarzają kwiaty na wiosnę, kiedy to nagle temperatura się mocno obniży i jest przymrozek. Ale kiedy dojrzeją, to jest to piękny widok, nie tylko dla oczu. Zjadane prosto z drzewa, to uczta dla podniebienia. Co do przetworów, robię, kompoty, w syropie na ciasto i konfitury. Zimą, aż miło otworzyć słoiczek. Zachęcam do pokochania moreli, bo ogrom witamin, przyda się każdemu. A morelki posiadają ich wiele.

Artykuły wybrane dla Ciebie