Pieprz po 10 miesiącu

Pieprz swój ostry smak pieprz zawdzięcza piperynie - substancji zawartej w wierzchniej warstwie owocu.
 

Pieprz jest rośliną z rodziny pieprzowatych, rośnie głównie  na obszarach tropikalnych  świata, a czołowi producenci pieprzu to: Indie, Malezja, Indonezja (Sumatra) i Brazylia.  Swój ostry smak pieprz zawdzięcza piperynie - substancji zawartej w wierzchniej warstwie owocu

Rodzaje pieprzu

Pieprz czarny jest pnączem, rośnie tylko w klimacie tropikalnym. Osiąga 15 metrów długości, ma jajowate lub sercowate liście oraz zwisające kłosowate kwiatostany długości 8-10 centymetrów. Pierwsze owoce pojawiają się po ok. 8 latach, są wielkości grochu, początkowo zielone, gdy dojrzeją - czerwonawe, po zerwaniu są suszone, wtedy przyjmują czarną barwę. Pieprz czarny ziarnisty jest powszechnie używaną przyprawą. Owoce są zbierane dwa razy w roku przez kilka tygodni, gdyż dojrzewają stopniowo. Im większe, tym jakość przyprawy wyższa. Korzenny, leśny zapach pieprzu czarnego uzyskuje się przez suszenie niedojrzałych owoców.
Pieprz biały ma smak mniej palący i bardziej subtelny, niż pieprz czarny. Jest wytwarzany z dojrzałych ziaren pieprzu, które pozbawia się okryw.
Pieprz zielony to niedojrzałe owoce pieprzu zakonserwowane w marynacie. Charakteryzuje się wyszukanym, wyrazistym i odświeżającym smakiem; nie jest przy tym tak ostry w smaku, jak pieprz czarny.
Pieprz cayenne (chili) tak naprawdę pieprzem nie jest. Jest wytwarzany z mielonych owoców ostrych papryczek, stąd jego bardzo ostry smak. Można dodawać właściwie do wszystkich potraw, ale w minimalnych ilościach. Cayenne obniża poziom cholesterolu.
Pieprz seczuański to jeszcze jeden pieprz, który pieprzem nie jest. Wytwarzany jest z owoców pewnej odmiany jesionu kolczastego. Charakteryzuje się pikantnym smakiem z cytrusową nutą. Jest powszechną przyprawą w kuchni chińskiej, szczególnie pasuje do potraw z drobiu. Jest także składnikiem chińskiej mieszanki przypraw „pięciu smaków" i japońskiej „siedmiu przypraw". 


Zastosowanie

Pieprz mielony dodaje się pod koniec, a pieprz ziarnisty na początku gotowania potraw.

  • Pieprz jest przyprawą uniwersalną, dodawać go można niemal do wszystkich pieczeni, marynat i sosów.
  • Ożywia smak tłustych rosołów i czyni je lżej strawnymi.
  • Jest niezbędnym dodatkiem do wszystkich dań typu risotto, do potraw z białego i żółtego sera.
  • Podnosi smak jaj, szczególnie faszerowanych, jest doskonały do zup i galaretek rybnych oraz wszystkich dań, które przyprawia się imbirem
  • Idealnie pasuje także do mięs (wieprzowina, wołowina, baranina czy jagnięcina) jak i do ryb.


Działanie

Dodatek pieprzu sprzyja trawieniu, działa też lekko moczopędnie, jest jednak niewskazany dla osób ze skłonnościami do podrażnień przewodu pokarmowego.

Przeczytaj więcej na temat: