Pieczywo

Pieczywo stanowi podstawowy składnik codziennej diety człowieka. Wypiekany jest z ciasta sporządzanego z mąki, wody, drożdży lub zakwasu, mleka, tłuszczu, jaj, soli, cukru, środków smakowych, zapachowych itp.

Pieczywo stanowi podstawowy składnik codziennej diety człowieka. Wypiekany jest z ciasta sporządzanego z mąki, wody, drożdży lub zakwasu, mleka, tłuszczu, jaj, soli, cukru, środków smakowych, zapachowych itp.

W Polsce spożycie pieczywa wynosi około 100 kilogramów pieczywa rocznie na osobę.

Najzdrowsze jest pieczywo z mąki razowej ( pszennej lub żytniej), ponieważ mąka, z której się go piecze, powstaje ze zmielenia ziarna bez usuwania jego zewnętrznej osłonki. Zawiera błonnik, niezbędny do prawidłowej pracy jelit, białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy.

Pieczywo wyprodukowane z białej mąki posiada bardzo niewielką wartość odżywczą, gdyż mąka ta została prawie pozbawiona składników mineralnych, białka, witamin i błonnika.

Najwłaściwszym wyborem jest spożywanie różnych gatunków pieczywa a głównie chleba mieszanego pszenno-żytniego, które zawiera dużo składników odżywczych i stosunkowo mało zanieczyszczeń.
Szczególnie cenne ze względu na dużą zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych są chleby z dodatkiem całych ziaren: słonecznika, dyni, sezamu, lnu, soi, maku, kminku. Dodatek nasion roślin oleistych wzbogaca pieczywo w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Grupy pieczywa

Pieczywo żytnie - jest wytwarzane tylko z mąki żytniej jasnej lub ciemnej. Może zawierać dodatek mąki pszennej jednak nie większej niż 15%. W przypadku przekroczenia tej ilości pieczywo to zaliczamy do pieczywa mieszanego. Zasadniczymi składnikami pieczywa żytniego są: mąka żytnia, woda i sól. Pieczywo to produkuje się na zakwasie z niewielkim dodatkiem drożdży piekarskich prasowanych. Chleb żytni razowy, sitkowy i pytlowy

Pieczywo pszenne - produkuje się z różnych typów mąki pszennej - jaśniejszej lub ciemniejszej. Bułki poznańskie, bułki parki, bułki paryskie, chleb pszenny, chleb graham, bułki grahamki, chleb pszenny razowy, bułki warszawskie, rogale, obwarzanki chleb turecki.

Pieczywo mieszane - wyroby pszenno-żytnie i żytnio-pszenne. Produkowane z mąki pszennej i żytniej na drożdżach, z mąki pszennej i żytniej na drożdżach z dodatkiem zakwasu, z mąki żytniej i pszennej na zakwasie, z mąki żytniej i pszennej na zakwasie z dodatkiem drożdży. Do chleba pszenno-żytniego zalicza się chleb wyprodukowany z mąki pszennej i żytniej, przy czym ilość mąki pszennej wynosi, co najmniej 50% ogółu użytej mąki.

Niektóre rodzaje pieczywa

Chleb razowy pszenny lub żytni - najzdrowszy, ma najwięcej cennych substancji, poprawia perystaltykę jelit.

Graham - chleb z mąki pszennej z pełnego przemiału. Delikatniejszy niż chleb razowy żytni i z tej racji zalecany dla małych dzieci.

Sitek - pszennej i żytniej, częściowo oczyszczonej. Nie taki zdrowy jak razowy, ale na pewno lepszy od pszennych bułek.

Pumpernikiel - chleb z mąki z pełnego przemiału, dodatkiem cukru, syropu ziemniaczanego lub buraczanego i margaryny.

Chleb tostowy - zawiera ekstrakt słodowy, polepszacz i środek antypleśniowy. Jest pasteryzowany. Pediatrzy odradzają podawanie maluchom pieczywa zawierającego: polepszacze, konserwanty, środki antypleśniowe oraz pieczywa o przedłużonej trwałości.

Wartość odżywcza pieczywa.

O wartości odżywczej pieczywa decyduje jego skład chemiczny uzależniony od składników ciasta (mąka, mleko, cukry, tłuszcze, jaja).

Pieczywo jest jedynym z podstawowych źródeł kalorii i wielu składników odżywczych. Zawiera sole mineralne: żelazo, magnez, miedź, cynk, mangan, witaminy z grupy B ( B1, B2, B6, PP) oraz witaminę E. Jest również źródłem białka oraz błonnika. Błonnik to nierozpuszczalna w wodzie część pożywienia, która obniża wartość energetyczną diety, daje uczucie sytości, pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Efektem spożywania błonnika jest zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość.

Dodatki do pieczywa

Do pieczywa, zwłaszcza pszennego, dodaje się tzw. polepszacze, które poprawiają właściwości organoleptyczne wyrobów. Są to min.: lecytyna, mąka sojowa, gluten, mąka za słodu, miód, mąkę ziemniaczaną, mono i dwuglicerydy, enzymatyczne preparaty wytwarzane przez mikroorganizmy.

Do pieczywa żytniego lub żytnio-pszennego, razowego z soją lub słonecznikiem można dodawać karmel naturalny (E-150a), który powoduje poprawienie smaku i aromatu pieczywa.

Przeczytaj więcej na temat:

Pieczywo - komentarze

zolwiczek12009-08-30 14:32:46

Chociaż ponoć jestem kiepską kucharką(tak twierdzi mój mąż) dlatego on gotuje w domu obiady, to wg opinii znajomych piekę świetne chleby z mąki razowej na zakwasie. A zaczęło się od zabawy. Intrygowało mnie jak to kiedyś piekło się chleb. Najpierw zabawa z zakwasem, a potem pieczenie chleba. Doszłam do takiej wprawy że robię chlebki bez przepisu. Wiem jakiej konsystencji powinno być ciasto i na ile powinno się kleić (a to zasługa zakwasu) żeby powstał smaczny chleb. Mam maszynę do pieczenia chleba, ale wykorzystuję ją jedynie do wyrabiania ciasta, czyli robię zakwas, jak jest odpowiedni to wrzucam do maszyny zakwas, mąkę, sól, ziarenka (słonecznik, siemię lniane) wlewam wodę, włączam guzik i maszyna wyrabia ciasto na chleb, powtarzam te czynność ze trzy razy -wyrabianie(robię to wieczorem). Przekładam wyrobione ciasto do 3 foremek bo tyle się mieści w piekarniku(polecam sylikonowe) rośnie sobie ciasto przez całą noc.Rano nagrzewam piekarnik, wkładam foremki z ciastem do piekarnika i po godzinie wyciągam pachnice, pyszne chlebki. Jak wystygną, kroję na kromeczki i zamrażam. Mam tyle chlebka że następną partię piekę za tydzień. Jeśli chcecie zacząć piec chleb a nie wiecie jak służę radami zolwiczek1@poczta.onet.pl

...2009-08-30 14:15:36

A ja piekę sama chleb z mąki razowej żytniej na zakwasie z dodatkiem ziarenek lnu i słonecznika. Fajna zabawa z tym chlebem. Jest pyszny. Chleb ma jeden minus- zjadam go więcej niż tego który kupowałam w sklepie. Rano najlepsze są kromeczki razowego świeżego chleba z masłem i konfiturą z borówki leśnej, kt dla odmiany produkuje mój mąż.

Marlena2009-05-01 02:47:52

nie napisali tu, że zakwas to naturalne bakterie, in. drodze, a drodze dodawane sa to syntetyczne ktore powoduja zaburzenia w trawieniu!

ogolem nie informuje sie, ze chleb jest mało kiedy nie podrabiany, sa to wszystko pseudo=produkty, bo prawdziwe chleby to piekły nasze babcie...

najlepiej samemu upiec na zakwasie, bo trudno o dobry chleb, nawet w urzadzeniu do pieczenia chleba, nadaje sie do ciemnego...

mąka powinna byc nierafinowana, czyli nie należaca do kategorii "biała smierc", amarantus mile widziany i dodatki własne do smaku i zdrowia!

zakwas trzyma sie tylko w lodowce, na 7-10 dni, i dlatego opłaca sie piec samemu!

Aga2008-11-25 19:07:05

Chlebki bulecki mniamu mniamu

Paulinak2008-11-25 19:06:28

Kocham bułeczki hihi

Aga2008-11-25 19:04:48

Kocham bulki razowe 8) :zzz

Agna2008-11-21 00:14:36

:x ja chce buleczke :cry

mateusz2008-11-05 13:04:54

:zzz uwielbiam chleb

żal2008-10-28 00:13:45

i o bułeczkach :p :p :p

renata2008-04-09 22:15:09

:p pogadamy sobie o chlebku razowym jest super

Artykuły wybrane dla Ciebie