10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

praca w domu wady

O niewątpliwych korzyściach łączenia pracy z opieką nad dzieckiem pisaliśmy tutaj. Teraz nadszedł czas na drugą stronę medalu. Z czym musisz się liczyć, decydując się na takie właśnie rozwiązanie?

1. Problemy w związku

W zdecydowanej większości przypadków, gdy mama podejmuje się pracy „na swoim”, rodzice decydują się na przemienną opiekę nad dzieckiem – pozwala to na oszczędzenie pieniędzy i likwiduje konieczność zaangażowania osoby trzeciej w opiekę nad maluszkiem.

Problem polega na tym, że ten sposób życia bardzo redukuje czas spędzany wspólnie: kiedy tata wraca z pracy, mama do niej idzie. Można zapomnieć o wspólnym spacerze, wycieczce, obiedzie w mieście. Po pewnym czasie może to prowadzić do konfliktów i oddalenia się partnerów.

2. Odosobnienie

Jeśli atmosfera w twoim poprzednim miejscu pracy była raczej kiepska, a zachowanie ludzi przypominało wyścig szczurów, praca tylko w swoim towarzystwie może wydawać ci się zbawieniem. Z czasem jednak – po kilku miesiącach, roku czy dwóch latach, pojawia się tęsknota za kontaktem z innymi dorosłymi. Ciągłe przebywanie w zamkniętym kręgu: „ja – dziecko - mąż” bywa męczące, a wyjścia towarzyskie są ograniczone z racji specyfiki pracy.

3. Niedbanie o wygląd

Z jednej strony praca w zaciszu domowym to cała masa plusów – nie musisz marnować czasu na makijaż, nie musisz wkładać średnio wygodnych, ale eleganckich ciuchów, nie musisz nawet się czesać – siadasz i pracujesz, choćby w szlafroku. Z drugiej – pełne poddanie się temu po pewnym czasie skutkuje poczuciem zaniedbania i obniża samoocenę. Z kolei wstanie z łóżka wcześniej tylko po to, by zrobić makijaż i usiąść w nim przed komputerem we własnym domu… cóż, wymaga to sporej determinacji.

4. Poczucie osamotnienia

Niemal każda z mam, które podjęły się godzenia pracy z opieką nad dzieckiem, w pewnym momencie swojego życia zaczyna czuć się jak w klatce. To zrozumiałe – budzisz się w domu, spędzasz w nim masę czasu, a potem idziesz do pracy… nadal nie wychodząc z mieszkania Najpiękniejszy dom nie uchroni przed tym uczuciem – jedyne, co jest rzeczywiście pomocne, to dołożenie starań, by jak najczęściej wychodzić.

5. Praca w rozpraszających warunkach

Małe dziecko nie rozumie, że kiedy mama pracuje, to nie można jej przeszkadzać. Co gorsza, nie rozumieją tego także niektórzy mężowie. Dlatego może się zdarzyć, że w trakcie czterech godzin pracy trzynaście razy usłyszysz: „Maaaaamoooo”, a dodatkowo z cztery: „Kochanie, czy mogłabyś tylko…?”. Jedynym sposobem jest tłumaczenie, tłumaczenie i żelazna konsekwencja w nieodchodzeniu od pracy, co czasem generuje rodzinne konflikty.

6. Brak zrozumienia

To przykre, ale dla niektórych praca w domu to nie praca. Zanim wszyscy zrozumieją (przy twoim sporym wysiłku), że twoje „siedzenie w domu” nie oznacza, że masz czas na kawki czy długie, telefoniczne rozmowy, czeka cię kilka asertywnych rozmów, a czasem stanowcza odmowa. Niejeden raz poczujesz się sfrustrowana, gdy będziesz jedyną osobą, z której powodu nie można urządzić wspólnego grilla, przez co padnie: „O rany, to ona nie może zrobić tego kiedy indziej?”.

7. Odkładanie pracy na później

Skoro już mowa o pracowaniu „kiedy indziej”. Cóż – jeśli twój partner pracuje na etacie, a ty masz elastyczny czas pracy, to oczywiste będzie, że w razie potrzeby to właśnie ty przesuwasz swoje zlecenia. On wychodzi o 20 do pracy, dziecko nie chce spać, bo ma gorączkę, a ty planowałaś właśnie uszyć bluzę na zamówienie? Oznacza to nic innego, jak przesunięcie twoich obowiązków. Podobnie będzie w stu innych przypadkach, co czasami rodzi frustrację… i tworzy piętrzące się góry zleceń.

8. Złość na dziecko

Jeśli sporą część swojej pracy wykonujesz podczas drzemek malucha (co odradzamy w artykule: „10 złotych zasad mamy pracującej w domu”), a tu nagle brzdąc niespodziewanie protestuje i spać nie zamierza… łatwo o złość i irytację. Czasem, czego będziesz później mocno żałować, swoje uczucia przelejesz na dziecko, a to wszystko z powodu świadomości czekających cię obowiązków i niemożności podjęcia się ich już, teraz.

9. Przemęczenie

Godząc pracę z opieką nad dzieckiem (zakładając, że stawiasz na własny biznes), rezygnujesz z płatnego urlopu – jak właściwie wszyscy, którzy wzięli zawodowe sprawy w swoje ręce. Jednocześnie, jako kobieta właściwie nieodpoczywająca, chwilami odczujesz naprawdę spore zmęczenie. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji jest odpuszczenie zarobku raz na jakiś czas i złapanie oddechu.

10. Brak perspektyw

Nieważne, co będziesz robić – pisać, szyć czy tłumaczyć. Jeśli jesteś dobra w swoim fachu, to szybko uzyskasz więcej zleceń, a potem jeszcze więcej i jeszcze więcej. Wtedy nadejdzie moment, w którym z ciężkim sercem będziesz musiała powiedzieć „stop” dalszemu rozwojowi swojej małej działalności. Przynajmniej do czasu, gdy twoja pociecha zacznie przedszkolną edukację. 

Pracujesz w domu i opiekujesz się dzieckiem? Podziel się w komentarzach, jak udaje ci się to wszystko ogarnąć
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

mięso indyka dla dziecka
Nowy
Artykuł

Smaczne dania dla najmłodszych z indykiem w roli głównej

Dzieci bardzo często odmawiają posiłku, jeśli znajdą w nim coś, za czym nie przepadają. Warto więc podawać im takie produkty, które są jednocześnie smaczne i wartościowe. Dobrym pomysłem przy komponowaniu dziecięcego menu jest wykorzystanie mięsa z indyka, które charakteryzuje się nie tylko delikatnym smakiem wpisującym się w gust najmłodszych, lecz także zawiera witaminy i minerały.

bajki dla dzieci

Polecane książki dla małych dzieci

Rodzice zazwyczaj wiedzą doskonale, że czytanie dzieciom jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Czytać można już rocznym czy dwuletnim szkrabom. Jakie korzyści odniesie z tego zarówno maluszek, jak i ty – rodzic? I które książki dla małych dzieci są szczególnie godne polecenia?

Subskrybuj Kanał strony głównej